Emirdağ Kaymakamı Bilici’den Örnek Davranış

Kaymakam Bilici, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Emirdağ Kadın Kültür

EMİRDAĞ 11.11.2021, 15:12
Emirdağ Kaymakamı Bilici’den Örnek Davranış

Emirdağ Kaymakamı Bilici’den Örnek Davranış

Kaymakam Bilici, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Emirdağ Kadın Kültür Evi tarafından düzenlenen Organ Bağışı Bilgilendirme Semineri ve Organ Bağışı Kampanyasına katıldı.

İlçe Sağlık Müdürü Ömer Biberoğlu’nun organ bağışının nasıl yapılacağı, bağış koşulları ve yerleri hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından Kaymakam Bilici, organ bağışı ve önemiyle ilgili katılımcılara bir konuşma gerçekleştirdi.

Organ bağışını, kişinin hayatta iken kendi iradesiyle, organlarının bir kısmının veya tamamının ölümünden sonra başkalarının tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve 18 yaşını doldurmuş, akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışında bulunabileceğini belirten Kaymakam Bilici, organ bağışının artırılması için kamuoyunda konu ile ilgili bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaymakam Bilici, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bağışlanmış bir organ başarılı bir nakilden sonra gerçek bir yaşam armağanıdır”. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor. Organ bağışı konusuna toplum olarak hassasiyet göstermeli, organ nakli gerektiren hastalıkların her an bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız. Bu nedenler organ bağışına gereken hassasiyeti göstermek zorundayız" dedi.

Ülkemizde organ nakli bekleyen hastaların sayısının her gün arttığını belirten Kaymakam Bilici, bu sayının şu an için 50 bin civarında olduğunu ve bu hastaların hayata tutunmak için bağış beklediklerini de sözlerine ekledi.

Kaymakam Bilici, konuşmasının ardından eşi Filiz Bilici ile birlikte Organ Bağışı Kampanyası kapsamında bağış formunu doldurarak tüm organlarını bağışlayıp kampanyanın ilk bağışçıları oldular.

Belediye Başkanı Serkan Koyuncu ve eşi Hümeyra Koyuncu da organ bağışı kampanyasında, tüm organlarını bağışlayanlar arasında yerlerini aldılar.

Organ bağışı sonrası Kaymakam Bilici, “Bizler bugün burada Organ Bağışı konusunda Emirdağ’da bir farkındalık oluşturmak için toplandık. Tüm halkımızın bu vicdani olaya duyarsız kalmamalarını istiyorum” dedi.

Bağış kampanyasında, toplam 23 kişi tüm organlarını bağışlayarak bağış bekleyen hastalara umut oldular.

Kaymakam Bilici, etkinliğe katılan kadınlara ve bağışçılara gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti.

Yorumlar (0)
banner659
10
kapalı
Günün Anketi Tümü
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Afyonkarahisar'a raylı sistem yapılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:54
Öğle 12:54
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:06