Etap açılışına Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ve protokol üyeleri katıldı. 13 ülkeden 122 yarışmacı ve 83 araç ödüllü pist ve padok alanına sahip Motor Sporları Merkezi’nde ağırlandı. Yarışın yedinci gününde yarışmacılar, Afyon halkına özel olarak planlanan seyirci etabında yarıştı. Motor Sporları Merkezi pistinde gerçekleştirilen etap, heyecan dolu dakikalara sahne oldu. TransAnatolia’ya bu yıl İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa, Hollanda, İran ve İngiltere gibi ülkelerden katılım sağlandı.  

GURUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, TransAnatolia'nın özel seyirci etabının yapıldığı Motor Sporları Merkezi'ndeki programda yaptığı konuşmada, yarışçıları dünyanın en iyi pistinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Zeybek Başkan; “Afyonkarahisar sadece ülkemizde değil tüm Dünyada motor sporları alanında kendinden söz ettiren bir il. Geçtiğimiz hafta Dünya Motokros Şampiyonasını bu alanda gerçekleştirdik, şimdi sizleri ağırlıyoruz. Afyonkarahisar’ımıza hoş geldiniz diyor başarılar diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de Afyonkarahisar’ın festivaller şehri haline dönüştüğüne dikkat çekerek; “Afyonkarahisar son 10 yıl içinde festivaller şehri haline geldi. Bu dönem içinde sayamayacağımız kadar çok festivaller yaptık. Dün yanın en büyük organizasyonu Motokros Şampiyonunu ve Mofest’i gerçekleştirdik. Tüm yarışmacılara başarılar diliyorum. Sizden bir söz istiyorum, özel zamanlarda Afyonkarahisar’a sizleri bekliyoruz. Şehrin tarihi ve gastronomisi ile sizleri tanıştırmak istiyoruz. Yarışmaya katılan, Kurtuluş Savaşımızın izlerini taşıyacak yarışmacılara başarılar diliyorum” dedi.

Afyonun Gözü O Projede! Proje Devam Edecek Mi? Afyonun Gözü O Projede! Proje Devam Edecek Mi?

Konuşmaların ardından pistte, özer seyirci etabı yarışları yapıldı. Yarışları, Afyonkarahisar halkı da yakından ilgi ile takip etti.

ULUSLARARASI RALLY RAİD YARIŞI TRANSANATOLİA

Aralarında profesyonel fabrika takımlarının da bulunduğu 13 ülkeden 122 yarışmacı ve 83 aracın katıldığı TransAnatolia yarışları, İzmir'de sona erecek. Uluslararası Rally Raid yarışı TransAnatolia 13. yılında 2-9 Eylül 2023 tarihleri arasında, Cumhuriyet’in 100.yılına özel olarak tarihi bir rotada düzenleniyor. 2350 km uzunluğundaki zorlu bir parkuru olan ve 17 il sınırından geçen TransAnatolia’nın startı 2 Eylül’de Samsun’da verildi. Cumhuriyetin 100.yılına özel hazırlanan ve Kurtuluş Savaşının izlerinden gidecek bu yılki yarışın parkuru adeta tarih kokuyor. Yarışmacılar Samsun’dan sonra sırasıyla Amasya üzerinden 4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin gerçekleştiği Sivas’a ulaşacak. Düşmanın geri çevrildiği, Sakarya Meydan Muharebe Alanı ve büyük taarruzun önemli noktası Çiğiltepe’den itibaren süvarilerimizin izinde gerçekleştirilecek etaplar ile Dumlupınar Meydan muharebe alanından geçerek Simav’a ulaşacak yarışmacılar, Demirci Akıncıları’nın izini takip ederek 9 Eylül’de İzmir’de finişi görecek. Finishi görecek yarışmacılar, İzmir’in Kurtuluş Günü’nde düzenlenecek finish töreninde ödüllerini alacaklar. Dünyanın en büyük ve zorlu rally raid yarışlarından TransAnatolia; bu yıl da T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı izni, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) desteğiyle düzenleniyor.

Editör: Afyon ZAFERİM