8. YARGI PAKETİ GÜNDEMİN İLK SIRASINDA

SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Haftalık çalışmasına salı günü başlayacak olan TBMM Genel Kurulu'nda, gündemin ilk sırasında 8. Yargı Paketi yer alacak. Komisyon aşamasında eklenen bir maddeyle emekliye verilen bayram ikramiyesi artırılacak ve ramazan ile kurban bayramlarında 2 bin lira olan ikramiye, yüzde 50 artışla 3 bin liraya çıkarılacak.

YARGI ALANINDAKİ DÜZENLEMELER

Yargı Paketi, yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler getirecek. Teklife göre, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiler, bu fiili müstakil bir suç olarak kabul edilecek ve ayrı ayrı cezalandırılacaklar. Suçla etkin mücadele ve caydırıcılığın artırılması amacıyla adli para cezalarının alt ve üst sınırları yükseltilecek. Ayrıca, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, silahlı örgüt ve terörizmin finansmanı suçlarında bir şirketin faaliyeti çerçevesinde kayyım atanması kararı alındığında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kayyım olarak atanabilecek.

Deprem Bölgesinde Sanayi Altyapısına Destek Süresi Uzatılacak

Yargılamaların makul sürede sonuçlanmadığı iddialarında manevi tazminat taleplerini Tazminat Komisyonu karara bağlayacak. Ayrıca, deprem bölgesinde sanayi altyapısının güçlendirilmesine yönelik destek ve uygulamaların süresi bir yıl daha uzatılacak.

Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyelerinden Oluşan Karma Komisyon, 28 Şubat Çarşamba günü toplanacak. Kamu denetçileri, kendi faaliyet alanlarıyla ilgili komisyona sunum yapacak. Salı ve çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları yapılacak.

Kaynak: BÜLTEN