“Hocam, çiftçinin hali ne olacak?”

Seçim çalışmasını Dinar’da sürdüren Mustafa Enis Arabacı’ya pazara gelen çiftçiler, “Hocam çiftçinin hali ne olacak” diye sordular.

İYİ Parti Afyonkarahisar Milletvekili adayı Mustafa Enis Arabacı Dinar ilçesinde esnaf ziyareti yapıp pazarı dolaştı. Arabacı’yı, İYİ Parti İlçe Başkanı Orhan Kürkçü ve partililer karşıladı. İlçe esnafını ziyaret eden Arabacı’yı tanıyan Dinarlılar, “Hayırlı olsun hocam başarılar diliyoruz. Değişim şart sizin gibi başarılı insanların olması bizim umudumuzu daha çok arttırıyor” diye konuştular. Halkın desteğine teşekkür eden Arabacı, “Değişim için sende bir kıvılcım yak. Değişimi birlikte başaracağız” dedi.

Asla umudunuz kaybetmeyin

Esnaf ziyaretinden sonra pazara giren Mustafa Enis Arabacı’yı karşılarında gören bir gurup çiftçi, “Hocam çiftçinin hali ne olacak? Pazarı görüyorsunuz her şey ateş pahasına. Nereye gidiyor bu ülke” diye sordular. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Arabacı, “Bu ülkenin sorunlarını çok iyi biliyoruz. Hiç merak etmeyin 14 Mayıs’tan sonra ülkenin üzerine güneş doğacak. Sorun belli, çözüm hazır hiç merak etmeyin. Bu ülkenin zorluklarının üstesinden hep beraber geleceğiz. Asla umudunuzu kaybetmeyin. Birlikte, birleşerek, barış ve sevgiyle yenemeyeceğimiz bir sorun yok” dedi.

Kooperatifler asli işine odaklanacak

Tarımla ilgili çalışmalarımız hazır diyen Arabacı, “Tarım Kredi Kooperatifleri asli işlevine odaklanacak. Gübre, tarım ilacı, tohum, yem gibi dışa bağımlı olduğumuz tarımsal girdilerin ülkemizde üretimine ve girdi fiyatlarında istikrarın sağlanmasına yönelik yatırımlar gerçekleştirmesini sağlayacağız. Çiftçilerimizin bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredinin faizini silip, yeniden yapılandıracağız. Devletin kurumları eskiden olduğu gibi işinin uzmanları tarafından yönetilecek. Türk tarımı yeniden ayağa kalkacak” dedi.

Mazotta ÖTV yükü kalkacak

Mustafa Enis Arabacı konuşmasını şöyle sürdürdü, “Türkiye bir tarım ülkesi, kötü tarım politikaları yüzünden tarlaya küsen çiftçi yeniden ekip biçmeye başlayacak. Tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edilecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek. Diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödenecek. Tarımda kullanılan mazotta ÖTV yükünü kaldıracak, gübre ve tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri verilecek. Bunların hepsi 6 liderin imzaladıkları Ortak Politikalar Mutabakat Metninde var. İçiniz rahat olsun tarım yeniden şaha kalkacak” dedi.