“MİLLETİMİZ SON 20 YILDA AĞIR BEDELLER ÖDEDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayları Burcu Köksal, Fatih Aydın ve Abidin Yağcı Emirdağ ilçemizde Muhtarlar, Esnaf ve Vatandaşlar ile buluştu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Fatih Aydın, Emirdağ merkezde mahalle ve köy muhtarları, esnaf ve vatandaşlar ile buluşup taleplerini dinledi yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Aydın, "Sabredin az kaldı. Toplumumuzun her kesiminin yaşadığı sorunları biliyoruz. İnşallah 14 Mayıs'ta iklim değişecek, ülkemize, şehrimize ve ilçemize yine bahar gelecek." dedi.

Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle birçok esnafın siftah dahi yapamadan evine dönmek zorunda kaldığını ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Ülkemizin en temel sorunları arasında ekonomi ve adalet geliyor. Maalesef milletimiz son 20 yılda bu iki konuda da çok ağır bedeller ödedi. Bedel ödeme döneminin son bulacağı, herkesin hakkını alacağı bir Türkiye için çalışıyoruz. İnşallah milletimizin desteği ile iktidara geldiğimizde güçlü kadrolarımızla yaşanan sorunlara hızlı bir şekilde müdahale ederek vatandaşlarımızın rahat bir nefes almasını sağlayacağız."

İNSANIMIZ KÖTÜ YÖNETİMDEN VE YOKSULLUKTAN KURTARILACAKTIR

Aydın; ‘’ Temel hedefimiz, Türkiye’yi herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdüğü ve sosyal refah standartlarına ulaştığı, kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülke haline getirmektir.

Yoksulluğun bir sonucu olan yoksunluk ve sosyal dışlanma yalnızca gelir dağılımı bakımından değil, aynı zamanda, sosyal, siyasal ve kültürel imkânlar bakımından da yoksullar için eşitsizliğe yol açmaktadır. Bu anlamda, sebep ve sonuçlarıyla birlikte yoksulluğu sadece ekonomik bir sorun olarak değil, aynı zamanda sosyal, kültürel, ahlaki bir sorun olarak görüyoruz.

Fatih Aydın, Küçük esnafın zincir marketler, büyük marketler, AVM’ler karşısında korumak ve haksız rekabeti önlemek amacıyla gerekli düzenlemeleri hızla hayata geçirileceğini dile getirerek şunları söyledi: ‘’Bizler Millet İttifakı olarak Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde de belirttiğimiz gibi “Tam istihdam”, “kapsamlı bir sosyal güvenlik ağı”nın kurulması ve sosyal yoksulluğun giderilmesi için adalet merkezli yeni bir ekonomik model inşa edeceğiz. Üretim ve paylaşımda sömürü ve rant yerine adalet esas alınacaktır.

Aydın: ‘’Banka kredisi ve kredi kartı borcu olanların borçlarını kolayca ödeyebilmeleri için, faiz artırımı yapmadan, borçların uzun yıllara yayılarak ödenmesi sağlanacak, vatandaşımız bankaların elinden, borç batağından kurtarılacaktır. Esnaf ve sanatkârlarımızın hastalık ve ayakta tedavi gördüğü süreçleri kapsayan geçici iş göremezlik ödeneği alabilmesini sağlayacağız.

Aydın, Millet İttifakı olarak kazandıkları takdirde yerel yönetimlerde halkımızın talepleri doğrultusunda yapılacak bazı düzenlemeleri şöyle sıraladı;

-          Yerel yönetimlerin karar mekanizmalarına muhtarları, ilgili sivil toplum kuruluşlarını ve meslek odalarını dahil ederek katılımcılığı artıracağız.

-          Sığınmacıların mahalle, ilçe ve il bazında kontrolsüz yoğunlaşmalara erişmesine veya gettolaşmaya izin vermeyeceğiz.

-          Mahalle kültürünü, komşuluk ve insani ilişkileri ve geleneksel mimari kültürümüzü koruyacak bir yaklaşım sergileyeceğiz.

-          Mahalle düzeyinde farklı arazi kullanım türlerinin entegrasyonunu sağlayacak, komşuluk

bahçeleri, yağmur suyu hasadı/kullanımı, mahalle ormanı, otopark, spor alanları, güneş/

jeotermal/biyokütle enerji üretim sistemlerini içerecek yerleşim planları geliştireceğiz.

-          Köy ve mahalle bazında, içinde çalışma odaları, internet, kafe ve kütüphanenin bulunduğu gençlik merkezlerinin sayı ve işlevini artıracak, böylelikle gençlerin her türlü bilgiye erişebilecekleri mekânları artıracağız.

-          Her mahallede her yaştan insanın kullanabileceği tam teşekküllü açık ve kapalı tesislerin

yapımına önem verecek, altyapı tesislerinin kolay erişilebilir ve günün her saatinde açık olmasını sağlayacak, bu amaçla hazine arazilerinden uygun olanların ilgili belediyelere tahsisi

için gerekli düzenlemeleri yapacağız.

YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ 15 MİLLETVEKİLLİ TEMSİL EDİLECEK

Millet İttifakı Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde gurbetçilerimize yönelik çalışmalarının da olduğunu dile getiren Aydın; Afyonkarahisar'ın nüfus olarak en büyük ilçelerinden olan Emirdağ'da, 1960'lı yıllardan itibaren yurt dışına göç başladı. Başta Belçika olmak üzere çoğunluğu Avrupa ülkelerine işçi olarak giden Emirdağlı gurbetçilerimizin sayısının günümüzde 200 bine yaklaştı. Bizler Millet İttifakı olarak öncelikle Yurt dışındaki vatandaşlarımızın en fazla 15 milletvekili ile doğrudan Meclis’te temsili için yurt dışı seçim çevresi oluşturacağız. Bunun dışında özellikle meslek diplomalarının denkliği noktasında halen birçok sıkıntı mevcuttur. Bu konuda gerekli kanuni değişiklik yapılacak ve sayısı azımsanamayacak mağduriyetler ortadan kaldırılacaktır.

Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlarımızın emeklilik hakkı gasp edilmektedir. Ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar, AB Anlaşmaları ve Uluslararası Anlaşmalar, ülkesine dönen işçilerin ‘Sosyal Güvenlik Haklarının yerleştikleri ülkeye gönderilmesini’ gerektirir. Almanya Devleti Türk isçileri ile aynı statüde olan bazı ülkelere primlerin tamamını öderken, ayırımcılık yaparak Türk vatandaşlarına bu primleri ödememektedir veya sadece bir kısmını ödemektedir. Bu konuda gerekli bütün hukuki ve diplomatik adımlar atılacaktır. Bununla beraber Türkiye’de emekli olup, yurt dışında çalışan emeklilerin emekli maaşları kesilmektedir. Devletimiz önemle bu konuda pozitif bir yaklaşım sergileyecektir.

HER ZAMAN İSTİHDAMA VE ÜRETİME ÖNEM VERDİK

Millî Görüş’ün Emirdağ’a geçmişte yapmış olduğu hizmetlerden de bahseden Aydın, ‘’Bizler her zaman istihdama üretime önem veren bir düşünce içerisindeyiz. Refah-Yol Hükümeti zamanında eski Emirdağ İlçe Başkanımız Ahmet Alkan’ın da girişimleri ile buraya ADAÇAL kireç fabrikasının kurulmasında öncü olduk. Şu an fabrika teknolojik olarak kendini yenileyerek ve ham madde olarak dışa bağımlı olmadan hala çalışmaktadır. Bu sayede binlerce vatandaşımız buradan geçimini sağlamaya devam etmektedir. Bu tarz yatırımların tüm ilçelerimize yapılması hususunda gerekli adımları atıp takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz’’ dedi.