Görgöz, “Çiftçimiz, Besicimiz Açsa, Halkımız da Açtır!”

CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, yazılı basın açıklamasında:
“Ülkemizde et, süt ve yumurta başta olmak üzere en temel hayvansal gıdaların fiyatları sürekli artıyor. Saray iktidarı ise Tarım Kredi Kooperatifleri Marketlerinin (TKK Market) etiketlerindeki kuruşluk indirimlerle halkı oyaladığını zannediyor.
Akp Genel Başkanı Erdoğan, TKK Market raflarında mal kalmadığını, rafların boşaldığını, yeni depolar kurulması için talimat verdiğini söylüyor. İstikrarlı bir üretim olmayınca, TKK Marketlerindeki rafların boşalmış olması gayet normaldir.
Et fiyatlarında talimatla yüzde 30 indirim yapılacağını duyuran Erdoğan, Türkiye’deki sadece 14 Et ve Süt Kurumu Mağazasındaki indirimli et satışıyla etin ucuzlayacağını savunuyor. Tüm bunlar iktidarın ülkeyi günübirlik politikalarla yönettiğinin, üvey evlat muamelesi yaptıkları üretici ve besicinin ürününü ucuza kapatıp, onları daha da yoksullaştırarak etiketleri düşürüp, sanal ucuzluk yaratma peşinde olduğunun birer göstergesidir.
Tarım ve Orman Bakanlığı geçen hafta yaptığı duyuruyla, 150 bin büyükbaş erkek besilik sığır ithalatına kapıları açtı. Aynı gün 31 Aralık’a kadar küçükbaş canlı hayvan (erkek toklu koyun) ihracatına da onay verildi. İthal listesindeki ırklara bakıldığında, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden canlı hayvan ithalatı yapılacağı, milyonlarca doların yabancı ülkelerin besicilerine akıtılacağı görülüyor.
Bugüne kadar milyonlarca büyük ve küçükbaş canlı hayvan, yüzbinlerce ton kırmızı et ithalatına kapıyı açan iktidar, yerli hayvancılığı tüketti, bitme noktasına getirdi.
Et fiyatlarının fahiş seviyelere ulaştığı, insanlarımızın et alamaz hale getirildiği bu ortamda bir yandan canlı sığır ithalatına onay veren iktidar aynı gün yayınladığı bir başka kararla da kesimlik hale gelmiş, 1-2 yaşındaki erkek toklu koyun ihracatına izin veriyor.
Mart ayında kesimlik erkek koyun ihracatını yasaklayan Tarım ve Orman Bakanlığı şimdi de bu kararı yürürlükten kaldırıp yılsonuna kadar kesimlik koyun ihracına izin veriyor. Beş ay boyunca besicinin katlanmak zorunda kaldığı maliyetler, yem fiyatlarındaki artışlardan dolayı ortaya çıkan mağduriyetler dikkate alınmıyor. İhracat yasağı alınan ani bir kararla kaldırılıyor. Tarım ve hayvancılıkta uygulanan temelsiz, programsız politikalar yüzünden yeni bir kaos, kargaşa örneği daha yaşanıyor-yaşatılıyor.
Çiftçilerimiz, besicilerimiz umutsuzluğa kapılmayın. Az kaldı. İlk seçimde, tarımın ve hayvancılığın düşmanı olan Saray iktidarı gidecek. Halkın iktidarı gelecek.”