Afyon’dan Sonraki Yeri İşaret Etti! Deprem Kapıda Afyon’dan Sonraki Yeri İşaret Etti! Deprem Kapıda

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve ilgili düzenlemelerin Resmi Gazete'de yayımlanmasını takiben, kanun hakkında açıklamalarda bulundu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkeziyle gerçekleşen depremlerin sonucunda ortaya çıkan hasarları ve can kayıplarını hatırlatarak, Türkiye'nin önemli bir deprem kuşağı üzerinde bulunması ve ülke nüfusunun %71'inin yüksek riskli deprem bölgelerinde yaşaması nedeniyle bu tür felaketlerin tekrarlanmaması için önlemler alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Milletvekili Özkaya, hükümetin 2012 yılında uygulamaya giren Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki Kanun ile Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüştürüldüğünü ve 6 milyon bağımsız bölümün daha risk altında olduğunu belirtti. Özkaya, ayrıca yeni kanun teklifinin, bu kanunun uygulamalarındaki sorunları çözme ve kentsel dönüşüm uygulamalarını daha etkili hale getirme amaçlı olduğunu belirtti.

Bu raporlardaki öneriler ve önceki Kanunda edinilen deneyimler sonucunda söz konusu Kanun teklifi hazırlanarak meclise sunuldu.

Kanun Teklifinin içeriğinde;

•Afet riski gözetilerek yapılacak kentsel dönüşüm işini daha hızlı yapmak üzere tüzel kişiliği haiz bir Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurulmuştur.

•Maliklerin yapılacak uygulamalar konusunda karar alma süreçlerinin kısaltılması ve neticede yeni yapının yapımına bir an evvel başlanılması için gerekli tedbirlerin alınması bakımından hükümler getirilmiştir.

•Fakru zaruret halinde olan vatandaşlarımızın arsaları müstakil daire yapımına uygun olmadığı takdirde vatandaşlarımızın mağdur edilmesinin önüne geçmek için Devletimiz uygun bir ev sağlayıp vatandaşlarımız yaşadığı müddetçe bu evlerde kalabileceklerdir.

Yine benzeri şekillerde kentsel dönüşümü kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı tedbirler Kanunda düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeler vatandaşlarımız, milletimiz, devletimiz için hayırlı uğurlu olsun, Allah her türlü afetlerden bizleri korusun” ifadelerini kullandı. 

Editör: Afyon ZAFERİM