“Millet Kütüphanesi Halkımızın ve Gençlerimizin Göz Bebeği Olacak”

Zeybek Başkan'dan İnceleme Gezisi

Afyonkarahisar'ın sosyo-kültürel hayatına katkı sağlayacak, gençlerimizin ve halkımızın göz bebeği olacak Millet Kütüphanesi'nin inşa çalışmaları hızla sürüyor. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Başkan Yardımcılarımız Murat Öner, Benol Kaplan ve ilgili birim müdürleri ile birlikte inşa çalışmasını yerinde inceledi.

Zeybek Başkan’ın yatırım atağı sürerken pek çok proje de hizmete açılmak için gün sayıyor. Tamamlandığında özellikle öğrencilerin eğitim hayatına katkı sağlayacak Millet Kütüphanesi inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Başkanımız ekiplerden bilgi aldı. 

"YAZ AYLARINDA HİZMETE ALACAĞIZ"

İnceleme ardından açıklama yapan Başkanımız Zeybek; “Yapılan çalışmaları yerinde görelim istedik. Kaba inşaat bitti, duvar örme ve sıva işçiliği başlamış. Çalışmalar % 45 seviyesinde devam ediyor. İnşallah, yaz aylarında bu yatırımımızı hizmete alacağız. Tarihi dokuya uygun, Selçuklu mimarisindeki bu eseri Afyon’a kazandırmış olacağız” dedi.

MİLLET KÜTÜPHANESİ’NDE ÇALIŞMALAR % 45 SEVİYESİNDE

Afyonkarahisar'ın en büyük kütüphanesi kimliğini taşıyacak olan ve yirmi dört saat boyunca açık kalması plânlanan mekânda çok sayıda çalışma alanı yer alacakken, binlerce kitaba da rahatlıkla ulaşılabilecek. Kullanılabilir çatı alanı ile birlikte 2 bodrum kat, zemin kat, çatı kat ve normal katlardan oluşan, toplamda 6 katlı olarak tasarlanan Millet Kütüphanesi’nin inşa seviyesi % 45 oranına geldi.

İçerisinde 630 metrekare ortak çalışma alanı, 60 metrekare sergi alanı, 860 metrekare Afyon ihtisas kitaplığı, 110 metrekare atölye, 525 metrekare kitap kafe, 260 metrekare çok amaçlı salon ve 185 metrekare çocuk kütüphanesi bulunan yatırımımız toplam 4 bin 580 metrekarelik alana sahip. Bodrum katında çok amaçlı salonlar ve çalışma odaları, zemin katında; çocuklar için oyun ve etkinlik alanları, 1. katında kütüphane, 2. katında kütüphane, teras katında ise kafeterya ve dinlenme alanı olacak. Çok amaçlı ve işlevsel şekilde dizayn edilerek hizmete alınacak kütüphane 24 saat açık kalacak.