Davutoğlu, “Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-antilaik ayrımları fay hattı gibi”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Millet İttifakı partilerinin İzmir’de düzenledikleri mitinge katılmak üzere İzmir’e giderken Afyonkarahisar’da Millet İttifakı partilerinin aday ve yöneticileri ile bir araya geldi. NG Afyon Otel’de basın mensupları ile de buluşan Ahmet Davutoğlu gündeme dair yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Gelecek Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Niyazi Ertaş’ın ev sahipliğinde NG Afyon Otel’de bu sabah düzenlenen kahvaltıya CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’nin Afyonkarahisar il başkanları ile Afyonkarahisar Milletvekili adayları da katıldı. Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, onur konuğu olarak katıldığı kahvaltı sonrasında Afyonkarahisarlı basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevaplandıran Ahmet Davutoğlu, Afyonkarahisar’ın kendisi ve ailesi açısından her zaman özel önem taşıdığına işaret etti.

Davutoğlu Afyonkarahisar’da millet ittifakının il başkanlarının beraberlik ve uyum içerisinde olduğundan dolayı mutlu olduğunu ifade etti ve Afyonkarahisar’dan 4 milletvekili istedi.

“Afyonkarahisar benim gönül şehrimdir” diyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

“Afyonkarahisarlılar’ın hepsi benim baldızlarım, kayınçolarım, kardeşlerimdir. Bugün Afyonkarahisar’da gördüğüm Millet İttifakı partilerinin mensuplarının kaynaşmaları beni son derece mutlu etti. İttifakımızın tüm milletvekili adayları, tüm milletvekilleri ittifakımızdaki tüm partileri temsil etmektedirler. A Partisi, B Partisi yok artık. 14 Mayıs bir partinin ya da bir Cumhurbaşkanı adayının seçimi değildir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sağ-sol görüş seçimi de değildir. 20’inci yüzyıla ait mantığı birilerinin hala değiştiremediklerini görüyoruz. Bunlar geçen yüzyılda kalan bakış açıları. 21’inci yüzyıl mantığını hala anlayamayanlar var. Bu seçimde bir grup kutuplaşmayı, özgürleşme karşıtlığını, ülkenin tek bir sahibi varmış gibi bir sistemi savunuyor. Bir diğer grupta ülkenin 85 milyonun ortak paydası olduğunu, kimsenin şahsi malı olmadığını, hiçbir siyasi ya da etnik topluluğun ayrıcalığının olmadığını öne çıkararak barış içerisinde yaşamak istediğini savunuyor. Türkiye’nin adalet ve liyakat sistemini savunun bir kesim var.

Biz Türkiye’nin dış dünyaya kapanmasını istemiyoruz. Millet İttifakı’nın içerisinde konuşulan her şey herkesin gözü önünde konuşuluyor. Gizli-saklı hiçbir şey yok. Ama diğer tarafta neler konuşulduğunu kimse bilmiyor. Farklı görüşlerde olan resmi törenlerde asık suratlarla poz veriyorlar.Ben bu ülkede Başbakanlık yapmış bir kişiyim. Diğer parti liderlerimiz de kendisini ispatlamış isimler. Birileri diyor ki seçimleri kaybedersek bu ülke yabancıların istilasına girecek… Böyle birşey olabilir mi? Kim yabancıların etkisi altında ise çıkıp söylesinler. Öyle bir şey olamaz. Öyle bir ortam oluşturdular ki sanki düşmana karşı seferberliğe gidiyoruz. Bu seçimleri biz kazanacağız. Bundan eminiz. Ama Cumhur İttifakı’nın seçmenleri değil, onların liderleri seçimleri kaybedecekler. Cumhur İttifakı seçmeni olan kardeşlerimiz de böylece özgürleşecek, daha rahat eleştirilerini dile getirebilecekler. Yani sonuçta 2 düşman cephe karşılaşmıyor. Bizim iktidarımızda benim Başbakanlığıma mal olan Siyasi Ahlak Yasası mutlaka çıkartılacak.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ben Aleviyim” sözlerinin ardından kendisinin de “Ben de Sünniyim” açıklamasında bulunduğunun hatırlatıldığı Ahmet Davutoğlu, “Siz hem siyasi olarak hem akademik olarak İslam dünyasını en iyi tanıyan isimlerden birisiniz. Neden bu açıklamalar gerek duyuldu” şeklindeki sorumuz üzerine de şunları söyledi:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması çok doğru ve yerinde bir açıklama idi. Ben de onun açıklamasının ardından böyle bir açıklamada bulundum. Çünkü bu ülkede yıllardır belli bir kesime mensup olanların Cumhurbaşkanı olamayacağı gibi, Alevi bir Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği gibi bir anlayış var gibi gösteriliyor. Bu görüş Cumhuriyetimize karşı yapılan bir hakarettir. Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç bir grubun bir başka guruba üstünlüğü söz konusu değildir. Bu açıklama buna karşı yapılmış bir açıklamadır. Millet İttifakımızın içerisinde Alevi kardeşlerimiz olabileceği gibi bizim gibi Sünnilerin de var olabileceğin göstermek amacıyla ben de o açıklamada bulundum. Bizim en az deprem kadar tehlikeli 3 fay hattımız bulunuyor. Bunlardan birisi Türk-Kürt ayrımcılığı, bir diğeri Alevi-Sünni ayrımcılığı bir başkası ise laik-antilaik ayrımcılığıdır. Biz bunların hepsinin karşısında olduğumuzu dile getirmek için bu açıklamalara gerek duyduk”

Gelecek Partisi genel Başkanı Ahmet Davutoğlu basın toplantısının ardından İzmir’e gitmek üzere Afyonkarahisar’dan ayrıldı.