FATİH AYDIN KADİM ŞEHİR BOLVADİN’DE

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayları Burcu Köksal, Fatih Aydın ve Abidin Yağcı Bolvadin ilçemizde vatandaşlar ile buluştu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Adayı Fatih Aydın, Bolvadin’de vatandaş ve esnafla buluşup taleplerini dinledi yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bolvadin’de büyük bir ilgi ve coşku ile karşılanan Aydın; ‘Bolvadin’in kendileri için ayrı bir önemi ve değeri olduğunu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın 1976 yılında Alkoloid Fabrikası’nı Bolvadin ilçemize kazandırması bu değerin ve önemin ispatıdır’ dedi.

BOLVADİN 10 BİN YILLIK BİR GEÇMİŞE SAHİP

Aydın; ‘’10 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Kadim Kentimiz Bolvadin’de bulunmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bolvadinimiz tarihte Selçuklular zamanından başlayarak günümüze kadar büyük bir ticaret merkezi konumundadır. Manevi olarak baktığımızda da Mevlana’nın oğlu Sultan Veled’in ilçemizde Bolvadin Mevlevihanesi’ni açması ise bu minvalde de büyük bir öneme sahiptir. Askeri olarak ta büyük bir değere sahip olan Bolvadin, Kurtuluş Savaşında stratejik yönden önemli bir merkez olmuş, Birinci ve İkinci Ordu Bolvadin´de kurulmuştur’’ dedi.

DOĞDUĞU TOPRAKLARDA DOYAMAYAN BOLVADİN’İ TERK EDİYOR

Aydın konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Bolvadinimiz Afyonkarahisar ilimizin önemli bir sanayi, ticaret, tarım ve hayvancılık bölgesidir. 2000’li yılların başlarında merkezde 52 bin, kırsalda 27 bin olmak üzere toplamda 79 binlik bir nüfusa sahip olan ilçemiz bugün merkezde 32 bin, kırsalda 12 bin olmak üzere toplamda 45 binlik bir nüfusa düşmüştür. 20 yıllık bir Ak Parti döneminin yaşandığı ülkemizde insanımızın doğduğu yerde doyamadığı için bulunduğu toprakları terk etmek zorunda kaldığını bugün maalesef Bolvadinimizde de görmekteyiz. Milli Görüş olarak Refah Partimiz ile 1994’ten başlayarak Bolvadinimizi 2 dönem bizler yönettik ve muazzam hizmetler yaptık. Sonrasında Bolvadinimiz uzun yıllardır mevcut iktidara belediyesini teslim etti, hala da devam etmektedir. Ancak bu süreçten sonra Bolvadinimizde göçler başladı ve Ak Parti bu göçü önleyemedi, potansiyelini arttıramadı, ilçemiz sahipsiz kaldı. Buradan anlaşılıyor ki mevcut iktidar artık kenara çekilmeli, halkımızın rahat nefes alması için müsaade etmelidir. Yaşanan bu süreçte algı yönetimlerinin artık işe yaramadığı, hakikatlerin gün yüzüne çıktığını hep birlikte görmekteyiz. İktidarın artık maskesi düşmüştür.’’

ALKOLOİD FABRİKASINI TAM KAPASİTE İLE ÇALIŞTIRACAĞIZ

Aydın; ‘’Bu sistem artık değişmek mecburiyetinde. Bu sistemin kurucusu olan arkadaşlar tek adam rejimini zorla dayattılar, tüm vatandaşlarımız gibi Bolvadinli hemşehrilerimiz de bugün bu dayatmanın bedelini ödüyor. Buradan kurtulmak mecburiyetindeyiz. Ne zaman biz geçmişte bir koalisyon kurmuş olsak, o zaman Afyonkarahisar’ın sahip olduğu imkanları en iyi şekilde değerlendirilmek üzere birtakım adımlar atıldı. O adımlar şimdi akamete uğratılmaya çalışıyor, biz bunun üstesinden geleceğiz. 1974'te Ecevit ve Erbakan'ın koalisyonlarında muazzam adımlar atıldı. Bunlardan birkaçını söylemek gerekirse 1976 yılında ilçemize kazandırılan hemen yanı başımızda devasa bir şekilde duran Alkoloid Fabrikası, Çobanlar tarafında bulunan ve maalesef 2018’de özelleşen Şeker Fabrikası, Çay tarafına gidersek şimdi kapanan SEKA kağıt fabrikası. Bunlar bizim eserlerimiz. Yaptık ve yine iktidara geldiğimizde 15 mayıs sabahından itibaren yine yapacağız. Özellikle Alkoloid Fabrikası’nın geliştirilmesi yönünde projelerimiz var. Dünyada eşi benzeri olmayan bir fabrikanın yarı kapasite ile işlevsiz bir şekilde çalışmasını kabul edemeyiz. İlaç sanayi için büyük bir öneme sahip olan bu fabrikayı önce teknolojik olarak daha ileri ve aktif bir hale getirecek, tam kapasite ile hizmet verdirmesini sağlayacağız. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyanın farklı noktalarındaki ilaç sanayilerine en önemli ham maddeyi dağıtan bir fabrika haline getireceğiz. Bizler bunu sağladığımız zaman Bolvadinimizden başlayarak insanımız doğduğu yerde doyacak, topraklarını terk etmek zorunda kalmayacak.

BOLVADİN’E YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜSSÜ KURULACAK

Aydın; ’’Daha düne kadar dünyada kendini besleyebilen sayılı ülkelerden biri olduğumuz halde, bugün tarım ürünleri ithalatımız, ihracatı geçmiş durumda. Bu nedenle de köylümüz, çiftçimiz tam manasıyla bitmiş durumda. Şimdi de çiftçinin diğer gelir kaynağı olan hayvancılık baltalanmak isteniyor. Bugün Bolvadinimizde de durum farklı değil. Çiftçilerimizin tamamı neredeyse borçlu ve borçlarını ödeyemez durumda. Sadece elektrik borcunda bile ana para dışında trilyonlarca lira gecikme faizi var. Türkiye'de tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 5'i tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Çiftçiler elektrik borçlarını zamanında ödeyemediklerinden birde gecikme faizi ödemek zorunda bırakıldılar. Bugün çarşıda gezerken bir esnaf bana 2 aydır elektrik faturamı ödeyemedim kesmeye gelmeleri bekledim ancak gelmediler. Sonra öğrendim ki seçim dolayısıyla iktidar dağıtım şirketlerine elektrik kesimini seçime kadar yapmayın demiş. Peki seçim bitince ne olacak hemen kesime başlayacaklar. Ama inşallah bizler 15 mayıs sabahı geldiğimizde esnafımızın hem elektriğini kesmeyeceğiz, hem faturasındaki gecikme zamlarını sildireceğiz hem de biriken ödemelerine faizsiz taksitlendirme getireceğiz. Sadece bu düzenleme ile kalmayacağız. Bolvadinimiz potansiyeli olan, sanayisi, tarımı ve hayvancılığı ile ticaret merkezi konumunda bulunuyor. Bundan dolayı özellikle üreticilerimiz ve sanayicimiz için enerji olmazsa olmazıdır. Yenilenebilir enerji konusunda yaptığımız fizibilite çalışmaları neticesinde Bolvadin’e büyük enerji üretim sahaları kuracağız. Burada en büyük güç kaynağımız güneş olacak. Bazı bölgelere GES’lerin kurulduğunu gördük. Ancak bizim kuracağımız veya öncü olacağımız GES’ler direk üretici ve sanayi sektörüne hitap edecek.’’

BOLVADİN’E TARIM ORGANİZE BÖLGESİ’Nİ KAZANDIRACAĞIZ

Aydın sözlerini şöyle sonlandırdı; ‘’Millet İttifakı olarak Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nde de belirttiğimiz gibi tarım, sanayi ve hayvancılıkta özellikle Bolvadin özelinde ve tüm Afyonkarahisar için şu çalışmaları bu topraklara kazandıracağız;

-Tarımda kullanılan mazotta ÖTV yükünü kaldıracak, gübre ve tohum maliyetinin yüzde

50’sini destek olarak geri vereceğiz.

-Özellikle Bolvadinimiz için büyük öneme sahip hayvancılıkla uğraşan ancak mali gücü yeterli olmayan ailelere hibe, ucuz kredi ve TİGEM aracılığıyla ucuz damızlık hayvan desteği sağlayacağız.

-Tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulayacak, sulama ve elektrik faturalarının hasattan

sonra tahsil edilmesini sağlayacağız.

- Sanayi sektörünü üretime ve verimliliğe dayalı ekonominin önemli bir unsuru haline getirecek, imalat sanayinin milli gelir içerisindeki payını artıracağız.

-Tarım ve Orman Bakanlığı’nı “Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı” olarak yeniden yapılandıracağız.

-Tarımsal ürün alım fiyatlarını ekim öncesi ilan edecek, girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz.

-Çiftçilerimizin traktör, biçerdöver, tarım makinaları gibi tarımsal üretim araçlarının ve canlı

hayvan varlığının hiçbir şekilde haczedilmemesini sağlayacağız.

-Yine Bolvadinimiz özelinde Tarım Organize Bölgesi’ni kurarak sanayi, lojistik ve pazarlama faaliyetlerini birbirine entegre edeceğiz.