enel Müdürlüğün internet sitesinde paylaşılan bilgilere göre, hatıra paraların ön yüzünde, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanıyla beraber görev yapmış 12 Cumhurbaşkanının rölyefleri ile "Türkiye Cumhuriyeti'nin Yüzüncü Yılı" ve "Türkiye Yüzyılı" logoları dairesel bir biçimde yer alıyor.

ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü” ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü”

Paranın diğer yüzünde ise, geometrik bir doku ile fon oluşturan Atatürk'ün rölyefi ve çerçevesinde "100" sayıları ile "Türkiye Cumhuriyeti'nin Yüzüncü Yılı" logosu bulunuyor.

Bu hatıra paralar üzerinde yer alan "100" sayıları içerisinde, Cumhuriyetin ilanı tarihinden bugüne kadar yapılan yeniliklere dikkat çekiliyor. Savunma, ulaştırma, dini değerler, tarımsal yenilikler, kadın hakları ve bilim gibi farklı alanlarda ülkenin başarılarına vurgu yapılıyor. Bu başarıları simgeleyen rölyefler, paranın özel tasarımında yer buluyor.

Ayrıca "Türkiye Cumhuriyeti'nin Yüzüncü Yılı" logosunun yanında kırmızı mine detayı kullanıldığı ifade ediliyor. Bu detay, paranın özel tasarımını daha da zenginleştiriyor. Bu özel tasarlanmış hatıra para, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını tüm vatandaşlarına hatırlatmak üzere hazırlandı. AA

Editör: Afyon ZAFERİM