Vali Tutulmaz Tarla Günü Etkinliğinde Patates Hasadı Yaptı

Lezzetin şehri Afyonkarahisar’ın meşhur yöresel lezzeti patateste hasat işlemi

İLÇELER 03.10.2019, 19:06
Vali Tutulmaz Tarla Günü Etkinliğinde Patates Hasadı Yaptı

Vali Tutulmaz Tarla Günü Etkinliğinde Patates Hasadı Yaptı

Lezzetin şehri Afyonkarahisar’ın meşhur yöresel lezzeti patateste hasat işlemi sürüyor. Bu kapsamda Şuhut ilçesinde bulunan patates tarlasında Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla “Şuhut Patates Hasadı Tarla Günü” etkinliği yapıldı.

Etkinliğe Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Şuhut Kaymakamı Nurullah Kaya, Belediye Başkanı Recep Bozkurt, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, patates üreticisi çiftçiler ve hasat işlemi yapan işçiler katıldı.

5 Bin Metrekare Alanda Ekim Yapıldı

Etkinlik kapsamında öncelikle Ziraat Mühendisi Cumali Akgül konuştu. Akgül: “Şuhut Kaymakamlığına ait 5 bin metrekare alanda Agria cinsi patates ekimi yapılmıştır. 1 Mayıs tarihinde 5 bin metrekare alanda başladığımız ekim işleminde bin 500 ton patates tohumu kullandık. Dekar başına 5 ton patates hasadı bekliyoruz” dedi.

Patatese Yönelik Proje İlk Kez Afyon’da Uygulanacak

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar ise Afyonkarahisar’ın Türkiye genelinde patates üretiminde 3. Sırada yer aldığını belirterek: “Afyonkarahisar’da 107 bin dekar ekim alanımız mevcut. 2019 yılında bu rakam 140 bin dekara ulaştı. 2018 yılında 465 bin ton patates üretimi yaptık. Bu rakamın yaklaşık 4’te 1’ini Şuhut ilçesinden elde ettik. Patates, bölgemiz için önemli bir üründür. Bakanlığımız patatese İyi Tarım Uygulamaları ile destekler veriyor. Geçen yıl toplamda 69 çiftçiye yaklaşık 140.000 lira destekleme verilmiştir. Bakanlığımızın TAGEM aracılığıyla patatese yönelik uyguladığı bir proje var. Bu proje ilk kez Afyon’da uygulanacak. Patateste fungal hastalıklar önemli bir problem. Bu problemi çözmek için bir proje hazırlandı. Bu proje ilk kez Afyonkarahisar’da ve Şuhut ilçesinde uygulanacak” diye konuştu.

Patates Çalıştayı Planlanıyor

  1. Nurullah Kaya ise konuşmasında Şuhut ilçesinin tam bir tarım şehri olduğunu belirterek: “Patates ilçemizde üretimi yapılan en başta gelen ürünümüzdür. Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu’nun gayret ve talimatları ile ilçemizin 180 bin dekar arazisi sulanabilir hale gelmiştir. Bu durum patates üretiminin her geçen gün artmasını sağlamıştır. Şuhut patatesine ilgi her geçen gün artmaktadır. Patatesteki marka değerini arttırabilmek için lığımız öncülüğünde Patates Çalıştayı için düzenlenmesi çalışmaları devam etmektedir. Yine bu kapsamda Üniversite işbirliği ile logo tasarımı hazırladık. Kaymakamlığımızın 5.400 metrekare arazisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendislerince üretimi takip edilen yaklaşık 25 ton patatesin 7-8 tonu Kaymakamlığımızca tanıtım amaçlı kullanılacak, geri kalan kısım satışa sunulacaktır” dedi.

Marka Değerimizi Korumalı ve Kalıcı Hale Getirmeliyiz

Tarla günü etkinliğinde son olarak konuşan ve Afyon patatesinin marka değerini her geçen gün arttırdığını söyleyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Tarla günleri demek, tarlada ürünün sonlandığı, tohumun ürün haline geldiği ve o ürünün hasadının yapıldığı gün demektir. Bu gün çiftçi için büyük bir mutluluk günüdür. Çiftçilerimiz bütün bir yılın emeğini o gün görecektir. Emeğinin karşılığını da o gün alacaktır aslında. Tarla günü etkinliği ilimiz açısından da önemli. Çünkü biz ilimizi tanımlarken lezzetin de merkezi diyoruz. Bunu da hak edecek övgüye il olarak sahibiz. Birçok alanda Türkiye’de en çok üretim yapan iller arasındayız. Bugün hasadını yaptığımız patates alanında da Türkiye genelinde 3. Sırada yer alıyoruz. Son yıllarda ülkemizin çeşitli yerlerinde üretimi yapılan patateslerde çıkan bazı sıkıntılar gündemdedir. Afyon Patatesi marka değerini üste çıkarmış durumda. Bize düşen bu değeri daha fazla arttırmak ve marka haline geldikten sonra da bunun kalitesini düşürmeyecek şekilde kontrol sistemini de kurarak bunu daha kalıcı hale getirmektir” şeklinde konuştu.

Üretmeden Refah Gelmiyor

Sözleşmeli yöntemle üretim yapılması gerektiğine değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Patates, zor bir üründür. Bazen çok iyi gelir getiriyor. Bazen de üretim fazlalığı ya da talep eksikliği dolayısıyla piyasası çok fazla oluşmayabiliyor. Bunu önlemenin yolu sözleşmeli veya anlaşmalı sistemle ürün ekimi yapmak. Bunu yapabildiğimiz ölçüde çiftçimiz mutlu olacaktır. Ne zaman ekim yapacağını, hasat zamanını, kime kaç liraya satacağını bir şekilde öngörecek ve o doğrultuda girişimde bulunacak, üretim yapacaktır. Maalesef bu alanda sıkıntılarımız var. Cips üretimi ya da dondurulmuş üretim yapan firmalar bunu yapıyor. Bunun daha da gelişmesi gerekiyor. Üretmek önemli. Üretmeden olmuyor, refah gelmiyor, güçlü ülke olunamıyor. Her alanda üretim yapmalıyız. Afyon olarak bize düşen görev tarımda üretim yapmaktır. Bu bölge içinse yapılması gereken patates üretimini artırmaktır. Üretelim ki güçlü Türkiye olalım. Ben bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri patates tarlasında hasad yapan işçilerle bir araya gelerek hasat işlemine ortak oldu. Meşhur Afyon Patatesinin nasıl hasat edildiğini inceleyen ve bilgiler alan Vali Tutulmaz, traktöre binerek patates hasadı yaptı.

Hasadı yapılan patatesleri de inceleyen Vali Tutulmaz işçi kadınlarla da günün anısına fotoğraf çektirdi.

Yorumlar (0)
banner632
banner633
13
açık
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:14
Öğle 12:47
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:27