Haziran Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in Başkanlığında yapıldı. Haziran ayı toplantı gündeminde toplam 43 madde ele alındı.

Toplantı öncesinde Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek meclis üyelerini Gastronomi Konağı'nda misafir etti. Yapılan istişareler ardından tarihi konak önünde Afyonkarahisar Belediye Meclisi aile fotoğrafı pozu verdi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden Başkanımız Mehmet Zeybek, toplantının açış konuşmasını yaptı. 2022 yılının Büyük Taarruzun 100. yıldönümü olduğunu dile getiren Başkanımız 130 ayrı etkinlikle 100. Yıl coşkusunu gururla kutlayacaklarını belirtti.

“BÜYÜK TAARRUZUN 100. YILINA 130 AYRI ETKİNLİK PLANLANDI”

Zeybek Başkan konuşmasında, “Bu yıl Büyük Taarruzun 100. yıldönümü olması nedeniyle önceki Valimiz Gökmen Çiçek’le birlikte 100. yıla özel yüz etkinlik yapalım diye bir çalışma yapmıştık. Yaptığımız çalışmalar sonucu bu etkinlikler yılsonuna kadar neredeyse 130’u buluyor. Programlara geçtiğimiz Ocak ayında KaravanFestle başladık. Daha sonra Türkiye Gençler Minikler Motokros Şampiyonası vardı. Çeşitli etkinliklerle bugüne kadar geldik. Mayıs ayında ülkemizdeki 132 üniversiteden 5 bin öğrencinin katıldığı, 10 branşta yarışmaların yapıldığı Ünilig Şampiyonası da Afyon’da gerçekleştirildi. Belediye olarak bu organizasyonların büyük kısmını hemen hemen biz üstleniyoruz. AKÜ’nün hazırladığı AKÜFEST organizasyonuna da Belediye olarak katkı sunduk. Öğrencilerin moral ve motivasyonu için MaviGri adlı müzik grubunun konser vermesi için destek verdik. Kampüs alanında 15 bin kişinin katıldığı bir konser gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz de teşekkür edip memnuniyetlerini ilettiler” dedi.


“AFYON’DA BAKANLIK DESTEKLİ FOTO SAFARİ”
Motokros alanında Afyonkarahisar 4. Kitap Fuarının açıldığını belirten Zeybek, “Büyük Taarruzun 100. yıldönümü nedeniyle 4. Kitap Fuarına arkadaşlarımız, yüz yazarı ilimize getirdi. Gastronomi şehri Hatay’da geçtiğimiz hafta bir festival düzenlendi. Bu festivale katılan gastronomi bölümümüz Afyon’un yöresel ürünlerini tanıttılar. Bugün itibariyle İzmir’de Yöresel Ürünler Fuarına katılmak üzere ekibimiz İzmir’e gitti. Belediye Başkan Yardımcımız Murat Öner Belediyemizi orada temsil edecek. İzmir’de bulunan hemşehri dernek başkanlarından böyle bir talep geldi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan ilimize geçen hafta geldi. Çalışmalarımızda bize her türlü desteği vereceğini ifade etti. Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Coşkun Aral ile görüştü. Aral’a Afyon’da çok muazzam sokakların ve eserlerin olduğunu, tarihi ve tabii güzelliklerin bulunduğunu söyledi. Sayın Demircan, bakanlık olarak destek verecekleri bir foto safari düzenlensin dedi. Alanında uzman yüze yakın fotoğrafçıyı getirerek Afyon’un en ince detayına kadar fotoğraflarını çektirerek Afyon tanıtımında bir tavan yaptıralım diye söz verdi” diye konuştu.


“PROFESYONEL YÖNETMENLER ŞEHRİMİZE GELECEK”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın ekibinden bir kişinin Afyonkarahisar’ın çok zengin bir tarihi olduğuna dikkat çektiğini söyleyen Zeybek, “Afyon’da çekilecek bir dizi ya da filmin şehir tanıtımına çok ciddi katkı sağlayabileceği de ifade edildi. İnşallah önümüzdeki günlerde Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Misbah Demircan bizzat gelerek yanında profesyonel yönetmenleri getirecek. Bizde kendilerini ağırlayıp onlara Afyonumuzu gezdireceğiz. Böyle bir programla Afyon tanıtımına katkı sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.


“PTT BAŞMÜDÜRLÜK BİNASINI YIKIP MEYDANA KATACAĞIM”
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Haziran ayı içerisinde Afyonkarahisar’a gelerek hem hızlı tren üst yapının temel atmasını hem de üniversite ile Ali Çetinkaya Garı arasındaki AFRAY’ın temelini atacağını söyledi. “Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızdan talep ettik Karayollarına ait bazı yerleri Belediyemize kazandırıyoruz. PTT Baş Müdürlüğünün olduğu binayı da kendisinden talep ettim. Orayı yıkıp meydana katmayı düşünüyorum. Sayın Bakanımız söz vermişti görüşmemizde bu konuyu da hatırlatacağım. İnşallah tüm bunların karşılığında kendisine hemşehrimiz diyeceğiz” şeklinde konuştu.

MECLİS TOPLANTISI 1 TEMMUZ’DA YAPILACAK

Zeybek Başkan’ın yaptığı bilgilendirme ve değerlendirme konuşması ardından 41 madde görüşülerek karara bağlandı. Gelecek ayın meclis toplantısının 1 Temmuz Cuma Günü saat 19.00’da yapılması kararlaştırılarak toplantı sona erdi.

Editör: Haber Merkezi