Ödül töreninin ardından Resim Ödülüne layık görülen Prof. Dr. İbrahim Atalay, internet kullanıcıları tarafından merak edilmeye başlandı. Prof. Dr. İbrahim Atalay kimdir? Prof. Dr. İbrahim Atalay kaç yaşında? Ne iş yapar? Detaylar haberimizde!

Tüm Zamanların Rekoru: Ölümlü Dünya 2 Fırtınası! Tüm Zamanların Rekoru: Ölümlü Dünya 2 Fırtınası!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni"nde, ödül alanların isimlerini açıkladı. Ödül töreninin ardından Prof. Dr. İbrahim Atalay, Resim Ödülüne layık görüldü. 


Prof. Dr. İbrahim Atalay Kimdir?
Prof. Dr. İbrahim Atalay, 1947 yılında Malatya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Enstitüsü'nden mezun oldu ve aynı zamanda lisans eğitimine devam ederek İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden de Toprak İlmi ve Ekoloji sertifikası aldı. 1970-1975 yılları arasında Orman Bakanlığı'nda jeomorfolog ve başuzman olarak çalıştı. Ardından 1975 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'ne atandı ve 1978 yılında doçent unvanını aldı.
1981 yılında ise Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü'ne katılarak akademik kariyerine devam etti. Eğitim öğretime katkıda bulunmanın yanı sıra birçok ders verdi ve öğrenciler yetiştirdi. Ayrıca çeşitli kitaplar ve araştırmalar da yayınladı. Uluslararası arenada da Türk coğrafyasını temsil etme ve tanıtma konusunda önemli çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarının bir sonucunda Bükreş Üniversitesi tarafından Professoris Honoris Causa (h.c.) unvanı verildi ve Amerika Birleşik Devletleri Bibliyografya Enstitüsü tarafından 21. Yüzyılın En Büyük 500 Dâhisi arasına seçildi.
1988 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Bölümü'ne profesör olarak atandı ve burada öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı görevini sürdürdü. Son olarak 2014 yılında ise Burdur Mehmet Akif Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm başkanlığına atandı ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Editör: Afyon ZAFERİM