Etkinlikte, 2017-2023 dönemini Tarih Vakfı'nın başkanı olarak görev yapan ve İstanbul Üniversitesi'nin Siyasi Tarih alanında uzman Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan'ı ağırladı. Prof. Dr. Alkan, Birinci Dünya Savaşı'ndan Cumhuriyet'in kuruluşuna kadar olan dönemi, 1927 yılında basılan orijinal Nutuk ve diğer belgelerle canlandırdı. Sunumda, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgedeki en köklü rejim olduğuna ve Cumhuriyetin temel değerlerine dikkat çekildi.

OEDAŞ'ın etkinliği büyük ilgi gördü. Elektrik sektöründe istihdam edilen profesyoneller, Cumhuriyet tarihimizin öncü olaylarını ve bunların toplum üzerindeki etkisini anlama fırsatı buldu. Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan, çalışanlara anlattığı 1927'de yayımlanan orijinal Nutuk ve beraberindeki bilgi, belge, fotoğrafların yanı sıra, Cumhuriyetin kadın hakları, laiklik, çağdaş uygarlık gibi kalıcı değerlerine de özellikle vurgu yaptı.

Sunumun ardından, OEDAŞ çalışanları Prof. Dr. Alkan'ın bilgisinden faydalanırken, katılımcılara Alkan'ın kaleme aldığı 'Cumhuriyet: Bir Asırlık Muhasebe' adlı kitabı armağan edildi. Pandemi sürecinde başlayan ve ilham veren bu buluşmaların 2024 yılında da çeşitli konular ve konuklarla devam etmesi planlanıyor. Bu etkinliklerle şirket, çalışanlarının gözünde hem kurumsal aidiyet duygusunu güçlendiriyor hem de genel kültür ve tarih bilincinin artmasına katkı sağlıyor.

Uluçay’dan her mahalleye ‘yaşam merkezi projesi’ Uluçay’dan her mahalleye ‘yaşam merkezi projesi’

Kaynak: BÜLTEN