Ellerinde Filistin bayrağı ile yürüyen vatandaşlar “zulme ve soykırıma dur demek için” sloganları attı. Ellerinde pankartlarla İsrail’e tepki gösteren topluluğun yürüyüşü İmaret Camisi’nden başlayarak Kent Meydanı’nda son buldu.

Filistin'de uygulanan soykırımı kınama ve özellikle hastane binalarının bombalanması ile sağlık çalışanlarının katledilmesi vahşetine dikkat çekmek amacıyla Kent Meydanında basın açıklaması yapıldı.

 Basın açıklaması yapan Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde Arş. Gör. Dr. Rıdvan Şener, sözlerine başlamadan önce Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü tarafından düzenlenen saldırıda şehit olan 6 şehidimizi anarak ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

İNSANLIĞIN ÇİĞNENDİĞİ

Basın Açıklaması yapan Arş. Gör. Dr. Rıdvan Şener, Türkiye'de İstanbul Ankara İzmir başta olmak üzere Edirne'den Kars'a 40'tan fazla şehirde aynı anda Filistinli masumların sesi olmak için, Siyonist işgalcilerin katliamını duyurmak ve bu zulme engel olmak için, vicdanlı kalabilmenin hâlâ mümkün olduğunu haykırmak için burada olduklarının altını çizerek sözlerine devam etti “ İnsanlığın çiğnendiği bu katliamda kimlerin hangi tarafta durduğunu görüyoruz. Mesele kendi çıkarları olunca insanlık ve özgürlük dersi verenler, Gazze'deki vahşeti hangi vicdana sığdırabiliyorlar? İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu soykırımın sesini kısmak için işbirlikçi Yahudi lobisi; Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya ağlarında Gazze'de yaşananları aktaran paylaşımlara erişim kısıtlaması getirdi. Bu zulmü duyuran birçok sosyal medya hesabı haksız yere kapatıldı. Erişim kısıtlamasına gitmeyen Twitter'ı da hedef alan, başta Disney olmak üzere eli kanlı işbirlikçiler, Twitter'a dava açarak bu zulmün duyulmasını engellemeye çalışmaktadır. İsrail'in en büyük düşmanı gerçeklerdir. Gerçeğin temsilcileri basın mensupları ve gazetecilerdir. İsrail onlarca yıldır gazetecileri hedef almaktayken, sadece 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 98 gazeteci öldürüldü. Nerede basının özgürlüğü, nerede dokunulmazlık? Dünyada hakim güç olarak görünenlerin samimiyetini işte buradan okuyabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

 DURUMU KRİTİK 5 BİN YARALI

Gazze'de gösterilen dirayet ve direnişin tüm dünyaya örnek olduğunu ve Filistin'de sivillere yönelik yapılan zulme dikkat çeken  Arş. Gör. Dr. Rıdvan Şener “Gazze halkı; hayranlık verici dirayeti, adanmışlığı, sabrı ve cesareti ile dünyanın geri kalanına 'kalp masajı' yapıyor. İnsanlık derin uykusundan uyanıyor! 8 milyar insan, bir grup azgın işgalcinin pervasızca sürdürdüğü soykırıma daha fazla seyirci kalamaz! Durumu kritik 5 bin yaralının acilen tahliye edilmesi için Refah Sınır Kapısı derhal açılmalıdır! Refah sınırında utanç tümörleri gibi bekleyen insani yardım tırlarının acilen Gazze içine geçişi sağlanmalıdır. 7 Ekimden bu yana Gazze'de; işgalci siyonist israil saldırılarında şehid olanların ve kayıpların sayısı; 27 bin'i geçti ve 8 bin çocuk öldürüldü!  6 bin 200 kadın öldürüldü. 310 sağlık çalışanı, 97 hekim öldürüldü. Şifa Hastanesi başhekimi, el Awda Hastanesi Müdürü dahil 99 hekim ve sağlık çalışanı işgalciler tarafından tutuklandı. Hastanelerden, ailelerinin yanından gözaltına alınıp kıyafetleri zorla çıkartılarak elleri bağlı şekilde bilinmeyen yerlere götürülüp alıkonulan sivillerin katledildiği haberleri geliyor! İşgal güçleri insanlığa ait tüm değer ve sınırları çiğneyerek katliamlarına devam ediyor! 52 bin 600 konut,  282 okul ve üniversite 126 hükümet binası 112 cami, 23 Hastane, 53 sağlık ocağı bombalarla tamamen yıkıldı! 102 ambulans imha edildi! 254 bin konut, 200 cami, 3 kilise, 140 sağlık kuruluşu hedef alındı, tahrip edildi ve kullanılamaz durumda! Enkazlar kaldırılamıyor, yaralılara ulaşılamıyor! 7 bin kişi hala kayıp! Kayıpların yüzde 70'i çocuk ve kadınlardan oluşuyor. Gazze Şeridi'nde yerinden edilen 1,9 milyon Filistin halkı; barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor!. 355.000 kişi çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Bin 34 çocuk, kanser veya diyaliz hastası, 10 bin kanser hastası, 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın bakıma muhtaç halde, kansızlık, kanama ve ölüm riskiyle karşı karşıya! Hastaneler zorla boşaltıldı, artık neredeyse hiçbir sağlık hizmeti verilemiyor. 53 bin yaralı var! Çok acil tıbbi müdahale yapılmazsa 5 bin yaralı için artık çok geç kalınmış olacak." diye konuştu.

Necati Şaşmaz’ın fabrikasında patlama Necati Şaşmaz’ın fabrikasında patlama

'Bu dehşet tabloyu seyreden Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO... Sizlere sesleniyoruz' ifadelerine yer veren Şener,  şu sözleri kaydetti  "İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal ediliyor. Binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katlediliyor. Dünya'daki bütün uyarı, yürüyüş, eylem, protesto, kınamalara rağmen israil pişkince ve göz göre göre savaş suçu işlemeye devam ediyorken; insanlıktan, vicdandan, hak ve hürriyetten ve ırkçılık karşıtı söylemlerden bahsettiğinizde samimiyseniz, bu zulmü durdurmak için daha neyi bekliyorsunuz? Elbette gün gün kaydettiğimiz bu savaş suçları bir gün karşınıza gelecek, dünyada ve ahirette bu zülmü işleyenlerden ve destek olanlardan hesabı sorulacaktır. Bugün günlerden 23 Aralık, ruhumuzun ruhu Rim yavrumuz eğer yaşasaydı bugün 4 yaşına basacaktı ama işgalciler tarafından şehit edildi. Rim ve şehit olan diğer bütün çocuklarımız adına, bugünü 'Dünya Şehit Çocuklar Günü' olarak kabul ediyor ve her yıl bu katliamı hatırlamak adına tarihe not düşüyoruz. Tüm insanlık için ne utanç vericidir ki bir günümüz şehit çocuklar günü olarak kayıtlara geçti. Buradan tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, zulme karşı durmaya ses olmaya davet ediyoruz!” dedi

CEMİLE KAYTAN

Kaynak: CEMİLE KAYTAN