Eğitim öğretim yılı süresince gerçekleştirilecek etkinlikler, Afyonkarahisar ilinde yapılacak ve öğrenciler, Türk edebiyatının saygın eserlerinden "Kutadgu Bilig" üzerinden eleştirel düşünme becerilerini artırma şansı yakalayacaklar. Proje kapsamında eleştirel okumalar yapacak ve ardından hikâye, makale, deneme gibi farklı türlerde yazılar üretecek olan gençler, eğitim hayatlarına yeni bir perspektif katacaklar.

Edebiyatın derinliklerine dalacak olan öğrenciler, "Kutadgu Bilig"in dil ve anlam dünyasını keşfedecekler. Proje, Raziye Sultan-Yusuf Kayabaşı Sosyal Bilimler Lisesi öncülüğünde yürütülecek ve ildeki saygın liselerden öğrencilerin katılımıyla geniş bir etki alanına sahip olacak. Proje süresince toplam 80 öğrenci, TOKİ Sosyal Bilimler Lisesi, Ayfer-Ceylan EMET Fen Lisesi, Dinar Fen Lisesi, Süleyman Demirel Fen Lisesi ve Sandıklı Türk Telekom Fen Lisesi gibi okulların desteğiyle etkinliklere katılacak.

Olgun Emekliye ‘Müjde’ dediler emekliyi bitirdiler Olgun Emekliye ‘Müjde’ dediler emekliyi bitirdiler

"Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi, eleştirel okuma ve yazma pratiklerini iki aşamalı bir süreçte ele alacak. Öğrencilere, eser üzerinde kapsamlı bir analiz yapma imkanı sunarken aynı zamanda yaratıcılıklarını özgürce ortaya koymaları için alan açacak. Proje, Afyonkarahisar'daki genç yazar adaylarına önemli bir deneyim ve kendini ifade etme platformu sunuyor. Proje sonunda ise katılımcı öğrencilerin ürettiği eserler, bir kitapta toplanarak daha geniş bir okur kitlesiyle buluşturulacak.CEMİLE KAYTAN 

Editör: Cemile Kaytan