Abdullah Kaptan konferans salonunda gerçekleştirilen konferansta Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, UCİM Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Serap Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı.

Konferansın ilk konuşmasını Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin yaptı. Şahin, çocuk suçluluğunun kendiliğinden oluşmadığını ve çocuk suçu diye soyutlandırmanın yanlış olduğunu söyledi. Şahin “Çocuk suçluluğu aile şartlarıyla, toplumsal ve ekonomik şartlarla birlikte değerlendirdiğimizde anlayabileceğimiz ve çözebileceğimiz şeyler. Bu çocuklara biz sıcak ve güvenilir bir aile yuvası, sağlıklı bir eğitim imkanı, güvenli mahalle ve sokaklar sunmadığımız sürece, biz sadece bataklıkta, sivrisineklerle uğraşan insanlar olmaktan öte gidemiyoruz. Bugünkü programın başlığında çocuk istismarı ve adli süreç var. Adli süreç, artık işin son aşaması. Yani burada sorunun çözümleneceğini kimse ummasın. Artık biz burada, müeyyide uygulayarak, devletin, ceza hukukunun verdiği görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Avukatlar olarak biz savunma işlevini yerine getirmeye çalışıyoruz. Ama aslında iş çok öncesinde, işte o bahsettiğim toplumsal şartlarda” dedi.

ÇOCUK HAKLARI YASALARLA KORUMA ALTINDA

Şahin, konuşmasında çocukların yasalarla korunduğunu ve Çocuk Hakları Sözleşmesinin Türkiye’de 1995 yılında imzalandığının altını çizdi. Şahin “Türk Ceza Kanunu çocuk Koruma Kanunu var. 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununda, çocuk 18 yaşına kadar olan her bireyi ifade ediyor. Anayasada haklar ve esaslar düzenlenmiş. Bu konuda başka özel kanunlar da var. 1982 Anayasasında ailenin ve çocuğun korunması, anayasa güvencesi altına alınmış. Türk Medeni Kanunu çocuğun bir kişi olarak, toplum içindeki statüsünü, kanun olarak belirlemiş. Devlet çocuğun korunmasında mekanizmalar ve kurumlar oluşturmuş” diye konuştu.

AK Parti İl Teşkilatı Kan Bağışında Bulundu! AK Parti İl Teşkilatı Kan Bağışında Bulundu!

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan 200 binden fazla gönüllü üyesi bulunan bir sivil toplum kuruluşu olan UCİM hakkında bilgi verdi. Ceylan, 2017 yılında kurulan UCİM ile ilgili şöyle konuştu: “Bizi sadece çocuk istismarıyla mücadele eden bir STK olarak görmemek lazım. Bizim eğitim ayağımız çok güçlü. Bugün açıklanan resmi rakamlara göre çocuk istismarında yaklaşık 30 bin civarında mahkeme dosyası var. Biz yaklaşık yüzde onunu takip ediyoruz. Çok sayıda hukukçumuz var ve bu hukukçularımızın hepsi gönüllü. Ceplerinden çay paralarını, yol paralarını hatta vekalet ücretlerini vererek bu çocuklara yardımcı olmaya gayret ediyorlar. Bir o kadar da ruh sağlığı uzmanlarımız var. Türkiye’nin her yerinde istismara uğramış çocuklara ellerinden geldikçe destek ve eğitim veriyorlar. Biz dernek olarak şükürler olsun ki bu çocuklarımıza burs verecek duruma da geldik.”

“İÇİNİZDEKİ ÇÜRÜK ELMALARI TEMİZLEYİN”

İstismarcıların genellikle kendilerinden sosyal ve ekonomik olarak daha güçsüz ailelerin çocuklarını seçtiğine dikkat çeken Ceylan, kurum, meslek, yaşanılan bölge fark etmeksizin herkese içlerindeki çürük elmaları temizleme çağrısında bulundu. Ceylan “Ben UCİM’i değerlendirirken hep şöyle değerlendiriyorum. UCİM sadece çocuklara sahip olmuyor. Yetişkinlerin de bakış açısını değiştiriyor. Nasıl mı değiştiriyor? Eskiden ‘ben şu şehirliyim, bizim şehirden istismarcı çıkmaz, bizim ilçemizden çıkmaz.  Bizim köyümüzde mümkün değil. Bizim meslekte olmaz’ diye bakılıyordu. Bunların hepsi yıkıldı. Şimdi artık hepimiz biliyoruz ki, istismarcı her yerde var ve o kadar çoklar ki. Biz mücadelemizi elimizden geldikçe devlet kurumlarıyla iyi ilişkiler götürerek, el ele yürütmeye çalışıyoruz” dedi.

Editör: Afyon ZAFERİM