Gastronomi Şehrine Yakışır Etkinlik

Afyonkarahisar’da bir ilkokul öğretmeni ülkenin doğal ve kültürel lezzetlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla sınıfta öğrencileri ile birlikte turşu, sirke ve ev yapımı yoğurt yaptı.

Afyonkarahisar TOKİ Mevlana 2-C Sınıfı Öğretmeni Ömür Kadriye Uzdem, Türkiye’nin doğal ve kültürel lezzetlerini öğrencilerinde yakından tanıması ve gelecek nesillere aktarması amacıyla sınıfta öğrencilerle birlikte turşu, sirke ve ev yapımı yoğurt yaptı. Ömür öğretmenin doğradığı lahanayı hep birlikte malzemelerini hazırlayan öğrenciler ilik gün limon ile doğal turşu kurmayı öğrendiler. Daha sonra öğrenciler kavanozlara portakal sirkesi kurdular. Evlerin vazgeçilmez doğal ürünlerinden olan yoğurt mayalamayı da öğretmeni ile birlikte öğrenen öğrenciler hazırladıkları doğal ürünleri evlerine götürerek ailelerine de anlattılar.

Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren sınıf öğretmeni Ömür Kadriye Uzdem, ülkemizde artan yapay ve katkı maddeli gıdalardan öğrencileri uzaklaştırmak amacıyla "Ülkemizde hayat " ünitesinin "Milli Kültür" konusunu ele aldıklarını kaydetti. Öğrencilerin bu etkinliğe katılım oranının çok yüksek olduğunu kaydeden Uzdem, “Her geçen gün artan, katkı maddeli ürünlerden hem çocuklarımızı uzaklaştırmak hem de ülkemizin kültürel lezzetlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimiz tam olarak amacına ulaştı. Umarız velilerimiz de yavrularına yedirdikleri gıdalara dikkat ederek doğal ürünleri tercih ederler” diye konuştu.