Akar: ‘Çiftçimiz borcu borçla kapatır halde’

 Seçim çalışmalarına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı Anıl Halis Akar, “Çiftçilerimiz  bu iktidar döneminde borç batağına sağlanmış durumda.14 Mayıs’ta çiftçilerimizin de iktidarımızla birlikte yüzü gülecek” dedi.

Sinanpaşa ilçesinde CHP Sinanpaşa İlçe Bşkanı Ahmet Demir ve bir gurup partili ile üreticileri ziyaret eden Yüksek Mimar Anıl Halis Akar, “Vatandaş çarşı pazardaki meyve ve sebze fiyatlarındaki pahalılığa güç yetiremezken, bu ürünleri üreten çiftçi ise borç batağında.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, çiftçilerin bankalara olan kredi borcu 2022 Mart’ta bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 33,2 oranında artarak 186.9 milyar TL’ye yükseldi.Yani çiftçimiz üretim giderlerini karşılamak adına borcu borçla kapatır halde.Takipteki kredilerini bankalardan çektikleri diğer krediler ile kapatmaya çalışan, bu yüzden de borçlanmadığı banka kalmayan çiftçinin halini biliyoruz.” dedi.

MALİYETLERDEKİ REKOR ARTIŞLAR SÜRÜYOR

Öte yandan, çiftçinin borçluluğunda etkili olan nedenlerden bir diğeri de, tarımsal üretimde kullanılan girdi maliyetlerindeki durdurulamayan artışlar olduğunu anlatan Akar, “Çiftçi, üretime devam edebilmek için gerekli girdiyi de çoğunlukla borçlanarak ediniyor. Maliyetlerdeki en yüksek artış, yüzde 138,11 ile gübrede, yüzde 121,77 ile de enerjide peki böylesine borçla üretilen ürün artıyor mu yok artmıyor.O zaman borç üstüne borç yapılıyor.İktidarmızda borçların faizlerini hemen sileceğiz.Üretim için derhal çiftçiye destek vereceğiz.“Fiyatların düşmesi, makul seviyeye gelmesi ve ülkede fiyatlarda istikrarın olmasının tek yolu, akılcı politikalardır. “İnşallah iktidar olacağız. O zaman hiçbir çiftçinin üretim araçları asla ve asla borcu ne olursa olsun, haczedilmeyecek” dedi.

“ÇİFTÇİNİN MAZOTUNDA ÖTV’Yİ KALDIRACAĞIZ”

“Yata mazotu hangi fiyattan veriyorsan, çiftçinin traktörüne de mazotu aynı fiyattan vereceğiz” diyen Akar  “AKP İktidarı üretenden garibandan çiftçiden yana değil.Bakın Yatta katta KDV yok.İş çiftçiye üretiye gelince mazotta KDV ve ÖTV var.Elektrik te KDV var. Hiç ortası yok bunun. ‘Kardeşim öbürü tatile gidiyor, eğleniyor vesaire.’ E çiftçi de tarlaya gidiyor, ekiyor biçiyor. ÖTV'yi kaldıracağız. Bu konuda da kararlıyız. Bunun da gereğini yapacağız.Ayrıca Afyonumuza tarımın merkezi üssü yaparak üretim planlamasını sağlayacağız.Bazı ürünlerin maliuyeti karşılamadığından dolayı nakliye ödememek adına tarlada kalmasına veya çöpe gitmesine de engel olacağız. Bu üretim planlamasıyla.Çiftçi üretiiğinde malın ne kadar olacağını tarlasına tohum saçarken bilecek.Öyle birilerinin 2 dudağı arasında taban fiyat olmaz” şeklinde değerlendirmede bulundu