Emirdağ’da Kadınlarımız Hayallerine Kavuşuyor

Vali Yiğitbaşı Emirdağ İlçesinde Afyonkarahisar Valiliği’nin organize ettiği “İlham Veren Başarı Öyküleriyle Kadınlar” programında Emirdağlı kadınlar ile bir araya geldi.

Türkiye’de kırsal, bölgesel ve ulusal kalkınma planlarıyla yerelde ve ulusalda tüm vatandaşlar için sağlanan kapsamlı devlet destekleri sayesinde birçok kadın iş sahibi oldu. Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da bu desteklerden faydalanan kadınlar ile “İlham Veren Başarı Öyküleriyle Kadınlar Buluşması” kapsamında programlar serisi başlattı.

Vali Yiğitbaşı programda TKDK, KOSGEB, Kalkınma Ajansları, Orman Köylerini Destekleme Projeleri gibi kurumlardan destek alan ve kendi hikâyesini oluşturan kadınların yaşadıkları süreçleri, başarılarını kendilerinden dinledi. Emirdağlı kadınların başarı hikâyelerinden oldukça etkilendiğini belirten Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:

“Devletimiz kırsalda üretim yapan vatandaşlarımızın üretim tesislerini modernleştirmek, üretim kapasitesini artırmak ve yeni üretim alanları yaratmak için birçok kurum aracılığıyla pek çok destek vermiş ve tüm imkânlarını seferber etmiştir. Bu imkânlardan ne mutlu ki şehrimizde yaşayan kadınlarımız da faydalanmış ve kendi hikâyelerini oluşturmuşlardır. Devletimizin desteğiyle iş kuran, üretim yapan ve istihdam sağlayan kadınlarımızın hayallerine kavuşma hikâyelerini dinlemeye Emirdağ'dan başladık. Ben de bir kadın olarak bu özgüvenli ve azimli kadınlarımızın her birine gösterdikleri başarı ve örneklikten dolayı teşekkür ediyor ve daha nice kadınımıza ilham olmalarını temenni ediyorum. Desteklerimiz her zaman çalışan ve üreten kadınlarımızla olacak.”

Vali Yiğitbaşı Emirdağ programını “Fidanlar Çınarlarla Buluşuyor” projesi kapsamında Fazlı-Macide Halaç Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret ederek sürdürdü. Burada huzurevi sakinleri ile birlikte öğrencilerin hazırladığı müzik dinletisini dinleyen Vali Yiğitbaşı şunları söyledi:

“Güzel sanatlar lisesi öğrencilerimiz, hem kulağımızı hem ruhumuzu besleyen bir dinleti hazırladılar. Bu proje ile büyüklerimiz gençlerimizin güzel enerjisinden; gençlerimiz de büyüklerimizin bilgeliğinden, tecrübesinden istifade etsinler istedik. Şehrimizdeki çeşitli okullardan gelen öğrencilerimiz hazırladıkları etkinliklerle huzurevindeki büyüklerimizle bir araya geldi. Aynı zamanda sosyal sorumluluk anlamında önemli bir adım atmış ve yaşlılarımızdan da hayır duası almış oldular. Aynı zamanda spor lisesi öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de huzur evi sakinlerimize çeşitli egzersizler yaptırarak birlikte hoşça vakit geçirdiler.” Projenin Emirdağ ilçesinin ardından diğer ilçelerde de devam etmesi planlanıyor.