Elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ, hizmet verdiği beş şehirde yaz mevsimi boyunca aralıksız olarak gerçekleştirdiği bakım onarım çalışmaları sayesinde kesinti sayısını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10, kesinti süresini ise yüzde 13 düşürdü. Bu yılki yaz döneminde sellerden aşırı sıcaklara kadar pek çok zorlu hava koşuluyla karşılaşıldığını hatırlatan OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “Tüm bunlara rağmen 800’den fazlası sahada olmak üzere 1.200’ü aşkın çalışanımız ve son teknoloji ile desteklediğimiz hizmetlerimizle şehirlerimize sürdürülebilir ve güvenli elektrik arzı sağlamaya devam ettik.” dedi.

Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta elektrik dağıtım hizmeti sağlayan Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ) yaz ayları boyunca bakım onarım çalışmaları gerçekleştirdi. OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmaların sürdürülebilir ve güvenli enerji arzı sağlama hedeflerine yaptığı katkı hakkında bilgi verdi. Buna göre OEDAŞ, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında 1.211 km alçak gerilim havai hat, 1.002 km orta gerilim havai hat, 364 adet direk tipi trafo, 268 adet trafo binası ve 3.024 adet saha dağıtım kutusunun bakım ve onarım işlemlerini tamamladı.

KESİNTİ SÜRESİNİ İSE YÜZDE 13 DÜŞÜRDÜK

Sabah namazında buluştular Sabah namazında buluştular

Hizmet verdikleri beş ilde yaptıkları bakım-onarım çalışmaları neticesinde kesinti sayısını geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 10, kesinti süresini ise yüzde 13 düşürdüklerini söyleyen Yalçın, “Üstelik hatırlanacağı üzere geride bıraktığımız yaz dönemi, iklim değişikliğinin etkilerini fazlasıyla hissettiğimiz bir dönemdi. Fırtına ve kuvvetli yağışlar, seller yaşadık. Bunlara bağlı olarak enerji nakil hatlarında oluşan arızalara, 800’den fazlası sahada olmak üzere toplam 1.200’ün üzerinde çalışanımızla gerek yerinde gerekse uzaktan müdahale ettik. Yine özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında kırılan sıcaklık rekorlarına bağlı olarak tüketimin artmasına karşın güçlü enerji altyapımızla hem kesinti sayılarını azalttık hem de kesinti sürelerini kısalttık.” dedi.

BAKIM-ONARIM ÇALIŞMALARINDAN TEKNOLOJİ KULLANIYORUR

Kullandıkları SCADA sistemi ile arızaların tespiti ve arızalara uzaktan müdahalenin mümkün olduğunu belirten Yalçın şöyle devam etti; “Bu sistem arıza sürelerini kısalttığı gibi çevreye karşı sorumlu bir şirket olma misyonumuzun da önemli bir parçasını oluşturuyor. Son yayımladığımız sürdürülebilirlik raporumuzda da paylaştığımız üzere SCADA sisteminin sağladığı uzaktan arıza müdahale imkânı sayesinde 2021 yılında ekip araçlarımızın kat etmesi gereken 13 bin kilometreden fazla yoldan tasarruf ederek 2.080 ton karbon eşdeğeri sera gazı salımının önüne geçtik. SCADA sistemimizin yanı sıra beş şehrimizde de dron kullanıyoruz. Böylelikle özellikle ormanlık alan, engebeli arazi gibi bölgelerde ufak hasarları bile tespit ederek önleyici bakım çalışmaları yapıyor, olası arızalara da çok daha hızlı müdahale edebiliyoruz” dedi.

Editör: Afyon ZAFERİM