“AKP hangi seçim vaadini zamanında yerine getirdi ki?”

İYİ Parti il Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu, haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada:

Başkan Mısırlıoğlu basın toplantısı öncesi ilimizde torbacılara karşı gerçekleştirilen operasyon nedeniyle Emniyet ve Jandarma teşkilatını kutladı

Kıymetli arkadaşlar, bildiğiniz gibi AKP dün bir kez daha gerçek yüzünü göstermiş, algı operasyonlarını aleni olarak yürütmekten geri durmamıştır.

Yılan hikayesine dönüştürdükleri AFRAY projesini “öyle değildi, böyleydi, oradan değildi buradandı” derken büyük bir fiyaskoya sürükleyen AKP’li milletvekilleri ve Belediye Başkanı, dün temel atma kisvesi altında bir tiyatro sergilediler.

Görünen o ki her işi layıkıyla yapmışlar gibi şimdi de oyunculuğa soyunmuşlar. Yahu göz göre göre basın mensuplarını da oraya toplayarak tavuk kümesi bile olamayacak kadar küçük bir alana göstermelik beton dökmek nedir?

Hadi milletin, basın mensuplarının, bizlerin aklıyla dalga geçiyorsunuz anladık da hiç saygınız da mı yok?

Portatif temel nedir yahu?

Dün attığınız temeli aynı gün nereye taşıdınız?

Başka bir ilde, başka bir törende mi kullanacaksınız? Yazıklar olsun size!

AFRAY Projesine önce Şuhut yolundan başlayacak denildi, sonra şehir içi trafiği rahatlatacak bir tranvay hattı denildi, sonra yok efendim siz yanlış anladınız öyle değildi böyleydi denildi, en son gelinen noktada 4 metrelik alana göstermelik olarak temel atıldı…

Temel nasıl atılır arkadaşlar? Bunu bilmek için inşaat mühendisi olmaya gerek yok…

Görüp gözlemlediğimiz kadarıyla zemin hazırlanır, kazılır, demir profillerle sağlamlaştırılarak kazılan yere beton dökülür değil mi?

Bizim tiyatrocular ne yaptı? Taşınabilir, portatif bir platform üzerine, 4 metrelik bir alana, beton döküp koskoca AFRAY Projesinin temeli diye yutturmaya çalıştılar.

Hatay’da da hastane için yapmışlardı aynısını hatırlarsınız. Millet orada canıyla uğraşırken bile böyle bir nankörlük yapmaktan çekinmediler.

AKP’nin en adaletsiz, en yakışıksız, en bencilce seçim stratejilerinden birisi bu biliyor musunuz?

Fark ettiyseniz her seçim öncesi verilen vaatlerin hiçbiri seçimden hemen sonra hayata geçirilmiyor. Hep bir sonraki seçim bekleniyor. Resmen adamlar bir vaatle birden çok seçim kazanmaya çalışıyor.

Ama milletimiz artık kanmayacak bunlara. Dün gösterilen tepkilerin ardından büyük bir panikle basın açıklaması yaptılar. “AKP hangi sözünü tutmadı?” diye yaptıkları hatayı kapatmaya çalıştılar.

AKP hangi seçim vaadini zamanında yerine getirdi ki?

Bizim kimseden korkumuz çekincemiz yok. Tutulmayan sözleri de sıralarız şimdi…

  -Dinar’a Termik Santral sözünüz vardı. Yapıldı mı, yapıldıysa haberimiz mi olmadı, yoksa başka yerlerde siyasi şov yapmak için onu da mı taşıdınız merak ediyorum…

-Sayın Ali Özkaya Dinar’ı kandırdı. Termik santralle 5 bin kişiye iş imkanı sunacağız dedi, çevre illerden bile Dinar’a çalışmaya gelecek insanlar dedi. Hatta vatandaşlarımızdan isimlerini yazdırmalarını istediler. Bakın bunlar 2019 yerel seçimlerinin vaatleriydi…

-AFRAY Projesi için Sayın Zeybek Afyon’a uygun değil demişti. Şuhut yolundan başlayacağı söylenmişti.

Dün sırf şov yapmak için 4 metrelik alana beton döktünüz.

-Teleferik Projesi de bekleniyor yıllardır. Halka gözdağı verir gibi bir sonraki seçimi bekleyip ‘yapacağız ama yeniden bizi seçerseniz yapacağız’ mesajı vermeye çalışıyorsunuz.

-Katlı otoparkı da göremiyoruz şehrin hiçbir yerinde. Trafik hala keşmekeş…

-Demirçevre’ye deniz getiriyordunuz. Özel kum getirip sahil yapacaktınız. Çivi bile çakmadınız. Hatta bozulan yolları yapmaktan acizsiniz…

-Şuhut’ta petrol var dediniz. Lozan yüzünden çıkaramadık dediniz. Lozan’da öyle bir madde, Şuhut’ta petrol rezervi olmadığı ortaya çıktı. Yine yüzünüz kızarmadı…

-Akdeğirmen Barajı resmen dökülüyor. Kuraklık kapımıza dayanmışken, bizler sizi bu konuda defaatle uyarmışken burası için ne yaptınız? Devlet Planlama Teşkilatı ve DSİ yetkililerinin ‘Akdeğirmen zemininin uygun olmadığı gerekçesiyle, buraya baraj yapılamaz’ görüşüne rağmen milletin parasıyla yaptığınız baraj şimdi kaderine terk edildi. Su tutmuyor baraj…

-Akarçay’ı temizlemekten bile acizsiniz. Çöplükten farkı kalmadı o bölgenin. Uydukent’te vatandaşlar su, sel baskınlarıyla, kötü kokular ve sivrisineklerle kendi başına mücadele veriyor. Şehrin çöplerini toplamaktan acizsiniz.

-Türkiye’nin yumurta piyasasının kalbi olan Başmakçı’da bütün tavukları itlaf ettiniz. 3 ay geçti aradan hala verilen sözler tutulmadı. Koskoca Türkiye ekonomisine darbe vuruyorsunuz ama umurunuzda bile değil. Az sonra bu konuya ayrıntılı değineceğim

Dünkü fiyaskonun ardından yüzsüz yüzsüz çıkmış AKP hangi sözünü tutmadı demişsiniz. Alın size sorunuzun cevabı…

21 yıldır iktidardasınız sizin gerçek amacınız halka hizmet değil, hep kazanmak, cep doldurmak, koltuğa sahip çıkmak, iktidarda kalmak. Millete hizmet önceliğiniz olsaydı gerçek icraatlar görürdük.

Şov yapmak için 4 metrelik beton atıp temel attık diye vatandaşı kandırmaya kalktınız. Dünya Lideriniz Afyon’a geldiğinde neden temel attırmadınız?

Seçime kısa süre kala şov yapacak malzemeniz mi kalmayacaktı?

İşte elinize yüzünüze bulaştırdınız. Rezil oldunuz attığınız temelle. Vatandaş artık sizin temelinizin sağlam olmadığına kendi gözleriyle şahit oldu.

Allah’ın izniyle İYİ Parti ile birlikte Türkiye’miz de Afyonkarahisar’ımız da hak ettiği değere kavuşacak. Her şey şeffaf ve güvenilir olacak. Vatandaş sorgulayabilecek.

Kandırılan, sindirilen, bastırılan, korkutulan bir millet yerine sorgulayan, yargılayan, düşüncesini özgürce dile getirebilen, hakkını arayan bir millet doğacak. Bu millet zaten vardı, AKP sayesinde yok oldu…

Ama az kaldı, bu aziz millet küllerinden yeniden doğacak. Siz de yalanlarınızla, şovlarınızla, fiyaskolarınızla tarihe gömüleceksiniz.

Şimdi Başmakçı dosyasını açmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere Başmakçı, Türkiye yumurta piyasasının borsasının kurulduğu tek ilçedir.

Başmakçı, Türkiye’deki yumurta borsasının merkezi olan, yumurta fiyatlarını belirleyen, yumurtadaki durumu özetleyen, son sözü söyleyen ilçelerden birisidir.

85 Milyon insanın kursağına Başmakçı’da üretilen yumurtalardan biri girmiştir.

Dolayısıyla Başmakçı Türkiye için ve yumurta sektörü için önemli bir ilçedir. Ancak Başmakçımız 3 ay evvel bazı işletmelerde kuş gribi tespit edilmesinden kaynaklı olarak tamamı karantina altına alınarak pozitif çıkan çiftliğe de negatif çıkan çiftliğe de itlaf edilme yazısıyla birlikte çiftliklerin tamamı karantina altına alınmış ve tüm tavuklar itlaf edilmiştir.

Resmi rakamlara göre 3 milyon gayri resmi rakamlara göre de 4 Milyon civarında tavuğun itlaf edildi ve 3 aydır da Başmakçı’da yumurta üretimi adına en ufak bir faaliyet yürütülmemektedir.

Hem Türkiye ekonomisi için hem Türkiye’nin gıda temini için çok önemli bir kayıptır. Aylık 200 Milyon civarında bir cironun döndüğü bir sektör en önemlisi de üretilenin %50’sini yurtdışına ihraç eden bir sektör.

Başka bir deyişle bir taraftan da döviz girdisi sağlayan bir ilçe ve sektör.

Türkiye’nin önemli ilçelerinden birisi mermer sektöründe İscehisar’dır. Kendi kendine yetebilen ve ihracat yapıp katma değer üreten ilçelerden birisidir.

Gıda noktasında da Türkiye’de ender ilçelerden birisi Başmakçı’dır.

Hem kendi kendine yetebilen hem katma değer üreten hem de Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ürettiği ürünleri pazarlayan bir ilçedir.

Bu ilçede yaşanan bu kuş gribi tabi ki olağan bir şekilde devletin büyüklüğüyle yaptırımla karşılanmıştır. Devletin büyüklüğü böyle zamanlarda ortaya çıkar.

Devlet buradaki yumurta sektörünün sorunlarını 3 aydır gördüğümüz kadarıyla resmi prosedürler bir türlü aşılamıyor. Buradaki üretim sektörünün belirsizliği devam ediyor. Şimdiye kadar verilen vaatlerde bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından 225 Milyon liralık bir bütçe ile Başmakçılı tavukçuların zararının tamamının karşılanacağına dair bir müjdesi ve açıklamasının üzerinden zaman geçmesine rağmen henüz bir adım atılmadı.

Üreticilerimizin yüzünü güldürecek bir gelişmenin yaşanmadığı da aşikardır.

Asıl olan şudur; devlet bunu söylem olarak değil eylem olarak yapmak zorundadır. Çünkü bu bir devlet sorunudur. Devleti yöneten de hükümettir. Şuanda görevde bulunan hükümetin vaat etme durumu söz konusu değildir.

Burada gerçek bir kriz, doğal bir afet vardır. Bu doğal afetten zarar gören 1.000’e yakın ailenin kendisine iş istihdamı aldığını biliyoruz.

“Başmakçı, Türkiye ekonomisine yaklaşık 2,4 Milyar TL gelir sağlayan bir ilçe. Buradaki soruna kör ve şaşı bakmak imkansız.

Belediyesi kimde olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hükümeti buradaki soruna ivedi bir şekilde çözüm bulmak zorundadır.

Yaşanan afet sıradan bir olay değildir. Devlet kendisi karantina altına almıştır. Böyle bir yerde 3 aydır sadece vaat üze4rinden, müjde üzerinden götürülüyor. Buradaki insanlara en ufak bir adım atılmıyor. Kredileri ödenmiyor. Bu insanların ödemeleri, giderleri devam ediyor.

Bu sektöre tedarik olarak bu malzemelerin üretiminde her şey durmuş vaziyette. Bir yumurta sektörü ile beraber birkaç sektörü de beraberinde etkilemektedir. Mesela nakliye sektörü…

Dolayısıyla bizim burada yapmak istediğimiz şudur; asla burayı siyasi bir malzeme haline getirmeden devletimizi yöneten hükümetin temsilcilerine seçime daha 10 gün varken seçime kadar insanlar oyalanarak bekletilemez.

Bir an evvel çare üretilmelidir. Çare Sayın Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasındadır. Vermiş olduğu müjdeyi yerine getirmeyen bürokratlarına talimatının yerine getirilmediğini hatırlatmak istiyoruz.

O vermiş olduğunuz müjde Başmakçılı tavuk üreticilerine yansımamıştır Sayın Cumhurbaşkanım. Buradan size sesleniyorum. Başmakçılı tavuk üreticileri kaderiyle baş başadır.  Kendilerine en ufak bir yardım yapılmamıştır.”

Zarar 450 Milyon TL, Vaat Edilen 225 Milyon TL

ZARAR 450 MİLYON TL, VAAT EDİLEN 225 MİLYON TL

“Vaat edilen miktarlar buradaki zararın yarısı kadardır.

Yani burada 450 Milyon bir zarar vardır. Devlet eliyle bu hayvanlar itlaf edilmiştir. Bu zararın büsbütün tamamı 450 Milyon TL’dir. Vaat ettiğiniz rakam 225 Milyon TL’dir. Elinizi vicdanınıza koyun. Bu insanları bu şekilde kaderleriyle baş başa bırakmayın. Kamu bankalarına olan borçları ötelenmemektedir.

Sigorta, BAĞ-KUR ödemeleri ötelenmemektedir. İşçilerle ilgili kısa vade çalışma ödeneği söz verilmesine rağmen yerine getirilmemiştir ve insanlar işsiz kalmıştır. İşletmeciler çaresizlikten işçilerinin işlerine son vermişlerdir.

Başmakçılı üreticiler kalifiye eleman bulma sıkıntısıyla karşı karşıya.

 Bu gün bile müdahale edilse bu sektör 6 ay sonra kendine gelir. Bu insanlar 6 ay sonra burada kalifiye eleman bulma sıkıntısı ile karşı karşıya gelecekler.”

 “14 Mayıs’ta bizim partimiz ve desteklediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız kazandığı takdirde ki Allah’ın izniyle inşallah kazanacaktır, bu sektörü eski parlak günlerine kavuşturmak boynumuzun borcudur.

Bir an evvel Türkiye ekonomisi için de gıdamız için de Türkiye’nin gıda ihtiyacında önemli bir faktör olan en büyük protein ve en taze protein olan bu yumurtanın Başmakçı’da üretiminin sağlanması ve devamlılığının artırılması için devletimizin ve Cumhurbaşkanı’nın bir an evvel vermiş oldukları sözün yerine getirilmesi buradaki yumurta üreticisi hemşerilerimizin de sorunlarının bir an evvel çözülmesi gerekmektedir.

Biz burada hiçbir şekilde kardeşlerimizin şu veya bu partili olmalarına bakmaksızın sesleniyoruz. Biz diyoruz ki; 14 Mayıs’ta bizim partimiz ve desteklediğimiz Cumhurbaşkanı adayımız kazandığı takdirde bu sektörü eski parlak günlerine kavuşturmak boynumuzun borcudur.

Allah ömür verirse, milletimiz de teveccüh gösterirse biz de göreve gelirsek bu sektörün tüm sorunları bizim sorunumuzdur, çözmek de boynumuzun borcudur.

Buradan yumurta üreticisi hemşerilerime sesleniyorum. Çok az kaldı hemşerilerim. İnşallah bu gün yarın çözerler.

Çözmezlerse ayın 15’i benim ilk vazifem Başmakçılı hemşerilerimin sorunun çözülmesi için elimden geleni yapacağım.