Afyonkarahisar Protokolü Tıbbi Etil Alkol Üretim Tesisinde İncelemelerde Bulundu

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş il protokolü ile birlikte fizibilite ve projelendirme çalışmaları AFSÜ tarafından yapılan ve Afyonkarahisar’ımıza kazandırılan Alagöz Kimya Tıbbi Amaçlı Etil Alkol Üretim Tesisinde incelemelerde bulundu. İncelemeye Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Zafer Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Yeşilay, OSB Bölge Müdürü Ali Ulvi Akosmanoğlu ve Alagöz Kimya Genel Müdürü Halil İbrahim Akın katıldı.

İl protokolünü bilgilendiren Rektör Prof. Dr. Okumuş, yıllık 5 milyon litre “tıbbi amaçlı etil alkol” üretim kapasitesine sahip olan Üretim Tesisinin 20.000 metrekarelik bir alanda 6500 metrekare kapalı alana sahip olacak şekilde inşa edildiğini belirterek ülkemizde doğrudan şeker pancarı ve patatesi işleyecek ilk ve tek tesis olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Hammadde olarak mısır, buğday, şeker pancarı-şeker kamışı melası da kullanılacak tesiste tamamı otomasyon kontrollü olan ve ülkemizde ilk defa yerli teknoloji ile üretilmiş distilasyon kolonları kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Okumuş, günlük 15 bin litre ve yıllık 5 milyon litre etil alkol üretilecek tesiste, üretim hedefi doğrultusunda günlük 50 ton buğday ya da mısır veya 150 ton pancar ya da 180 ton patates kullanılacağını kaydetti.

Vali Yiğitbaşı da Tıbbi Etil Alkol Üretim Tesisi’nin en önemli özelliğinin, hammadde olarak atıl, çürük, parça dâhil olmak üzere patates, şekerpancarı, şekerpancarı melası, mısır ve buğday gibi her türlü nişastalı ürünü aynı anda kullanması olacağına dikkat çekerek tam kapasite çalıştığında yaklaşık 40 kişiye istihdam sağlaması beklenen tesisin çiftçilerin elindeki sağlam veya atıl ürünlerin değerlendirilmesini sağlayacağını söyledi.

Vali Yiğitbaşı, “Ülkemize ve bölgemize tıbbi amaçlı etil alkol üretimi ile değer katacak bu güzide tesisin Afyonkarahisar’a kazandırılmasına vesile olan başta AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Okumuş olmak üzere yatırımcılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Editör: Haber Merkezi