Asansöre binildiğinde zaman zaman insanların başına bu tarz olaylar gelebiliyor ve panik yapıp ne yapılması gerektiğini o an düşünemiyorlar. Haberimde merak edilen bu konularla ilgili ve bu tarz olaylarda ne yapılması gerektiğini sizler için araştırdım.

SAKİN OLUN PANİK YAPMAYIN 

456 bin genç faydalandı! 456 bin genç faydalandı!

Asansörde kaldığınızda paniklediğiniz takdirde hem enerjinizi hem de ortamdaki oksijeni hızla tüketirsiniz. Bu sebeple öncelikle sakin olmalısınız. Asansör içerisindeki hava rahat nefes almanız için yeterlidir. Elektriklerin kesilmesi durumunda da asansörde yanacak acil durum aydınlatması bulunmaktadır.

ALARM VE ÇAĞRI BUTONUNU KULLANIN

Asansörde paneldeki alarm ve çağrı tuşuna bakın. Düğme üzerinde bir alarm ve telefon sembolü olabilir. Asansörde kaldığınızı bina bakımına bildirmek için bu düğmeye basın. Diğer ucunda aramanıza cevap verebilecek ve sizin için yardım alabilecek biri olmalı. Alarm düğmesi yoksa asansörde acil durum telefonu olabilir. Yardım almak için acil durum telefonunu kullanın.

CEP TELEFONUNU KULLANIN VEYA YARDIM ÇAĞIRIN

Asansörde çağrı düğmesine kimse cevap vermiyorsa, yardım almak için cep telefonunuzu kullanın ve asansör yetkili servisinizi arayarak açık adresinizi iletin. Cep telefonu servisiniz yoksa birinin dikkatini çekmek için yüksek sesle ” yardım edin ” diye bağırabilirsiniz.

Editör: Afyon ZAFERİM