Temmuz ayı içerisinde Afyonkarahisar'da yaşanan ve 8 kişinin (bir çocuk dahil) hayatını kaybettiği, 12 kişinin yaralandığı trafik kazasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Açılan soruşturmada mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, tutuklu sürücünün ehliyetsiz olduğu açığa çıktı. Sürücü, kaza anında hiçbir şeyle ilgilenmediğini ve sadece normal sesle müzik dinlediğini belirtti.

Devrilen patpatta 3 kişi yaralandı Devrilen patpatta 3 kişi yaralandı

2 İLE 15 YILA KADAR HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

Çay ilçesi çıkışında 22 Temmuz 2023'de meydana gelen kazada, Berat K. (19) idaresindeki 03 M 5906 plakalı servis minibüsü, kontrolünü kaybedince yol kenarındaki şarampolde devrildi. Kaza, tarım işçileri Salih Akkuş, Ünal Can Akkuş, Güllüzar Balamut, Menekşe Cingöz, Neriman Turguteli, Huriye Köker, Perihan Bayar ve Aysun Çetin'in yaşamını kaybetmesiyle sonuçlandı, 12 kişi de yaralandı. Bolvadin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çıkan iddianamede, 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçundan 2 ile 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sanığın trafikte şerit değiştirmesinde dikkatsiz ve tedbirsiz olduğu iddianamenin bir bölümünde belirtiliyor. Berat K.'nın ehliyet alabilmek için "yaş düzeltme" davası açtığı ve doğum tarihini değiştirdiği, ancak ehliyeti bir sürücü belgesine dönüştürmediği de iddianamede yer alıyor. Berat K.'nın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi sonucu ehliyetsiz şekilde sevk ve idaresindeki minibüsle kaza yaptığı aktarıldı.

YAŞANANLARI HATIRLAMADIĞINI BELİRTTİ

Savcılık ifadesinde, başına darbe aldığı için yaşananları hatırlamadığını kaydeden Berat K., “Aracım 15 kişilikti. Ayakta kalan yolcular için aracın ayak kısımlarına tabure koyup oturtarak taşıdık. Kiraz toplama sonrası aracı dönüş yolunda ben kullandım. Kaza sırasında başımdan darbe aldığım için kaza anını ve sonrasını hatırlamıyorum. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Araç kullanırken hiçbir şekilde telefon veya başka bir şeyle ilgilenmedim, kaza anında normal sesle müzik dinliyorduk” dedi.

Kazada iki çocuğu yaşamını yitiren ve kendisi de yaralanan Şöhret Akkuş ise iddianameye giren ifadesinde şunları söyledi:  "Birkaç yıldır aynı araçla tarlaya işçi taşınıyordu. Berat K.'nin ehliyetinin olmadığını bilmiyordum. Berat K., oturduğu koltuktan geriye doğru birden gerilerek derin bir nefes almaya başladı. Hemen akabinde aracımız savrularak şarampole yuvarlandı."

Öte yandan, iddianamenin kabul edilmesi ile mahkemenin önümüzdeki günlerde başlayacağı kaydedildi. 

EDİTÖR HAKKINDA

Editör: Cemile Kaytan