Afyonkarahisar'da Feci Kaza: İki Yaralı Afyonkarahisar'da Feci Kaza: İki Yaralı


 

Demiryolu taşımacılığı gerek insan olsun gerek yük taşımacılığı olsun önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkemizde uzun yolculuklar için gayet konforlu olan bu yöntem rahatlıkla tercih edilebilir. Demiryolu taşımacılığının bir diğer ismi ise tren ve vagon taşımacılığıdır. Karayolu taşımacılığımızın diğer bir kolu olan demiryolu taşımacılığı; karayolu taşımacılığının en hızlı koludur.

Demiryolu Taşımacılığının Avantajları

Demiryolu taşımacılığı lojistik sektöründe önemli bir potansiyele sahiptir. Demiryolu taşımacılığı ekonomik anlamda daha uygun bir taşımacılık türüdür. Tüm taşımacılık faaliyetlerine göre daha sabit ve ekonomik fiyatlara sahiptir.

Demiryolu taşımacılığında sefer süreleri sabit ve olağandır. Trafik sorunu karayollarına göre yoktur. Demiryolu taşımacılığında hata riski yoktur.

Güvenli bir yolculuk sağlar ve hava koşulları demiryolu taşımacılığı sektörünü etkileyemez. Trafik sorununun en az olduğu taşımacılık türüdür.

Demiryolu Taşımacılığı Çeşitleri

Demiryolu taşımacılığının birkaç çeşidi bulunmaktadır.

Onları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tam vagon taşımacılığı: Tahıl, sıvı maddeler, yakıtlar, benzin, kimyasal ürünler, kimyasal maddeler ve benzeri ürünleri taşımada kullanılan taşımacılık türüdür.
  • Grupaj Taşımacılığı: Daha küçük boyutlu yüklerin taşınmasında önemli bir role sahip demiryolu taşımacılığı koludur. Daha hızlı ve daha makuldür.
  • Konteyner Taşımacılığı: Konteynerlerin kullanıldığı taşımacılık türüdür.

Taşımacılıkta Sık Kullanılan Vagon Çeşitleri Nelerdir?

Demiryolu taşımacılığında en sık kullanılan vagon çeşitleri şunlardır:

  • Kapalı Vagonlar: Hayvan, eşya, ev eşyası gibi büyük yükleri taşımada kullanılan vagon çeşitlerinden biridir.
  • Platform Vagonlar: İş Makinaları, beton ve benzeri yüklerin taşınmasında kullanılan vagon çeşitlerinden biridir.
  • Yüksek Kenarlı Vagonlar: Tuğla, kiremit, demir ve benzeri ürünleri taşımada kullanılan vagon türüdür.

Demiryolu Taşımacılığında Ne Tür Taşınır?

Demiryolu taşımacılığı insan ve yüklerin lokomotif ve vagonlarla taşınabilmesi durumudur. Öncelikle insanlar, yükler, kimyasal maddeler, kimyasal ürünler, demir, tuğla, kiremit, çelik, çelik demirler, betonlar, iş makineleri ve benzeri ürünlerin taşınmasında ülkemiz açısından önemli bir potansiyele sahip taşımacılık türüdür.

Demiryolu taşımacılığı karayolları taşımacılığını rahatlatıp trafiğe de katkıda bulunmuştur. Trafik sorunu oluşturmadan hızlı ve güvenli taşımacılık sağlar. Günümüzde en çok tercih edilen taşımacılık arasında yer alan demiryolu taşımacılığı ülkemizde yüksek ve ekonomik olarak bambaşka potansiyele sahiptir. Ülkemiz ekonomisi için gerekli ve devamlı bir taşımacılık türüdür.

Demiryolu Taşımacılığının Önemli Yönleri

Demiryolu taşımacılığının önemli yanlarından birisi hava durumunun taşımacılık faaliyetlerine etki etmemesi durumudur. Bir diğer taraftan trafik sorunu olmaması ve karayollarına bu konuda yardımcı olmasıdır.

Diğer bir önemli yönü ise ülkemize ekonomik olarak sağladığı katkılardır. Güvenli ve hızlı bir taşımacılık türü olup en sık kullanılan taşımacılık türüdür. Demiryolu taşımacılığı konforlu ve rahat ulaşım sağlamaktadır.

​​​Diğer tüm taşımacılık işlemleriniz için https://www.cinkoturk.com/tr web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.