İYİ Parti’de Dr. Münir Pehlivanoğlu da adaylıktan istifa etti

Yüksek Seçim Kurulu tarafından Geçici Milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından İYİ Parti’nin Afyonkarahisar listesinde bir istifa daha yaşandı. İYİ Parti’nin Afyonkarahisar 6. sıra adayı olarak gösterilen Dr. K. Münir Pehlivanoğlu adaylıktan çekildi.

Bilindiği gibi İYİ Parti’nin daha önce Belediye Başkan adayı olan Dr. Mahmut Koçak, aday adaylığı sürecinin ardından İYİ Parti’den istifa etmiş ve AK Parti’ye katılmıştı. Koçak’ın istifasıyla ilgili tartışmalar devam ederken İYİ Parti’nin 3. sıra milletvekili adayı olarak gösterilen Dinar eski Belediye Başkanı Saffet Acar da milletvekili adaylığından istifa etmişti.

Acar’ın istifasının ardından İYİ Parti’nin 3. sıra adayının kim olacağı merak edilirken sosyal medya ve internette dolaşıma konulan İYİ Parti aday listesinin şu isimlerden oluştuğu piyasaya pompalanmıştı: 1 Hakan Şeref Olgun, 2 Mustafa Enis Arabacı, 3 Okşan Ulusoy Efe, 4 Gönül Ar Güngör, 5 İbrahim acar ve 6 K. Münir Pehlivanoğlu.

İYİ Parti listesinin bu şekilde oluşacağı bilgisi kamuoyunda yayılmaya başlayınca Dr. Münir Pehlivanoğlu aday listesinde yer almak istemediğini birçok ortamda dile getirmişti. Listede yer almama talebine rağmen İYİ Partinin 6. sıra milletvekili adayı olarak gösterilen Dr. Münir Pehlivanoğlu İl Seçim Kurulu’na giderek adaylıktan istifa dilekçesini İl Seçim Kurulu’na teslim etti.

Aday gösterilmeme talebini İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu’na birçok kez iletiğini belirten Dr. Münir Pehlivanoğlu gazeteniz Kocatepe’ye şu açıklamalarda bulundu:

“Sayın Saffet Acar’ın istifasının ardından benim ismimin listenin 4’üncü sırasında yer alacağı bilgisi bana ulaştırılmıştı. Özelikle Okşan Ulusoy Efe hanımın birlikte çalışma isteğini geri çevirmemek adına bu durum kabullenmiştim. Diğer adaylarımızla da 4’üncü sıra konusunda mutabık kalmıştık. Sonrasında sosyal medya ve internette yayılan liste taslaklarında isminin 6’ıncı sırada olduğunu gördüm. Bu durumu İl Başkanı Sayın Mısırlıoğlu’na sormak istedim ama kendisiyle görüşemedik. Mesajlarıma da cevap alamadım. Ben de kendisine son kez mesaj çekerek listede ismime yer verilmemesini, genç arkadaşların 6’ıncı sıraya yazılarak onların siyasete teşvik edilmesinin doğru olacağını bildirdim. Aksi halde adaylıktan istifa edeceğimi de bildirdim. Önce 4’üncü sıra, sonra 6’ıncı sırada anılıyor olmamı hoş karşılamadım. İl Başkanı da bu duruma müdahil olamadığını belirtince, 40 yıldır Afyonkarahisar’da oluşturduğum saygın ismimin böylesi çalkantılar içerisinde yer almasına izin veremezdim. İl Seçim Kurulu’na gereken dilekçemi vererek İYİ Parti Milletvekili adaylığından feragat ettim. İYİ Parti’ye olan üyeliğim devam etmektedir. Yalnızca yaşanan tutarsızlıklar nedeniyle milletvekili adaylığından çekildim. Partimin çalışmalarına katkı sunmayı sürdüreceğim.”Kocatepe