Ayran, Türkler tarafından özellikle yemeklerin yanında sık sık kullanılan bir içecek türüdür. Pek çok faydası bulunmaktadır. Mineral ve vitamin açısından zengin olduğu için çocuklara da bol bol içirilmektedir.

AYRANIN FAYDALARI NELERDİR?

·         Çocuklarda gelişime yardımcı olur.

·         Sindirimi desteklediği için vücuda yararlıdır.

·         Tuz kaybını önleyerek tansiyon düşüklüğüne iyi gelir.

·         Harareti giderdiği için yaz aylarında su eksikliğini hissettirmez.

·         Su kaybını giderdiği için rahatlatıcı özelliği vardır.

ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü” ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü”

·         Tok tutma özelliği diyet yapan kişilerin açlığını yatıştırır.

·         Probiyotiktir, bu sayede bağırsak sağlığını güçlendirir.

·         Süt ürünü olduğu için Kalsiyum ihtiyacını giderir.

·         İçinde bulunan D vitamini sayesinde anemiye yakalanmayı önler.

·         Riboflavin içerdiği için hormon ve enzimlerin salgılanmasını kolaylaştırır.

·         Kolestreol dengesini düzenler.

·         Kan basıncını düşürerek rahatlatıcı

Ayran, cilt hastalıklarında tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir. Ayrıca bakım maskesi olarak kullanıldığında cildi temizler. Güneş ve ateş yanıklarında acı giderici, uyuşturucu etkisi bulunur. Böylelikle hem iç organların hem de cildin sağlığını olumlu yönde etkiler.

FAZLA AYRAN TÜKETMENİN ZARARLARI NELERDİR?

Her yiyecek ve içecekte olduğu gibi fazla ayran tüketmenin de çeşitli zararları bulunur. Bu zararların en çok görülen etkisi bağırsak sorunlarıdır. Probiyotik içeren ayran, bağırsaktaki bakterilerin artmasını sağlar. Bu sebeple kabızlık ve ishal gibi sorunlar oluşabilmektedir.

 Ayran, tuzlu bir içecektir. Fazla tuz tüketimi tansiyonun yükselmesine sebep olur. Bu durumda çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi durumlar oluşur. Tansiyon düşürücü ilaç ve yiyecekler tansiyonun dengelenmesi sağlanabilir. 

özelliği bulunur.

AYRAN İÇMEK NEYE İYİ GELİR?

Ayran içinde bulunan yoğurt sebebiyle düzenli olarak tüketilmesi gereken bir içecektir. Vücut sağlığına olumlu etkileri bulunmasına rağmen fazla tüketimi tansiyonun yükselmesine neden olur.

Ayran, midedeki asit seviyesini düzenler. Kolesterol ve tansiyon dengesini ayarladığı için bu hastalıklara yakalanmayı engeller. Kabızlık ve ishal gibi durumlarda içerdiği probiyotikler sayesinde iyileştirici etki yaratır. Gastrite iyi geldiği için mide rahatsızlığı olanlar tarafından özenle tüketilmesi gerekir.

Editör: Cemile Kaytan