Afyonkarahisar Valiliği tarafından yayımlanan duyuruda, Ticaret İl Müdürlüğü, lokanta, kafe, restoran gibi işletmelerde fiyat etiketi ve fiyat tarifesi denetimleri kapsamında bilgilendirme yapıldı.

Bu kapsamda, 19 Aralık 2023 tarihinde yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle birlikte, işletmelerin fiyat tarifeleri ve fiyat etiketleri hakkında daha sıkı kurallar getirildi. Yönetmeliğe göre, yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işletmelerin giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tarife ve fiyat listeleri asılmalı, takılmalı veya konulmalıdır. Bu kurallara uymayan işletmelere ise idari para cezaları uygulanacaktır.

Kurallara uymayan işletmelere 2 bin 172 TL para cezası

Konuya ilişkin olarak, Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, özellikle alışveriş merkezleri başta olmak üzere, tüm yiyecek ve içecek işletmelerine rutin olarak denetimler yapacak. Yapılan denetimlerde, 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili bilgilendirme uyarıları da yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Ak'ın Torunuyla Yakından İlgilendi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Ak'ın Torunuyla Yakından İlgilendi

2 Ocak 2024 tarihinden itibaren ise düzenli ve sürekli denetimler yapılarak, tarife ve fiyat listelerinde herhangi bir ihlal tespit edilmesi durumunda işletmelere 2 bin 172 TL idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: BÜLTEN