Sektöründe yaklaşık 50 yıllık deneyime sahip olan Vize Başvuru Merkezi, Hollanda vizesi ve İsviçre vizesi başvurusu konularında uzman profesyonel ekibi ile hizmet vermektedir. Siz de Vize Başvuru Merkezi ile iletişime geçin, uzman desteği sayesinde vize başvuru sürecinizi hızlı ve konforlu bir süreç haline getirin.

İsviçre’ye Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Muhteşem doğal güzellikleri, tadı damaklarda iz bırakan çikolataları, fonda bağımlılarının vazgeçilmezi yüzlerce çeşit peyniri ve masal diyarlarını andıran köyleriyle pek çok kişi için tatil planlarının değişmez rotasıdır. İsviçre’ye gitmek için Schengen vizesi almak gerekir. İsviçre konsolosluğu şahsen vize başvurusu kabul etmediğinden İsviçre vize başvurusu için Vize Başvuru Merkezi aracılığıyla işlem yapabilirsiniz. İsviçre vizesi başvurularının sonuçlanma süreci ortalama 10 gün olmakla birlikte dönemsel olarak ya da yapılacak başvuru türüne göre süre değişebilir.

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri, İsviçre’ye ne zaman gidilir sorusunun cevabıdır. Aslında bu sorunun yanıtı sizin tatilden beklentinize göre değişebilir. Karlı dağlar, kızak, kayak ve dağ evlerinin başrolde olduğu bir tatil geçirmek istiyorsanız Ocak, Şubat aylarını tercih edebilirsiniz. Kış sporları yerine dağ yürüyüşleri yapmayı ve farklı lokasyonları keşfetmek isterseniz Mayıs, Haziran ve Eylül ayları sizin için daha doğru bir seçim olabilir.

İsviçre’nin para birimi İsviçre Frangı’dır. Ülkenin büyük şehirlerinde hemen her yerde kredi kartı ile ödeme yapmak mümkün olsa da kasabaları ve köyleri ziyaret ederken yanınızda bir miktar nakit bulundurmayı ihmal etmeyin. Türkiye’den farklı olarak İsviçre’de j tipi priz kullanıldığı için yanınızda dönüştürücü bulundurmalı ya da İsviçre’ye ulaştıktan sonra bir dönüştürücü temin etmelisiniz. Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanca dilleri İsviçre’nin farklı bölgelerinde konuşulur. Ancak özellikle turistik bölgelerde olmak kaydıyla nüfusun büyük bir kısmı İngilizce konuşabildiği için İngilizce üzerinden iletişim kurarak seyahat etme şansını elde edebilirsiniz.

Ülkede bulununan hemen her tren istasyonunda ve havalimanında ücretsiz internet erişimi mevcut. Telefon numaranızı ve numaranıza gelen şifreyi girerek ücretsiz internet paylaşımından faydalanabilirsiniz.

İsviçre’de Gezilecek Yerler

 İsviçre, Birleşmiş Milletler’in yayınladığı “En mutlu ülkeler” listesinde zirvenin ortaklarındandır. Sakin, huzurlu ve telaşsız bir seyahat deneyimi için ideal bir seçim olan İsviçre aynı zamanda milli gelenekleri, yaşam tarzı alışkanlıkları ve kültürel deneyimleri ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Elbette muhteşem manzaralarını, doğa harikası şelalelerini ve ülkenin korunmuş diğer özelliklerini göz ardı etmemek gerekir.

Zürih

İsviçre’nin en büyük şehri olan Zürih, Alpler’in eteklerinde konumlanmıştır. Kültürel ve tarihi açıdan zengin bir geçmişe sahip olan Zürih aynı zamanda İsviçre’nin kültürel başkenti olarak kabul edilir. Zürih’te mutlaka görmeniz gereken yerler arasında; Old Town olarak bilinen Altstadt’ta yer alan St. Peter’s Kilisesi ve Grossmünster Kilisesi, China Garden ve Lindenhos Tepesi’ni saymak mümkündür.

Cenevre

Son derece önemli bir kültür şehri olan Cenevre 4000 yıllık bir tarihe sahiptir. Aynı zamanda pek çok uluslararası kuruluşun merkezi olarak günümüzde de önemini korumaktadır. Tarihi dokusu, müzeleri, etkileyici mimarisi, çikolatası, peyniri ve benzersiz doğal güzellikleriyle İsviçre’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Cenevre’yi saymamak olmaz. St. Pierre Katedrali, Jet d’Eau, Neuve Meydanı ve Reform Anıtı&Reform Müzesi’ni seyahat planınıza dahil etmenizi öneriyoruz.

Jet d’E         au Rhone Nehri’nin Cenova Gölü’yle birleştiği yerde kurulmuştur. Saniyede 500 litre suyu 140 metre yüksekliğe çıkarmak için iki pompanın kullanıldığı bu sistemin gökyüzüne çıkardığı suyu şehrin tüm noktalarından seyretmek mümkündür.

Basel

İçinden Rhein Nehri geçen Basel, Zürih ve Cenevre’den sonra İsviçre’nin üçüncü kalabalık şehridir. Rhein Nehri üzerinde bulunan sandallarla gezintiye çıkmak ve doğal güzellikleri yakından görmek mümkündür. Martkplatz Meydanı, Spalentor, Basel Katedrali ve Basel Müzesi şehrin ziyaret etmeniz gereken noktalarındandır.

Bern Katedrali

İsviçre’nin en eski ve en büyük katedrali olan Bern Katedrali, Orta Çağ’ın sonlarında yapılmıştır. Büyük vitray pencerelerindeki başyapıtlardan biri olan Dance of Death’i mutlaka görmelisiniz. Bern Katedrali’ndeki sunağın üzerinden 200’den fazla figür kıyameti tasvir eder. 100 metre yüksekliğindeki kilisenin yukarısından şehrin harika bir görünümüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Muhteşem bir tarihi de barındırması nedeniyle Bern Katedrali’ni rehberli turlar eşliğinde gezmenizi öneririz.

Parco Civico

Lugano’nun en güzel yerlerinden biri olan Parco Civico kentin hareketliliğinden uzaklaşmak isteyenler için harika bir seçimdir.

Bundeshaus (Parlamento Binası)

Bern’de ulusal bir anıt ile İsviçre Konfederasyonu’nun yeri olarak kabul edilen muhteşem bir Rönesans tarzı parlamento binası bulunur. Şehrin sembolü binanın önünde 26 çeşme vardır. Bunların her biri, İsviçre’nin bir kantonu için yapılmış olup parlamento binasının iç bölümlerinde de kantonlar için süslemeler vardır.

Editör: Afyon ZAFERİM