ODAK’ın birinci sayfası: “AKÜ büyümeye devam ediyor” ODAK’ın birinci sayfası: “AKÜ büyümeye devam ediyor”

Başsavcılığın, Engin Polat ve Dilan Polat'ın da dahil olduğu bir grup şüpheli hakkında "Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi, Vergi Usul Kanunu ile Futbol ve Diğer Spor Müsabakalarında Bahis ve Şans Oyunları Düzenlenmesi" suçlarından başlattığı soruşturma halen devam ediyor.

Soruşturmanın bir parçası olarak 14 kişi tutuklandı. Bu süreçte Polat çiftinin avukatı Sevinç Horoz, Dilan Polat ve Engin Polat'ın tutukluluğuna itiraz etti ve tahliye talebinde bulundu. Ancak Sulh Ceza Hakimliği, bu itirazı reddetti. Talebin değerlendirilmesi için dosya bir üst mahkemeye gönderildi.

OPERASYON DETAYLARI

1 Kasım'da İstanbul başta olmak üzere altı ilde düzenlenen operasyonda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat da dahil olmak üzere 17 şüpheliyi gözaltına almıştı.

Önceki bir soruşturma kapsamında, Polat çiftinin dijital materyallerine ve defterlerine el konuldu. Ayrıca, Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) tarafından bir ön inceleme raporu hazırlandı. Bu rapora göre, tasfiye durumundaki üç firmadan aile bireylerinin şirketlerine sahte ticari faturalarla 200 milyon lira transfer edildiği belirlendi.

Bu paranın, aile şirketleri arasında transfer edilerek son olarak Engin Polat'ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul şirketinde toplandığı tespit edildi. Bu veriler üzerine İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli olarak Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa'da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenlemiştir.

BLOKE EDİLEN PARA

Soruşturma ekibi, Dilan ve Engin Polat'ın sahip olduğu bir medikal şirketin Ankara'da başka bir firmaya isim hakkını verdiğini ve bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin lira paranın ortakların kişisel hesaplarına aktarmaya çalışıldığını ortaya çıkarıldı.

Para üzerine konulan bloke sonucunda 4 şüpheli gözaltına alındı ve soruşturma genişletilerek 3 aranan zanlı daha yakalandı.

14 kişinin tutuklandığı soruşturmada, Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğan da dahil olmak üzere 9 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hakimlik ayrıca 27 şirkete kayyum atanması kararını vermiştir. C .K 

Editör: Cemile Kaytan