Başkan Şahin, ”Geldiğimiz günden beri İscehisar’a 320 milyarlık proje yaptık” 

İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin, dördüncü yılının bitmesi dolayısıyla ilçede yapılan çalışmaları basın mensuplarıyla Devrane Kafe’de kahvaltılı bir basın toplantısında paylaştı.

Toplantıda konuşan Başkan Şahin, basın mensuplarının işlerinin zor olduğunu ve bu noktada tebrik edilmeyi hak ettiklerine değinerek tüm basın mensuplarına gayretleri dolayısıyla teşekkür etti.

Mermerin başkentinin İscehisar olduğunu yineleyen Başkan Şahin, Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yanında İscehisar mermerlerinin kullanıldığını ve hatta Göbeklitepe’de ve Efes Harabeleri'nde de İscehisar mermerinin bulunduğunu ve 10 bin yıllık bir İscehisar mermer tarihi olduğunu söyledi.

“ÜRETİM OLMAZSA BÖLÜŞÜM OLMAZ”

Başkan Şahin, “Bugün Dünyadaki pek çok eserde Afyon’umuzun, İscehisar’ımızın eseri var.  Bunu şu nedenle söylüyorum, bu tarih Selçuklu ve Osmanlı zamanında da devam etmiş ve bugün Cumhuriyet tarihinde TBMM’nin binası, Anıtkabir ve diğer resmi binalarda kullanılıyor. Dünya’nın 140’tan fazla ülkesine ihracat yapıyoruz. 2022 yılındaki sevkiyatımız 4.5 milyon ton. Bu nedenle İscehisar Türkiye’de çok ciddi bir potansiyeli olan bir ilçe. Türkiye’de 420 Milyon dolar ihracat var ama bunun bir kısmı yumurta, sucuk gibi gıdalar ancak yüzde 70’lik bölümü mermer ve bu mermerin yüzde 70’i de İscehisar’dan ihraç ediliyor. Üretim olmazsa bölüşüm olmaz. Üretmeli ve bunları paylaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

HER YERDE AFYONKARAHİSAR VAR

ABD’nin en yaygın otellerinde dahi Afyonkarahisar mermerinin olduğunun altını çizen Başkan Şahin, “Kabe’de, Mekke’de, kralların saraylarında, mezar taşlarında, şöminelerinde yani her yerde Afyonkarahisar var. Bu nedenle de kendimizle gurur duymalıyız” dedi.

Afyonkarahisar’da 22 yıl mali denetimlik yaptığını söyleyen Başkan Şahin, “Sandıklı’da muhalefet olmasına rağmen İsmail Elibol ile iyi bir dönem geçirdik. 4 bin 200 abonesi olan SANJET’İ 11 bin 700’e çıkardık. Bugünkü seracılığın bu denli gelişmiş olmasında İsmail Elibol’un katkısı çok büyük. Kimsenin siyasi düşüncesine görüşüne değil yaptığı işe bakarım, İsmail Elibol’da bu kente çok eser bıraktı. Şuhut’ta 5 yıl çalıştım ve iyi çalışmalar yaptık. Daha sonra büyüklerim kendi memleketimde hizmet vermem gerektiğini söyledi. Bunun da etkisiyle belediye başkanlığına adaylığımı koydum ve kazandım. Başladığımız günden beri toplumun her kesimine hizmet etmeye çalıştık. Kadınlarımızın ilçemizde oturup kalkabilecekleri, kendilerine yeni hobiler edinebilecekleri, kursların ve seminerlerin yapıldığı bir kadın kültür evi inşa ettik. Gençlerimiz için 5 tane semt sahaları yapıldı yine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ve Afyonkarahisar Milletvekillerimizin destekleriyle bunları yaptık” dedi.

3.ETAP TOKİ İÇİN TALEP TOPLANDI

Başka Şahin, “Engelliler ve yaşlılar için kent bahçesi yapıyoruz. İhalesini yaptık yapımına da yakında başlıyoruz. Bunu da söylemeden geçemeyeceğim Mehmet Özhaseki’nin ve eski bakanımız İsmet Atilla’nın hakkı ödenmez. Onların destekleriyle bu millet bahçesini gerçekleştirmiş olacağız. Biz 164 bin metrekare sıcak asfalt yaptık. O gün için metrekaresi 100 TL’ydi. Şu anda metrekaresi 500 TL. Yani İscehisar tarihinde hiç bu kadar asfalt atılmamış. 92 bin 500 metrekare çatı kaplama yaptık, kilitli beton parke çalışması 117 bin 500 metrekare. Şu an ise doğalgaz ve kanalizasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Dolayısıyla şuan yüzde 95 düzeyine geldi doğalgaz ve dün tekrar başladı. Bu sene tamamlanacak inşallah. TOKİ yapılmıştı daha önce şu an 2.etap TOKİ’de bitmek üzere kurası çekilecek. 3.etap TOKİ için ise bir talep topladık” ifadelerini kullandı.

HİÇ KİMSE DESTEK VERMEDİ

Önemli olanın toplumun her kesimine sahip çıkmak diyen Başkan Şahin, “Pandemi döneminde arabada sinema etkinliğinden tutun, genç ve vatandaşlarımız için pek çok etkinlik düzenledik. 10 gündür fazla süredir ise 12D sinema ile çocuklarımıza keyifli anlar yaşatıyoruz.  19 Mayıs’ta gençlik şöleni yaptık. Kadınlarımızı asla unutmuyoruz ve onlar için birbirinden farklı etkinlikler düzenliyoruz. Belirli günlerde gelenek haline getirdiğimiz engellilerin ve yaşlıların özel günlerinde, anneler gününde, babalar gününde pek çok özel günde etkinlikler düzenliyoruz. Toplumun her kesimine hizmet etmeye çalışıyoruz. Benim İscehisar’da en önemli gördüğüm iki yatırım var. Bunlardan bir tanesi sıcak su. Dünya’nın geleceğine bakıldığında en büyük problemin gıda olduğunu görüyoruz. Bizde bu maksatla 40 bin metrekare olan ruhsatımızı 9 bin 500 hektara çıkarttık. 3 tane yeni ruhsat aldık. Bunun 2 bin 500 hektarında AKÜ ile ortak bir çalışma yaptık. Bu MTA’ya kontrol ettirdik. 14 tane sıcak su kuyu yeri tespit ettirdik. Bunun 4 tanesi çok ciddi sıcaklıkta. Tabi bunun için kaynak arıyoruz. Bu noktada Türkiye’deki sıcak su sondajlarında, Enerji Bakanımız geldiğinde Mehmet Zeybek’in odasında da konuşmuştuk ama hiç kimse destek vermedi” dedi.

İSCEHİSAR’DA TARIM VE HAYVANCILIK ÖLÜYOR

“Sıcak suyu bulmadan serayı nasıl yapacağız” diyen Başkan Şahin, “Bunu bakanımıza da dedim. MTA ile ortak açık dedin ama MTA birkaç belediye ile girmiş ortaklığa bazı tatsızlıklar olmuş o yüzden MTA ile ortak olamadık. Eğer kaynak bulabilirsek İscehisar’da çok geniş ovalar var. Bölgede en geniş arazilerden birisine sahip ilçe İscehisar’dır. Ancak mermerciliğin ve sanayinin gelişmiş olmasından dolayı tarım ve hayvancılık geriye düşmüş durumda. Bu yüzden İscehisar’da tarım ve hayvancılık ölüyor. Bunu canlandırmak için uğraşıyoruz. İscehisar’ın en büyük sorunlarından birisi de imardı. Her şeyin yasal bir mevzuatı, düzenlemesi var. Eğer ki imara uygun iş yapılmazsa büyük bedeller ödeniyor. İmarı çok sık değiştirmişler. Benden önce imarda ve fen işlerinde tek müdür varmış. Bu da elbette yapılan işteki özveriyi düşürmüş. Sonuç, 28 yıl sonra çok miraslı kat mülkiyetine geçecek, onlarca daire var ama geçemiyor. Bu nedenle imar sorununu çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

24 milyon yes  projesinin kredisi olduğundan bahseden Şahin, “Devletimiz sağ olsun. Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin, vekillerimizin ve özellikle Mehmet abimizin destekleriyle onun kredisini de aldık. Bizde konkasör tesisi var. Ben geldiğimde 2 tane konkasör olmasına rağmen çalışıyordu. Ocaklardan çıkan atıkları biz değerlendiremiyorduk. Son alınan yassı malzeme üretiyor, bizede yuvarlak malzeme lazımmış seçimde hata olmuş.”

Günlük 1500 ton malzeme ürettiklerini protokol ve özel idare ile Afyonkarahisar Belediyesine verdiklerini ve onlarında kendilerine sıcak asfalt yaptığını söyledi. Çimento fabrikası müdürü ile görüştüğünü söyleyen Başkan Şahin, “Emirdağ’dan taş getirip bunları yapıyorsunuz burada hazır malzeme var biz bunu da verelim size dedim. Anlaşamadık neden anlaşamadık nakliye ağır geliyor dedi. Şuhut yolunda çimento fabrikası. Bizim ocaklardan çıkan malzeme cumhuriyetten önce ve cumhuriyet sonrası dağlar yığılmış biz gelir gelmez Rahmetli Erdal Gümüş vardı hem sıcak su ruhsatları ve diğer şeyler konusunda hem de bu ocak sahiplerine kamu yararına kullanacağız diye atıkların değerlendirilmesi için 13 tane ocağın ruhsatını aldık. Ocağın döktüğü malzemelerin ruhsatını biz aldık” diye konuşarak kamu yararında kullanıldığını belirtti. Öte yandan çimento fabrikası ile anlaşma olsaydı yerine ağaçlandırma yapacaklarını söyledi.

BU ŞEKİLDE EKONOMİYE KAZANDIRIYORUZ

Sıfır atık projesine girdiklerini söyleyen Başkan Şahin, “İlk etapta 500 bin lira verdiler bir şeyler yaptık, 3 buçuk milyonluk proje ama deprem oldu bazı şeyler oldu. Mermer atıklarını bu şekilde ekonomiye kazandırıyoruz” dedi.

37 yıldır Kent Meydanı’na çivi çakılmadığını söyleyen Başkan Şahin “Hem sana dokundurmuyorlar hem de gelip kendileri bir şey yapmıyordu. Bunu çözdük artık insanlar kendileri yapabilecekler. Bizde tescilli bina yok işin kötü tarafı o. Yer altında tarihi sit var ama yer üstünde tescilli bir tane bina yok. Mevcut binaları da o sit alanından dolayı yıkarsanız tekrar yapamıyorsunuz. Onu da kültür bakanlığıyla falan çözdük” dedi. Ayrıca sadece insanları değil sokak hayvanlarını da düşündüklerini söyleyen Başkan Şahin soğuk hava şartlarında arazide ki canlılar aç kalmasın diye kırık buğdaylardan bazı artık malzemelerden götürüp araziye dağıttıklarını söyledi.

Millet bahçesinin ihalesinin yapıldığını ve başlayacaklarını söyleyen Şahin, “Belediyenin kaynakları yok o yüzden yap sat usulü belediyeye ait bir arsayı 15 dükkan, 22 tane bir kat üstünde iş merkezi şeklinde ofisler bürolar, 40 tane de daire şeklinde onun ihalesini çıkıyoruz bugünlerde. Belediyecilik zor bir iş insanın doğumundan ölümüne kadar uğraşıyorsunuz.”

HER ŞEYE RET

Belediye başkanlığını Demokrat Parti’den kazandığını ve oradan AK Parti’ye geçtiklerini söyleyen Başkan Şahin, “Demokratçılar kendilerince haklı olarak bize karşılar ama işin kötü tarafı MHP ve AK Parti meclis üyelerimizde bize karşı davranıyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdim ben Reis aslında benim gibi bir değeri çağırsa Ankara’ya Türkiye’de de bunu gerçekleştirirdim. Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı ortak beraber hareket ediyorlar. Ben geçeli 1 yılı geçti gerçek bu yani. Beraber hareket ediyorlar her şeye ret. Kadınlara tekstil yapalım, ret. Yok şunu yapalım, ret. Arsa satalım kaynak elde edelim, ret. Yap sat yapalım, ret. Dükkan yapalım satalım, ret. Kredi alalım asfalt atalım, ret. Böyle zorluklarımız olmasına rağmen de iyi şeyler yaptığımıza inanıyorum, yapmaya da çalışacağız, gayret edeceğiz” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında bir evi ziyaret ettiğini söyleyen Başkan Şahin, “2 Aralık’ta seçim çalışmalarına başladık, martın başında broşür bastırdım. Onları son günlerde dağıtalım da neler yapacağımızı görsünler diye. Bir evi ziyaret esnasında bir kadın çıktı 50-60 yaşlarında, hoş geldiniz falan dedi kadın ne yapıyorsun dedik yemek yiyordum dedi. Bize de söyleseydin bizde yeseydik dedik falan kadın dedi ki ‘Ne yediğimi söylesem oturur ağlarsın’ toplumda bu tür insanlarımızda var. Engellimiz var, yatalak olan var yaşlı olan bakıma muhtaç olan var bunlarla da ilgilenmeye çalışıyoruz” diye konuştu. Öte yandan Ramazan’da alışveriş çekleri dağıtıklarını ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve engelli arabaları getirttiklerini söyledi.

AFYONSPOR’A DESTEK TAM

Basın toplantısının son kısmında Afyonspor’a destek olunması gerektiğini ifade eden İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin; sporun, insanların boş zamanlarını değerlendirebildiği ve kötü alışkanlıkları ikame eden bir aktivite olduğunun altını çizdi. Başkan Şahin “Hafta sonu iki gün tatili olan arkadaş gidip kahvede boş zaman geçireceğini alkol, uyuşturucu kullanacağına gidiyor iki saat maçlara en azından” dedi. Kendisinin de sıkı bir Afyon spor taraftarı olduğunu belirten Başkan Şahin zaman buldukça torunuyla beraber sık sık maçlara giderek destek olduğunu kaydetti.

Afyonspor’un kurumsal anlamda gelişimini yeterince sağlayamadığı bunun içinde başarısızlığın olduğunu söyleyen Başkan Şahin her sene farklı sıkıntılar yaşanmasının temelinde bunun yattığını belirtti. İscehisarspor’dan da örnekler veren Başkan Şahin Afjet’in desteği noktasında çeşitli değerlendirmelerde de bulundu. Başkan Şahin konuşmasında “Orada kurumsal yapıyı kuramadığımız için her sene ayrı bir sıkıntı oluyor. Afjet desteği çekince cartayı çektik. Bizde de öyle. İscehisar’ın iş adamları zaman zaman destek oluyorlar ama bazen de ‘Ya hu başkan biz parayı vereceğiz millette çoluğunu çocuğunu verecek bunu öğretmede yönetmede ne var. Birde başarısız oluyorsunuz’ diyorlar ki bu da doğru bir düşünce” diyerek başarı için kenetlenmek gerektiğini belirtti.

AVŞAR KIZI GİBİ

Basın toplantısının devamında Afyonspor’la ilgili değerlendirmelerine devam eden İscehisar Belediye başkanı Ahmet şahin birlikte olduktan sonra Afyonspor’un Süper Lig’e çıkacağını iddia etti. Başkan Şahin “Afyonkarahisar’ın zaferin başkenti zaferin başkenti dolayısıyla bir araya geldiğimiz zaman Afyon spor süper lige de çıkar diye düşünüyorum. Sahip çıkalım bu takıma” diyerek çağrıda bulundu.

Katkı noktasında kendisinin neler yapabileceğine de değinen Başkan Şahin kendisinin bisikletinin bile olmadığını ama söz konusu Afyonspor olunca eşi dostu harekete geçirmekten kaçınmayacağını da belirtti. Afyonkarahisar’da önce insanların spora olan ilgisinin artması gerektiğinin altını çizen Başkan Şahin “Hangi tür spor olursa olsun bugün herkes için spor alanında bilek güreşi var. Adamın bileği kuvvetlidir yapsın, kimileri Hülya Avşar gibi tenis oynasın kimileri pinpon oynasın. Bizde spor denilince pek sıcak bakılmıyor. Başta biz yöneticilere büyük görev düşüyor” dedi.

BASINA BÜYÜK GÖREV

Başarı noktasında Afyonkarahisarlı basın mensuplarına da büyük görev düştüğünü belirten İscehisar Belediye Başkanı Ahmet Şahin yapıcı ve olumlu haberlerle şehrin nabzının tutulması gerektiğine değindi. Konuyla ilgili bir hatıratını paylaşan Başkan Şahin “Afyonspor taraftar grubuna kalmıştı. Düşecek ligden gidiyor. Üç ya da dört maçı kalmıştı. İhsan Soydan’a rica ettim. Takımda orada kalıyor ki borcu da var. İhsan Abi her şeye rağmen direniyor. Dediler ki Hayrettin Barut ile görüşelim insanları toplayıp bir çözüm bulalım. İhsan Abi akşam yemeğini verdi. İnsanları da davet ettik basın da var. Orada tabi sıkıntılardan bahsediliyor. Dönemin Belediye Başkanı Barut’ta dedi ki onu yapmam bunu yapmam deyip masayı devirip gitti. O gittikten sonra medya mensubu arkadaşlara dedim ki başkan masayı devirdi diye yazmayın katılmayanları da yazarak çok güzel bir toplantı oldu Afyonspor’a sahip çıkıyoruz algısıyla haberleri yapın. Ve o sene Afyon spor düşmedi” diyerek basın mensuplarına önemli bir görev düştüğünü belirtti.

NASİP KISMET

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını içtenlikle yanıtlayan İscehisar Belediye başkanı Ahmet Şahin gelecek dönem için adaylık sorusuna Merhum Büyük Birlik Partisi Lideri Muhsin Yazıcıoğlu’ndan alıntılama yaparak “Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği gibi 30 saniye sonrasına garantimiz yok. O güne çıktığımızda bir bakacağız o güne bir çıkalım” diyerek yanıt verdi. Geçtiğimiz yerel seçimlerde Demokrat Parti’den seçimleri kazanıp sonrasında Ak Parti saflarına geçiş süreciyle ilgili bir soruya da yanıt veren Şahin geçişten hemen önce insanlara hizmet getirme noktasında çok zorlandıklarını ve bir takım verdikleri sözleri yerde bırakmamak için böyle bir karar aldıklarını ifade etti. Başkan şahin “Biz borçlu bir belediyeydik. O yüzden hizmet noktasında zorlandık. İktidar partisinde olmanızda bu noktada fayda var. Sistem kurulmuş yıllardır biriken vergi, SGK borcu birikmiş. Maliyedeki arkadaş enter tuşuna bastığı zaman bittiniz hesaplarınız blokeli. Belediye yönetmekte işletme yönetmek gibi bir farkı yok” dedi.

İSCEHİSAR BUNU HAK EDİYOR

Ak Parti’ye geçtikten sonra hizmet noktasında neler yaptıklarını da belirten İscehisar Belediye Başkanı Ahmet şahin toplamda 320 adet proje yaptıklarını kaydetti. Başkan Şahin “Geldiğimiz günden beri 320 milyarlık proje yaptık hatta bazı vekillerimiz ne gerek vardı ya bu kadar proje Afyon belediyesinde bile yok. Ama yapılmamış yani. Çeşitli hibeler ve destekler aldık. Mesela güneş enerjisi çok önemli yapıyorsunuz. Üç beş yılda kendini amorti ediyor. Sonrasında güneş her doğup battığında belediye para kazanacak devlet para kazanacak. Diğer birçok yatırımımız var. İscehisar bunu hak ediyor” diyerek hizmet getirme ve yatırımlar noktasında kararlı olduklarını vurguladı.

Genel seçimler noktasında da bir değerlendirmede bulunan İscehisar belediye Başkanı Ahmet Şahin seçimlerde ikinci olmalarının nedeni olarak son anda Alanyurt Köy’ünden gelen sandık sonuçlarından dolayı olduğunu belirtti. Başkan Şahin “Seçimlerde aslında biz ikinci olmazdık. Yüzde seksen bandında giderken Alanyurt sonuçlarında 450’ye yakın oy CHP, 110 oy Ak Parti çıkınca oran birden bire düştü yoksa biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birinciydik. Alanyurt genel olarak CHP’li. Birçok hizmet götürdük ama vermediler vermiyorlar böyle bir anlayış var” dedi.