Kurban Bayramını kutlayarak sözlerine başlayan İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, son zamanlarda dünya gündemini meşgul eden Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına sessiz kalmadı. Mısırlıoğlu, “İsveç’te kutsal kitabımıza yapılan çirkin saldırıdır. İsveç polisinin izin vermesiyle Irak asıllı bir soytarının kutsal kitabımızı yakması bizi derinden yaralamıştır. Bu soytarı ifadesinde 10 gün içinde tekrar yakacağım demiş. Bu soysuza bunu söyletenlerin de izin verenlerin de ortam hazırlayanların da Allah belasını versin! Bizim kutsalımız bu eylemlerle değerinden hiçbir şey kaybetmez, hatta daha fazla değer kazanır. Kur’an-ı Kerim bizim yüce kitabımızdır ve ona el uzatan da en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ülke olarak da bu konuda tavrımızı çok sert ve net bir şekilde ortaya koymalıyız” ifadelerini kullandı.

EVLERDE KARAMSARLIK HAKİM OLUYOR

Kurban Bayramında hayvan piyasasının yüksek olduğuna değinen Mısırlıoğlu, “Küçükbaş hayvan alanlar 6 ila 10 bin TL arasında bir bedel ödedi. Büyükbaş fiyatlarıysa 80-100 bin TL civarındaydı. 8.500 TL asgari ücret alan bir vatandaş nasıl kurban kessin? Ülkemizde nüfusun yarısından fazlası asgari ücretle çalışırken kurban ibadetini yerine getiremeyen insanlar bu yıl kara kara düşündü… Ne yazıktır ki ülkemizde kurban alabilen insanların sayısı git gide azalıyor. Enflasyon karşısında eziliyorlar. Burada hayvancıya da diyecek sözümüz yok maalesef. Onların da maliyetleri çok yükseldi. Birçoğunun hayvanı elinde kaldı. Ülke ekonomisinin geldiği noktada kurban pazarları da ne yazık ki iki taraf da umutsuz ve mutsuzdu. Umuyoruz ki çiftçimiz, üreticimiz, tüccarımız, işçimiz, emeklimiz hak ettiği yaşam standardına ulaşır. Bayram ne yazık ki emekliler için bir kalp ağrısına dönüştü. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olduğu ülkemizde ne yazık ki bu bayram da emeklilere zehir oldu. Artık bayram gelirken sevinç değil, endişe, hüzün, karamsarlık hakim oluyor evlerde” dedi.

EMEKLİLER NE YAPACAK?

Ülke ekonomisinin kötüye gittiğini ve bu konuda iyileştirme yapılmadığını söyleyen Mısırlıoğlu, “Emekliler kurban mı alacaklar, tatlı mı alacaklar, torunlara harçlık mı verecekler? Ülkedeki ekonomik gidişat bu kadar göz önündeyken nasıl olur da bir iyileştirme yapılmaz, bir çaba sarf edilmez, önlem alınmaz merak ediyorum. Aklım almıyor benim arkadaşlar. Çok basit kaba hesaplarla bile işçinin, emeklinin kazancı bu çarkı döndürmüyor. Bayramdan bahsetmişken protokol bayramlaşmasında AKP’li vekil İbrahim Yurdunuseven’in konuşmasından bahsetmek istiyorum. Maneviyatı yüksek bir günde eline mikrofonu alıp siyasi söylemler yapmak yakışmadı Sayın Yurdunuseven’e. Orası AKP icraatlarını, vaatlerini anlatma yeri değil. Orası seçim propagandası yapılacak yer değil. Girdikleri her ortamı germe, bölme, gruplaştırma çabası içinde olanlar yönetiyor ne yazık ki bu ülkeyi. Bayramlaşma töreninde bile ocu, bucu, şucu diyerek güya üstü kapalı bir şekilde birilerine gönderme yapıyor beyefendi. Orada verilmesi gereken mesaj birlik, beraberlik mesajıdır. Paylaşma, paylaştıkça çoğalma gayesi olması gerekirdi. Ufacık bir kalabalık gördüklerinde siyaset yapmaya alışmışlar” diye konuştu.

HEDEF ŞAŞIRTMAYI BIRAKIN ARTIK

Afyonkarahisar’ın gündemine oturan kiraz alımı hakkında AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven’in açıklamasına değinen Mısırlıoğlu, “Yurdunuseven kiraz üreticimizin düştüğü müşkül durumu da nasıl olduysa muhalefete mal etmiş. Muhalefet vatandaşı yanlış yönlendiriyor demiş.  Yahu piyasa fiyatlarını biz mi belirliyoruz? Bu ülkede tarım yapmak, yaptırmak, tarımı teşvik etmek, alım garantisi yaratmak, zararı karşılamak bu kadar zor mu? Yolcu garantili yollar, tüneller, havalimanları yapan siz değil misiniz? Çiftçiyi de gözetin, alım garantisi verin de görelim. Suçu bastırmayı, yansıtmayı, hedef şaşırtmayı bırakın artık” dedi. 

Editör: Afyon ZAFERİM