Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servisine giderek muayene olan 44 yaşındaki İbrahim B. çeşitli ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaçlar ile tedavisi tamamlandı. Hasta, bu süreçte şikayetlerinde bir gerileme olmadığını fark etti. Görme kaybı ve mide bulantısı ilerlemeye devam eden İbrahim B. artan şikayetleri nedeniyle Afyonkarahisar’daki  Özel Park Hayat  Hastanenin Acil Poliklinik Doktoru Dr. Ahmet Sinan Tıraş‘a muayeneye oldu.


BASİT BİR BULANTI 
Doktor Ahmet Sinan Tıraş, bu hastalığın basit bir bulantı ve kusma olmadığını ve görme kaybıyla birlikte ciddi bir nörolojik durum olduğunu düşünerek, Nöroloji Doktoru Uzm. Dr. Ceren Kuşakçı’yı bilgilendirdi. Uzm. Dr. Ceren Kuşakçı Tomografi ve MR çekilmesini istedi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı ile birlikte MR ve Tomografi sonuçlarını inceleyen hekimler, Hipofiz bezinin altında dev hipofiz adenomu ile karşılaştı. 4 santimetrenin üzerindeki bu kitle; görme sinirlerine baskı yaptığı için görme kaybı oluşan hastaya Göz Hastalıkları ve Sağlığı Doktoru Op. Dr. Mustafa Muhterem Ekim tarafından yapılan tetkikte yüzde 90 görme kaybı olduğu tespit edildi. 

ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü” ODAK’ın birinci sayfası: “Rektör Karakaş Heybesi Dolu Döndü”

         

SÜRECİ KISALTAN AMELİYAT TEKNİĞİ 


Görme sinirlerine baskı giderek arttığı için Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı tarafından acil ameliyat olması gerektiğine karar verildi. Ancak ameliyat için 2 farklı yol olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı; kafatasının kesilerek iyileşme süreci uzun olan yöntem yerine, burundan girilerek kitleyi çıkarmanın daha mantıklı ve iyileşme sürecini kısaltan bir ameliyat tekniği olduğunu düşündü. 

     

SÜRECİ KISALTAN AMELİYAT TEKNİĞİ 
Kulak-Burun-Boğaz Doktoru Op. Dr. Ersen Koç ile birlikte Transsfenoidal Sinüs Cerrahi(burundan girilerek Sfenoid Sinüs yoluyla yapılan ameliyat) ameliyatı olmasına karar verildi. Ameliyat sonucunda hipofiz bezindeki kitlenin tamamına yakını burnundan çıkarılarak hastanın görme sinirlerindeki baskı ortadan kaldırıldı. Doktorlarımız ve ekibimizin titizlikle yürüttüğü operasyon sonucunda hasta sağlığına kavuştu ve ameliyattan hemen sonra görme oranı yüzde 10’dan  yüzde  90’a yükseldi.    

Editör: Afyon ZAFERİM