İşçiler Atatürk Anıtı önünde zam istediler

-Yağmur altında, hak aradılar

Aşırı yağan yağmur altında Kocatepe Atatürk Anıtı önünde toplanan Harb-İş sendikasına bağlı çok sayıdaki işçi adına basın açıklamasını okuyan Yasin Öztürk, “1 Mayıs işçi bayramı öncesinde hükümetten ücretlerimize istediğimiz zam oranının yapıldığının müjdesini duymak istiyoruz” dedi

Afyonkarahisar Harb-İş Sendikasına üye işçiler Kocatepe Atatürk Anıtı önünde toplanarak hükümetten maaşlarına istedikleri zam oranında zam yapılmasını istediler. Hazırlanan bildiriyi  İşçiler adına  Sendikanın  İç Batı Anadolu Bölge Temsilcisi Yasin Öztürk  okudu. İşçilerin   zaman zaman toplu olarak sloganlar attığı basın açıklaması yağmur altında gerçekleşirken, işçiler yağışın bereket olduğunu söylediler.

ZAM TALEBİMİZ KABÜL EDİLSİN

Yasin yaptığı konuşmada; “Dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizin etkilerini biz savunma sanayi çalışanları da en derinden hissetmekteyiz. Yaşanılan bu ekonomik kriz ve yüksek enflasyon karşısında alım gücümüz düştü, geçimimizi zar zor sağlayacak ücret alır hale geldik. Bugün burada toplanmamızın yegane sebebi de budur. Konfederasyonumuz Türk-iş ile çalışma bakanlığı arasında yürütülen 2023 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü görüşmeleri sürerken, çalışanlarımız, Türk-İş’in  ilk altı ay için talep ettiği  %15 refah payı+%45 lik zam talebine Çalışma bakanlığından gelen %30 luk zam teklifi bizleri  hayal kırıklığına uğratmıştır. Çok şükür ki hükümetin dünkü teklifini % 40 olarak revize etmesi iyi bir gelişme olsa da, sözleşme sürecine girildiği için  söz verilen geçen yıla ait  %13.5 luk refah payının unutulmaması gerektiğini, ve zam tekliflerine ilave edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.”

 VERGİ DİLİMİ DÜZELTİLSİN

Öztürk konuşmasında; “Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun belimizi büktüğü yetmiyormuş gibi yıllardır kanayan yaramız olan gelir vergisindeki adaletsizlikte bizleri nefes alamaz hale getirmiştir. Eskiden bir yıl boyunca %15 gelir vergisi öderken,   yılın 3. Ayında %20 vergi diliminden , 6. Ayında %27 vergi diliminden ödüyoruz, buda yetmezmiş gibi geçen yıldan itibaren aklımıza gelmeyen başımıza geldi. Yoksulluk sınırı altında maaş alan bir işçi, yılın son iki ayında %35 vergi diliminden gelir vergisi ödemeye başladı. Ve bu sene enflasyon rakamları ile orantılı belirlenmeyen vergi dilimleri yüzünden belki de yılın 9. ayından itibaren %35 lik dilimden vergi ödeyeceğiz. Bunun akılla, vicdanla, adalet anlayışı ile bağdaşan bir yanı kalmamıştır. Bu vahim durumun neticesi olarak, bordrolarımız daki kesintiler hanesi ele geçen hanesini her geçen gün geride bırakmaktadır.” 

EV ALMAK HAYAL OLDU

Öztürk konuşmasının son bölümünde; “Gelinen son nokta, Emekçilerimiz ev kiralayamıyor, kira artış oranlarını karşılaşamıyor, evlenmeye cesaret edemiyor, Mutfağında tenceresini kaynatamıyor , çocuklarının eğitimin giderlerini karşılaşamıyor, ev almanın hayalini bile kuramıyor, kurban bayramına iki ay kaldı bu reva gördüğünüz zam oranları ile bugüne kadar kurban kesip komşusuna et ikram eden kamu işçisi ve çocukları bu bayramda komşudan gelecek eti bekleyecektir .Bu ekonomik krizin etkisi altında belki bir kaç ay nefes aldıracak Türk-iş in %15 refah payı +%45 zam teklifinin  kabul edilmesini, en azından 1 Mayıs işçi bayramında bir nebze yüzümüzün güldürülmesini istiyoruz. 14 Mayıs Seçimleri öncesinde  700 bin kamu işçisini, aileleri ile birlikte 2.5 milyon emekçi seçmenin görmezden gelinmediğini, değer verildiğini görmek istemiyoruz. Bu isteklerimizin takipçisi ve ısrarcısı olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” dedi.