AKÜ’den Örnek Yardımlaşma Platformu

   
Afyonkarahisar Valiliğinin öncülüğünde hazırlanan bir projeyle Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Zafer Teknopark A.Ş desteği ile Afyonkarahisar’a gelen depremzedelerin gönüllülük esasına göre ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “afyonsizinle.org” platformu oluşturuldu.

Zafer Teknopark A.Ş. Genel Müdürü ve AKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Öğr. Gör. Mehmet Yalvaç tarafından hazırlanan portalda depremzedelere destek olmak isteyen gönüllü vatandaşlarla desteğe ihtiyacı olan depremzedeler dijital ortamda bir araya getiriliyor. Prof. Dr. Kandemir, AKÜ sunucularından hizmet veren afyonsizinle.org uygulamasının destek olmak isteyenlerle, desteğe ihtiyacı olanları hızlı ve pratik bir biçimde bir araya getiren web tabanlı bir program olduğunu belirtti. Sitenin hazırlanması ve uygulamaya alınmasının yaklaşık 1 ay sürdüğünü ifade eden Kandemir, “Kendi ailesi de depremzede olan AKÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığında görev yapan Öğr. Gör. Mehmet Yalvaç, her iki tarafı bir araya getirecek, kullanımı ve arayüzü kolay bir web tabanlı yazılım geliştirdi. Kendisine projede verdiği büyük emekler nedeniyle teşekkür ediyoruz. Projenin fikir sahibi  Afyonkarahisar Valimiz Doç. Dr. Sayın Kübra Güran Yiğitbaşı projenin başlangıcından, hayata geçmesi ve sürecin işleyişini yakınen takip ediyor” dedi.

Zafer Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, afyonsizinle.org platformunun tanıtımı için Afyonkarahisar Valiliğinde düzenlenen toplantıya katıldı.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Vekili Osman Bilici başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yaşanan deprem felaketinin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler paylaşıldı. Bilici yaptığı açıklamada Afyonkarahisar’ın deprem bölgesinde büyük bir sınav verdiğini; bölgeye yaklaşık 900 tır yaşam malzemesi, 300 iş aracının gönderildiğini belirterek, Afyonkarahisar’da 15 bin depremzedenin misafir edildiğini ifade etti.

“Afyonkarahisarlılar afyonsizinle.org’a sahip çıkmalı”

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Vekili Bilici depremzede vatandaşların ihtiyaçlarının süreklilik arz ettiğine dikkat çekerek, kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının her türlü desteği sağladığını kaydetti. Depremzede vatandaşların bazı özel ihtiyaçları ile yardım taleplerinin giderilmesi adına güvenilir bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu anlatan Bilici, bu sebeple “afyonsizinle.org” platformunun hayata geçirildiğini belirtti. Bilici, Afyonkarahisar’da misafir olan depremzede vatandaşlar ile onlara yardım etmek isteyen Afyonkarahisarlıları bir araya getirmek amacıyla yürütülen çalışmaya, Afyonkarahisarlıların sahip çıkması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bilici şu bilgileri paylaştı:

“Bugüne kadar destek vermek isteyen 241 vatandaşımız ve yardım talep eden 282 vatandaşımız sisteme giriş yaptılar. Bu girişlerden 61’i sonuçlandı, 48 tanesi de eşleştirildi ve kısa sürede sonuçlandırılacak. Vatandaşlarımız eğitim, eğitim materyali, psikolojik destek, gıda, giyim, istihdam ve akla gelebilecek her tür konuda sisteme giriş yaparak destek vermek istedikleri alanları seçerek kayıt altına alacaklardır. Depremzede misafirlerimiz de sisteme girerek destek almak istedikleri konuda taleplerini gerçekleştirecektir. Bu yardım kanalının aktif tutulması, içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında daha fazla desteğin oluşması için herkesten yardım istirham ediyoruz.”

Platform hakkında

“afyonsizinle.org” platformu, Afyonkarahisar Valiliği başta olmak üzere Afyonkarahisar Belediyesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Zafer Teknopark A.Ş., AFAD İl Müdürlüğü, Kızılay Afyonkarahisar Şube Başkanlığı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşları ve Afyonkarahisar’ın diğer ilgili kurumlarının destekleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Platformda güvenliği sağlamak adına destek talebinde bulunmak isteyen depremzedelerin bilgileri Afyonkarahisar AFAD’dan teyit edilerek vatandaşların kişisel bilgileri gizli tutularak karşılıklı veri alışverişiyle süreç ilerliyor.