Köksal, “Avukatlar mağdur vatandaşın sesidir”

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, tüm meslektaşlarının Avukatlar Günü'nü kutlayarak, “Avukatlar mağdur vatandaşın sesidir” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, avukatlara ülkenin birliği, bütünlüğü ve bölünmemesi için büyük görevler düştüğünü söyledi.

AVUKATLAR YARGININ İŞLEYİŞİNDE OLMAZSA OLMAZ BİR GÖREVİ YERİNE GETİRMEKTEDİRLER

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle yayınladığı mesajında kendisinin de bir avukat olduğunu ve mesleği icra ederken karşılaşılan zorlukları çok iyi bildiğini ifade eden Milletvekili Köksal, “Avukatlar ülke yönetiminin unsurlarından biri olan yargının işleyişinde olmazsa olmaz bir görevi yerine getirmektedirler. Savunma hakkının kutsallığından yola çıkılarak yapıla gelen avukatlık, mağdur vatandaşların sesi olma amacıyla kullanıldığında, önemli başarıları da beraberinde getiriyor. Maalesef yargının siyasallaştığı Türkiye'de avukatlar mesleki olarak birçok sıkıntı ile boğuşuyor. Bir yandan çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla binlerce yeni mezun avukatın iş bulma konusunda sıkıntı yaşaması özellikle mesleğin ilk yıllarında maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalması hem mesleki sıkıntılar hem maddi zorlukları aşmak zorunda bırakılması bugün avukatlarımızın yaşadığı sıkıntıların başında gelmektedir. Duruşma salonunda ceza yargılamasında savcıyla savunma avukatının kürsüde eşit olmaması yıllardır çözülemeyen ve avukatlık mesleğinin hala ülkemizde hak ettiği değeri alamadığını gösteren en büyük emarelerden biridir. Avukatların can güvenliğinin sağlandığı, ceza yargılamalarında duruşma düzeninin kürsüde fiziken eşitlendiği, silahların eşitliği ilkesine uygun hale getirildiği, maddi ve mesleki sıkıntıların aşıldığı bir Türkiye dileğiyle tüm meslektaşlarımın Avukatlar Günü'nü kutluyorum." şeklinde konuştu.