ÇEVREMİZİ SEVİYOR, DOĞAMIZI KORUYORUZ

           5 Haziran Dünya Çevre Günü, Afyonkarahisar’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.  Afyonkarahisar Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevre ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Atık Su Arıtma Birliği, Çevre Hizmetleri Birliği ve TEMA Vakfı Afyonkarahisar Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen kutlamalar sabah saatlerinde Akarçay’da başladı.Depremzedeler adına saygı çelengi bırakılan Akarçay Rekreasyon Alanında çevre temizliği yapılırken, aynı zamanda Kano Yarışları da düzenlendi. Çevre Mühendisleri isimli tiyatro oyunun da sergilendiği etkinliklerde duvar boyama etkinliği yapıldı.  

KANO YARIŞLARI NEFES KESTİ

          Yer tahsisi Belediyemiz tarafından yapılan Kano Merkezindeki yarışmalar nefes kesti. Yarışmalarda dereceye giren sporcular ödüllerini Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ve Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı’nın elinden aldı.Kutlamaların ikinci adresi Zafer Meydanı oldu. Protokol konuşmalarıyla başlayan programda müzik dinletisi ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri büyük ilgi gördü.Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde yıl içerisinde düzenlenen “Sıfırdan Başlıyoruz” temalı Geri Dönüşebilen Atıklardan düzenlenen tasarım yarışması ve Atık Pil Toplama Kampanyasına destek veren okulları ve öğrencileri tebrik etti.

 “TEMİZ DOĞA, YEŞİL ÜLKE, DAHA GÜZEL BİR DÜNYA”

        Türkiye’de Sıfır Atık projesine en fazla destek veren iller arasında olduğumuzu söyleyen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “5 Haziran Çevre Günümüz kutlu olsun. Katılmış olduğumuz diğer illerdeki çevre ile alakalı toplantılarda söylediğim gibi Afyonkarahisar birçok büyük şehirde olmayan çevre duyarlılığına sahip bir ildir. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşinin destekleriyle Atık Toplama Merkezimizi yapıp, faaliyete aldık. Hemen hemen her tür atığı burada toplayıp bertaraf ediyoruz. Kullanılmayan, günü geçmiş, ilaçları da burada toplayarak imha ediyoruz. Okullarımız ile işbirliği halinde atık pil toplama kampanyaları yaparak ödüller veriyoruz. Çevre Hizmetleri Birliğimiz bu yıl 180 okulda 18 bin öğrencimize sıfır atık ile ilgili bilgilendirme yaptı. Mavi kapak kampanyasıyla birlikte engelli kardeşlerimize destek oluyor, tekerlekli sandalye teslimi hususunda çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

“TEK GAYEMİZ YAŞANILABİLİR BİR DÜNYAYI SIFIR ATIKLA İNŞAA ETMEK”

      17 ilçemiz, 420 köyümüz, 41 beldemizin tamamında evsel atıkları merkezinde ayrıştırıp ekonomiye kazandırıyor, 20 bin konutun elektriğini karşılayacak enerji üretiyoruz. Çöpün geri kalanlarını ise lot alanlarında depolamaya gidiyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinlikte bir Profesörümüz bana “Gerçekten Afyon'da böyle bir şey var mı?” diye sormuştu. İstanbul’un henüz daha bunu tam anlamıyla başaramadığını anlatmıştı” dedi.  

      Atıksu Arıtma Tesisinde yapılan çalışmalara ilişkin bir değerlendirmede bulunan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek; “Yine Atık Su Arıtma Birliğimiz ile birlikte 11 beldemizin, 4 köyümüzün atık suları İleri Biyolojik Arıtma Tesisimizde arıtılarak Akarçay’a bırakılıyor. Hatta bu sular tarım arazilerinin karşılanmasında kullanılacak hale getirildi. Tek gayemiz yaşanılabilir bir dünyayı hep birlikte sıfır atık ile inşa etmek. “Dünya Çevre Günü” kutlamaları hepimize, hepinize hayırlı olsun. İnşallah sıfır atık ile alakalı bu bilinci de gelecek nesillere elbirliğiyle yerleştirmiş ve anlatmış oluruz”

ATIK PİLLERİ TOPLADILAR HEDİYELERİ KAPTILAR

       Program yapılan konuşmaların ardından yıl içinde düzenlenen “Sıfırdan Başlıyoruz” temalı Geri Dönüşebilen Atıklardan düzenlenen Tasarım Yarışması ve Atık Pil Toplama Kampanyasında dereceye giren okullar Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek tarafından ödüllendirildi. Okullara Afyonkarahisar Belediyesi tarafından dizüstü bilgisayar, fotokopi makinası ve robotik kodlama hediye edildi. Program, okulların yarışmalara ait Zafer Meydanı’nda açtıkları serginin gezilmesiyle sona erdi.