“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA, TÜRKİYE YÜZYILI’NA GİDEN YOLU YİNE AFYON’DAN BAŞLATTIK”


 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs seçimlerinin ilkini Afyonkarahisar’da yaptı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan “14 Ağustos 2001’de AK Parti’yi kurarken Afyon’dan yola çıkmıştık. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılı’na giden yolu yine Afyon’dan başlattık” dedi.  Burada konuşan AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da “Bu seçim Kızılelma diyenlerle kırmızı soğan diyenler arasında geçecektir” dedi.
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs seçimlerinin mitinglerine Partisini kurduğu şehir olan Afyonkarahisar’dan başladı. Anıtpark karşısı Zafer meydanındaki mitinge binlerce vatandaş akın etti.
 
“14 Mayıs’ta; iş bilenin kılıç kuşananın olacak”
 
Mitingin ilk konuşmasını AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay yaptı. Uluçay, “
Sayın Cumhurbaşkanım, değerli bakanlarımız, birbirinden kıymetli milletvekili adaylarımız, değerli hemşehrilerim Afyonkarahisarlı bir kardeşiniz olarak tarihi bir güne şahitlik etmenin onurunu ve gururunu yaşıyorum. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan seçimlerin ilk mitingi için Cumhurbaşkanımızın şehrimizi tercih etmesi, zafere giden yolun nişanesi ve başlangıcıdır. Değerli hemşehrilerim sizler bu ülkede, bu şehirde; 80 yılda yapılmamışları yapan, 80 yılda gerçekleştirilemeyenleri gerçekleştiren, hayalini bile kuramayacağımız işlerin hayalini kurduran ve bunu gerçekleştiren bir liderin yol arkadaşlarınız… Bugün Türkiye Yüzyılına Afyonkarahisarlı hemşehrilerimiz ile birlikte yürüyor, Somali’de, Bosna’da, Karabağ’da, Katar’da, doğu Afrika’daki nokta kadar görünen Mauritius da bile yaşanan bütün sorunlara hiçbir şekilde arkamızı dönmeden, yüzleşerek, çözümle, attığımız adımlarla devam ediyoruz. Değerli hemşehrilerim, bizim için Türkiye Yüzyılı, elimize geçen bu fırsatları değerlendirdiğimiz bir yüzyıl olacaktır. Bütün dünyaya, adalet ve hakkaniyet dağıtan büyük bir medeniyetin yüzyılı olacaktır. 
Türkiye Yüzyılı, ailemizin ve toplumumuzun temeli olan kadınlarımızın yüzyılı olacaktır. Türkiye Yüzyılını Afyonkarahisarlı hemşehrilerimiz ile doğru bir şekilde inşa edeceğiz. Bu yüzden 14 Mayıs’ta; iş bilenin kılıç kuşananın olacak Allah’ın izni ile” dedi…  
 
“CHP’nin tarihe saygısı, bir musluk açılışı kadar önemli olsaydı, Atatürk evini restore etmek onlara nasip olurdu”
 
“Şehrimiz Afyonkarahisar’a son 21 yılda 80 yılda yapılanın en az 3 katını yapan memleket sevdalısı, alt yapısından üst yapısına, kültür varlıklarından ekonomik desteklemelerle ve ticaret hacmine kadar şehrimizi büyüten, geliştiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a siz saygıdeğer hemşehrilerimizin karşısında şükranlarımı arz ediyorum” diyen Uluçay şöyle konuştu; Tarihi derinlikleri olan şehrimizde dün, muhalefet partisinden bir grubun karşımızdaki Zafer müzesi önünde tarihe sahip çıkma reklamına şahit olduk. Burada görmediğiniz bir detayı siz saygıdeğer vatandaşlarımızla paylaşmayı bir borç biliyorum. Onlar burada reklam peşindeyken engelli olan Ramazan Ertaş isimli bir vatandaşımız karşılarına dikilip onlara aynen şu sözlerle hitap ederek tepkisini ortaya koymuştur; HDP’nin kuyruğusunuz, AK Parti’nin restore ettiği hizmetlerin kullanımını eleştirecek yanınız da yeriniz yok” diyerek rest çekmiş ve tepkisini dile getirmiştir. Değerli hemşehrilerim, tarihi değerlerimize sahip çıkmak adına her türlü girişimi yapan AK Parti’dir. Bunun en güzel örneklerinden biri de karşımızdaki Zafer müzesidir. Bunların döneminde Şuhut’ta harabeye dönen, bizim dönemimizde baştan aşağı yenilediğimiz ve siz kıymetli hemşehrilerimizin hizmetine sunduğumuz Atatürk evi de bizim tarihe nasıl sahip çıktığımızın göstergesidir.  Değerli hemşehrilerim size samimi olarak ifade etmeliyim ki; Onların tarihe olan saygısı, bir musluğun açılışı kadar önemli olsaydı, Atatürk evini restore etmek bize değil onlara nasip olurdu! Şükür ki onlar adını kullanır biz yaşatırız.
 
“Milletvekilleri yatıp kalkıp ‘yargılayacağız’ diyor, bizi yargılayıp Apo’yu Selo’yu salacaklar”
 
Uluçay “CHP'ye 27 Ağustos nedir diye sorsanız, "Atatürk" derler. 27 Ağustos’ta bu şehirden düşmanı nasıl kovduk derseniz yine "Atatürk" derler. Lakin PKK terör örgütünün siyasi uzantısının milletvekili Sırrı Sakık “Atatürk’ün” diye başladığı ağır hakareti eder ve siz siyasi çıkarlarınız uğruna küçük dilinizi yutar, susar kalırsınız!
Bir sosyal medya fenomeninin gazı ile buraya gelip Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın pankartı önünde fotoğraf çekinenlerin Atatürkçülüğü tatlı su Atatürkçülüğünden öteye gitmez gidemez… CHP ve beraberindeki 7’li maşa işte budur… Bunların bir de kendi köyüne bir çivisi dahi nasip olmayan bir milletvekili var. Bu milletvekili son zamanlarda yatıyor kalkıyor “yargılanacaksınız” diyor. Niye yargılanacağız hemşerim? Bizi yargılayacaksın peki kimi serbest bırakacaksın? Apo'yu, Selahattin Demirtaş’ı, Osman Kavala’yı, FETÖ’cü teröristleri, PKK’lı teröristleri serbest bırakacaksınız… Hadi bunları da söyle Afyonkarahisarlı hemşehrilerimin yüzüne de, nasıl bir cevap alacaksınız göreyim yüzünüzü!” diyerek tepki gösterdi.
 
“Ruslarla savaşa girip çocuklarınızı, çocuklarımızı Rus cephesine göndermeyi planlıyorlar”
 
“Buradan siz Afyonkarahisarlı hemşehrilerimize duyurmak istediğim bir konu daha var” diyen Uluçay, “Bu bizi yargılayacakların genel başkanının aklında bizim çocuklarımızı, sizin çocuklarınızı Rus cephesine gönderme planı var! Kendisi ağzıyla söyledi. Diğer ortakları geri mi durdu? O da aynısını söyledi. Dedi ki, “zalimin karşısında öyle konuşmakla olmaz. Karşısına dikileceğiz” dedi. Demek ki bunlar cumhurbaşkanı olsaydı biz bugün harabeye dönmüş Ukrayna gibi savaştaydık. Çocuklarınızı, çocuklarımızı Afyonkarahisar’dan cepheye gönderiyordunuz. Değerli hemşehrilerim buna mukabil Cumhurbaşkanımıza dua ediyor ve dua etmenizi istirham ediyorum” ifadelerine yer verdi.  
 
“ABD başkanı ayak ayak üstüne atarken Başbakanımın yanında oturduğu tabloyu vaat ediyorlar”
 
5-6 yıl öncesine kadar her gün şehit haberlerinin geldiğini vurgulayan Uluçay şöyle devam etti; Bu haberler bunların ortadan kaldırmayı hedeflediği İHA’larımız, SİHA’larımız sayesinde kesildi, hamdolsun. Değerli hemşehrilerim bu arada Rusya – Ukrayna savaşı devam ediyor. Bugün söyledikleri ifadeleri zor ama yarın daha güçlü ifadelerle kullanacaklar ve gerçekten de Türkiye'yi savaşa sokacaklar. Bu kadar açık ve net. Geldiklerinde ne yapacaklar biliyor musunuz; Türkiye'nin bugüne kadar ne büyük kalkınma hamlesi varsa hepsini geri alıp bütün defteri kapatıp, eski Türkiye'de olduğu gibi, geçmişe mahkum Amerikan başkanı ayak ayak üstüne atarken, benim Başbakan'ımın yanında o fotoğrafının durduğu bir tabloyla karşı karşıya bırakacaklar!  Değerli hemşehrilerim bu yüzden bu seçim, ilimize Akarçay’ı, turistik otelleri ve sayamadığımız milyarlarca liralık yatırımı kazandıranlarla, bu yaptıklarımızı yıkmayı vaat edenler arasında geçecektir. Bu seçim, imanla ihanetin arasında görülecektir. Bu seçim, şehitlerimiz ile canilerinin arasında geçecektir. Yurdum diyenlerle, yudum yudum ülkemizi sömürmeyi heveslenenler arasında geçecektir. Bu seçim; “Allah Devletimize Zeval Vermesin diyenlerle;” Bu söylemden nefret edenlerin arasında geçecektir. Bu seçim, kadim Türk Devletiyle emperyalist güçlerin arasında geçecektir. Bu seçim, celladına aşık olanlar ile ecdâdına aşık olanlar arasında geçecektir. Bu seçim, mazlumlar ile insanlık düşmanları arasında geçecektir. Bu seçim, varolmak isteyenler ile Türkiye’yi işgal etme hayali taşıyanların arasındaki seçimdir.
 
“Erdoğan, Selçuklu-Osmanlı-Türkiye devletler sürekliliğinin lideridir”
 
Uluçay, “Cumhurbaşkanımızın feraseti ve dik duruşu ile artık bu coğrafyada hiçbir güç, artık Türkiye'siz harita çizemez, Türkiye’siz nefes dahi alamaz. Karabağ'da, Suriye'de, Libya'da, Ege'de, Doğu Akdeniz'de bundan sonra bizim sözümüz geçer, bizsiz asla adım atamazlar… Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Selçuklu-Osmanlı-Türkiye devletler sürekliliğinin ve o siyasi geleneğin lideridir. Bu yüzdendir ki Karabağ’da kazanılan zafer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Aliyev'in, şehitlerin zaferidir. Azerbaycan’da Karabağ, Libya’da Hafter, Katar’da Suud işgali, Somali’de iç savaş, Suriye’de terör devleti planının imhası, Ukrayna-Rusya arabuluculuğu gibi dünyadaki birçok sorunu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Biz İHA, Akıncı SİHA ve TİHA’larla dünyadaki savaş tarihini değiştirirken Kılıçdaroğlu video konferansı keşfedip ülkemizdeki teknolojiden bi haber insanımıza teknoloji dersi vermeye çalışmaktadır. Aramızdaki fark bu kadar büyüktür” dedi.
 
“Onlar bir heykeli 2 yılda teslim ederken biz 300 bin konutun temelini attık”
 
Uluçay konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Değerli hemşehrilerim, deprem dolayısıyla binlerce insanımızı toprağa verirken, yaklaşık 200 bin bina da yerle bir oldu. Biz de bölgede epeyce bir süre kalarak depremzede kardeşlerimize destek olduk. Ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlara sabır ve şifa ediliyorum. Orada temeli atılan binaları 1 yıl gibi kısa bir sürede sahiplerine teslim etme vaadini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan verdi. Deprem olmuş, ülkenin önemli bir kısmı yerle bir olmuş ve siz çıkıp 300 bin konutun temellerini atıyorsunuz… Bunu dünyada yapacak güçlü ülke sayısı yok denecek kadar azdır. Değerli hemşehrilerim, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da sel felaketi yaşandığında 1 hafta devlet olay yerine gitmedi, ne olduğuna bakmadı bile. Orada tam 200 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’nin büyüklüğü ve gücü işte bu kadar açık ve nettir. Bir heykeli 2 yılda teslim edenlerle, bir günde 300 bin konutun temelini atıp 1 yılda teslim etmeyi vaat edenler arasındaki fark budur. Afyonkarahisar halkı feraset sahibidir. Doğru yolda yürüyerek doğru adamları daima bağrına basmıştır ve basacaktır...
 
“Bu seçim Kızılelma diyenlerle kırmızı soğan diyenler arasında geçecektir”
 
Uluçay sözlerini şu ifadelerle noktaladı; Kıymetli hemşehrilerim, bu seçim hedefimiz KIZILELMA diyenle, KIRMIZI SOĞAN diyen arasında geçecektir. Bu seçim, 14 seçimdir kaybedenlerle, 14 seçimdir kazananlar arasında geçecektir… Allah mazlumları ve topraklarını korusun! Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin. Allah Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı başımızdan eksik etmesin. Allah zalimlere hainlere, teröristleri serbest bırakmayı ve ülkemizi bölmeyi vaat edenlere fırsat vermesin. Hepinize katılımlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir kez daha her bir karış toprağı şehit kanları ile sulanmış şehrimize hoş geldiniz sayın Cumhurbaşkanım…
 
“Türkiye Yüzyıl’ına giden yolu yine Afyon’dan başlatıyoruz”
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında “Cumhuriyetimize giden yol, Afyon’da kazanılan zaferle başlamıştı. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyıl’ına giden yolu yine Afyon’dan başlatıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar Zafer Meydanı'nda düzenlenen Afyonkarahisar Mitingi ’ne katıldı. Burada yaptığı konuşmasına Afyonkarahisarlıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah Cuma günü vasıl olacağımız Ramazan Bayramı’nızı şimdiden tebrik ediyorum” dedi. “Bugün burada sizinle buluşarak bayramı erken yaşamış olduk” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Biliyorsunuz geçtiğimiz Ağustos ayında, Büyük Taarruz ’un 100. yılında yine sizlerle kucaklaşmıştık. Bu ziyarette, hasret gidermenin yanında, Afyon’un millî mücadelede gösterdiği kahramanlıklarını örnekleriyle yâd etmiştik. Cumhuriyetimize giden yol, Afyon’da kazanılan zaferle başlamıştı. Biz de 14 Ağustos 2001 tarihinde partimizi kurarken, Afyon’dan yola çıkmıştık. Şimdi de Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılı’na giden yolu yine Afyon’dan başlatıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
“Afyon, Karahisar kalesi kadar sağlam bir şehir”
 
Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Afyon, gönlü ve kalbiyle, yüreği ve bileğiyle, sevdası ve sadakatiyle her evladı Karahisar Kalesi kadar sağlam bir şehrimizdir. İşte bunun için Afyon’un, 14 Mayıs’ta göstereceği güçlü duruşla, Türkiye Yüzyılı ’nın da öncü şehri olacağına yürekten inanıyorum. Büyük Zafer’den Türkiye Yüzyılı’na uzanan bu kutlu yolda bizi 21 yıldır yalnız bırakmadığınız için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.
 
“Emperyalistlerin tetikçileri edebiyat yapıyor”
 
“Türkiye son 21 yıldaki demokrasi ve kalkınma atılımlarımızla asırlık hayallerine ancak kavuşabildi” diyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti; Birileri çıkmış bize tıpkı seccade edebiyatı yaptığı gibi emperyalizm edebiyatı yapıyor. Peki bu edebiyatı yapan kim? Emperyalistlerin tetikçisi, terör örgütleri ile kol kola yürüyen kişi. Emperyalizmin finansörü, Londra tefecilerinden aldığı sözlerle adeta sevindirik olan kişi. Bay bay Kemal acaba Londra'dan ne kadar para aldın da geldin? Aldığın bir şey var mı? Laf, emperyalistlerin Truva atı, IMF ile adamlarını otel odalarında gizli saklı buluşturan kişi kim? Bu kişinin kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bay bay Kemal çıkmış şimdi de her zamanki iğrenç üslubu ile bize anti emperyalizm dersi vermeye kalkıyor”
 
“Bizim siyasi hayatımızın tamamı emperyalistlerle ve onların taşeronları ile mücadele etmekle geçti”
 
Vesayetin gücünü kırarken emperyalizme meydan okuduklarını kaydeden Erdoğan, “Ey milletim, sen şahitsin bizim siyasi hayatımızın tamamı emperyalistlerle ve onların taşeronları ile mücadele etmekle geçti. Vesayetin gücünü kırarken emperyalizme meydan okuduk. Suriye ve Irak harekatları ile emperyalistlerle, onların ülkemize yönelik oyunlarını yine biz bozduk. 15 Temmuz gecesi bay bay Kemal tankların arasından kaçıp da belediye başkanına giderken biz Yeşilköy Havalimanı'nda halkımızla beraberdik. Emperyalistlerin silahşörlerine milletimizle birlikte göğsümüzü biz siper ettik. Milletin kanını yıllarca sülük gibi emen faiz lobilerine geçit vermeyerek emperyalistlerin para musluklarını biz kestik. Ülkemizi bölgemizdeki çatışmalardan uzak tutarak barış için çalışarak emperyalistlerin felaket senaryolarını biz paçavraya çevirdik. Dış ticarette milli paramızın kullanımı artırarak emperyalistlerin finans düzenine biz çomak soktuk. Savunma sanayiinde yerlilik oranını geldiğimizde neydi? Yüzde 20, nereye çıkardık? Yüzde 80'e egemenliğimize göz diken emperyalistleri biz hüsrana uğrattık. Şimdi TCG Anadolu, İstanbul Sirkeci'de halkın ziyaretine açıldı. Halk hayran ama bu CHP lobisi masanın etrafındaki 7'liler onlar TCG Anadolu'yu gördükçe kuduruyorlar. Biz yaptık çünkü onlar yapamazdı. Ve şu anda TCG Anadolu'yu gezenler Allah'ımıza hamdolsun böyle bir uçak gemimiz var diyor. İHA'mız var, SİHA'mız var, Akıncı'mız var, Kızılelma'mız var. Hepsi de TCG Anadolu'nun şu anda güvertesinde. Biz yaparız, yaparsa Cumhur İttifakı yapar” dedi.
“Afyonkarahisar'a son 20 yılda 68 milyar lira yatırım yapıldı”
 
20 yıldır eser ve hizmet siyaseti ile bu ülkede neler başarılabileceklerini gösterdiklerini belirten Erdoğan, “Biz 20 yıldır sadece eser ve hizmet siyaseti ile bu ülkede neler başarılabileceğini cümle âleme gösterdik. İşte havalimanından buraya gelene kadar yol boyu her taraf maşallah tıklım tıklım doluydu. Afyonkarahisar'dan Afyonkarahisarlılardan rabbim razı olsun. İnşallah Türkiye Yüzyıl’ını da eser ve hizmet siyaseti üzerinden yükselteceğiz. Şimdi 26 gün kaldı. Ülkemizin 81 vilayetinin her biri gibi Afyonkarahisar'ımıza da kazandırdığımız yatırımları tek tek saymaya kalksak herhalde saatler yetmez. Bunun için Afyonkarahisar'a son 20 yılda güncel rakamlarla yaptığımız yatırımın tutarı 68 milyar lira. Sadece ana başlıkları ile bunların bir kısmını anlatayım. Eğitimde, şehrimize ikinci devlet üniversitesi olarak Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ni kurduk. Gençlik ve sporda, 11 bin 217 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. 59 adet spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Afyonlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 3,2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta, toplamda bin 341 yataklı 23 hastane dahil 53 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık. Çevre ve şehircilikte, TOKİ eliyle 9 bin 624 konutu tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik. 2 bin 59 konutun yapımına devam ediyoruz. Ayrıca İlk evim kampanyamız çerçevesinde Afyon'a 3 bin 110 konut daha yapacağız. Afyon'da 9 millet bahçesinden 4'ünün yapımı sürüyor. Tarihi üç bin yılı bula Frigya Vadileri ‘nin Anadolu Açık Hava Müzesi'ne dönüştürülme projesindeki çalışmalarımız etaplar halinde devam ediyor. Bu akşam bu müzenin açılışını yapacağız. Muhteşem bir müze. Muhakkak gidin görün"
 
“Afyonkarahisar'dan ankara'ya 1,5 saatte, istanbul'a 3,5 saatte ve izmir'e 2 saatte gidilebilecek”
 
Erdoğan “Ulaştırmada, 2002 yılına kadar Afyonkarahisar'a 54 kilometre yol yapılmıştı. Biz bunu 592 kilometreye çıkardık. Çay, Bolvadin, Emirdağ ve Akşehir-Afyon yolunu inşallah bu yıl bitiriyoruz. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki demir yollarını yeniledik, gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yapımı devam ediyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar'dan Ankara'ya 1,5 saatte, İstanbul'a 3,5 saatte ve İzmir'e 2 saatte gidilebilecek. Tarım ve ormanda, Afyonkarahisar'a 43 baraj, 28 gölet, 54 içme suyu tesisi, 86 sulama tesisi, 2 arazi toplulaştırma projesi, 229 taşkın koruma tesisi, 3 yer altı depolama ve 4 atık su arıtma tesisi inşa ettik. Hemşeriniz Veysel Eroğlu hocamıza da buradaki emekleri sebebiyle çok çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanlığından itibaren yanımda yol ve dava arkadaşım olarak yürüdü ve bu son seçimlere kadar beraber geldik” dedi.
 
“Erdoğan doğalgaz müjdesi verdi”
 
“Afyonkarahisar'da 711 bin dekar zirai araziyi sulamaya açarak yıllık 2 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. Afyonlu çiftçilerimize toplamda 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Bu vesileyle Başmakçı ilçemizdeki çiftçilerimize de bir müjdemiz var. Az önce sayın Valim konuyu bana iletti, oda başkanı iletti. Başmakçı ilçemizde kuş gibi hastalığı nedeniyle itlaf ve imha edilen 3 milyona yakın hayvan ve malzemelerinin bedeli olan 225 milyon lira tazminatı inşallah en kısa sürede ödüyoruz. Sanayi ve teknolojide, Afyon'a 3 yeni organize sanayi bölgesi, 1 teknopark, 1 araştırma geliştirme merkezi kurduk. Enerjide, toplamda 137 bin doğal gaz abonesi bulunan ilimizin 15 ilçe ve beldesine doğal gaz arzını sağladık. Bayat, Sultandağı ile İhsaniye'nin de aralarında olduğu 17 ilçe ve beldemize de en kısa sürede doğal gaz arzını sağlayacağız. Dediğim gibi saatlerce anlatsak bitmeyecek yatırımlarımız var.”
 
“Biz geldiğimizde 78 üniversite vardı Türkiye'de şimdi 208 üniversite var”
 
Erdoğan “Bu bay bay Kemal'e ve yanındaki o avarelerine bu ülke kalacak olursa inanın ne doğal gaz ne alt yapı, üst yapı bunların hiç birini bulamazsınız. Bunlara kalsa bunlar diyor ki, bu yollarla, köprülerle, havalimanlarıyla, üniversitelerle soğan patates gelir mi diyorlar. Yollar olmazsa bu soğan patates hangi yoldan gelecek. Bunlar olmazsa siz Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna nasıl gidecek siniz? İşte geldik şu anda biz Afyonkarahisar'da havalimanına indik oradan da buraya ulaştık. Fakat bir zamanlar bunlar yoktu. Bunlar medeni değil bunlar gayri medeni. Biz geldik 78 üniversite vardı Türkiye'de şimdi 208 üniversite var. 81 vilayetin tamamında üniversite var. Niye? İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır. Hatırlayın biz göreve geldiğimizde sıraların üzerinde kitap var mıydı? Şu anda benim yaş kategorimde olanlar bilir. Biz teksir kağıtları ile okurduk. Ama biz ne yaptık dedik bu acıyı yavrularımıza çektirmeyeceğiz. Biz birinci hamur kağıt, kuşe kağıttan kitapları sıraların üzerine koyduk mu? Ücretsiz olarak bütün yavrularımız kitabını alıyor mu? İlme saygı budur. Bay bay Kemal, bu kadar büyükşehir belediyelerin var. Ne yaptınız? Yurtlardan bahsediyor. Bir sene içinde yurt sorununu çözecekmiş. Neyi çözdün? Şu anda 850 bin öğrencinin yurt sorununu biz çözdük. Şu depremde de işte bu yurtlar online sistemine geçtik ve bu yurtlarda depremden gelen birçok kardeşimizi misafir ettik.”