Hava destekli operasyonlarda uyuşturucu maddenin üretildiği alanları tespit eden ekipler, insansız hava araçları ve teknolojik bütün imkânları kullanarak uyuşturucu üretiminin yanı sıra nakli ve ticaretiyle de etkin mücadele yürütüyor. Her türlü istihbaratı titizlikle değerlendiren güvenlik güçleri, gece gündüz aralıksız düzenlediği nokta operasyonlar ile zehir tacirlerine göz açtırmıyor. Ekipler, yakaladıkları uyuşturucu maddeleri de anında imha ediyor.

18 BİN 664 OLAY MEYDANA GELDİ

İl genelinde emniyet ve jandarma ekiplerince yürütülen operasyonlara ilişkin bilgiler veren Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığımız ve İl Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgelerinde yılın ilk 9 ayında 18 bin 664 genel asayiş olayı meydana gelmiştir. Bu olayların aydınlatılma oranı yüzde 91’dir” dedi. 

MOTOSİKLETLİ POLİS TİMLERİ SUÇLUYA GEÇİT VERMİYOR

Motosikletli Polis Timlerinin suç önleme faaliyetleri kapsamında yaptıkları uygulamalara ilişkin de bilgiler veren Vali Yiğitbaşı, “Motosikletli Polis Timlerimizce Mobil Plaka Tanıma Sistemi ile 9 bin 596 sorgu yapılmış. 17 bin 904 şahıs, 8 bin 787 araç sorgulanmış, aranan 24 şahıs yakalanarak adli mercilere intikal ettirilmiştir. Ayrıca 136,17 gr esrar, 61,63 gr metamfetamin, 12,37 gr skunk, 911 adet uyuşturucu hap, 44 adet ruhsatsız tabanca, 50 adet kurusıkı tabanca, 56 adet ruhsatsız tüfek, 64 adet bıçak, 1.203 adet muhtelif fişek ele geçirilmiştir” ifadelerini kullandı.

EKİPLER 24 SAAT GÖREVDE

Trafik kazalarının önlenmesi kapsamında güvenlik güçlerinin 24 saat esasına göre görevlerine devam ettiğine dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, özellikle çocukların korunması kapsamında okulların da açılması ile 357 okul önünde ve çevresinde bulunan kavşaklarda 978 devriye faaliyeti icra edildiğini söyledi.

ARAMA KAYDI BULUNAN ŞAHISLAR YAKALANDI

Jandarma dedektiflerinin çalışmaları kapsamında 2023 yılında önemli 160 faili meçhul olayın aydınlatıldığını belirten Vali Yiğitbaşı, emniyet ve jandarma ekiplerince 9 aylık süreçte arama kaydı bulunan 3 bin 999 şahsın yakalandığını, 583 şahsında da tutuklandığını açıkladı.

EMNİYET VE JANDARMA GÖZ AÇTIRMIYOR

Uyuşturucuyla mücadele konusunda da Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce önemli operasyonlar gerçekleştirildiğine değinen Vali Yiğitbaşı, ekiplerin özverili çalışmaları ile zehir tacirlerine göz açtırılmadığını söyledi.

710 OPERASYONDA 186 ZANLI TUTUKLANMIŞTIR

Operasyonların ayrıntılarına ilişkin de bilgi veren Vali Yiğitbaşı, “1 Ocak-4 Ekim tarihleri arasında uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen 710 operasyonda yaklaşık 38 kilogram uyuşturucu madde ile 230 binin üzerinde uyuşturucu (sentetik) madde ele geçirildi. Bunun yanında 5 bin kök kenevir yakalandı. Operasyonlarda 186 zanlı tutuklanmıştır.  Uyuşturucu ile mücadele kapsamında 2023 yılı başında başlayıp yaklaşık beş ay süren çalışmalar sonucunda, mayıs ayında yapılan planlı operasyonda 814 personelin katılımı ile şüpheli şahısların 94’ü tutuklanmıştır” dedi.

11 BİN 300 KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

Emniyet ekiplerince uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen projelere ilişkin de bilgi veren Vali Yiğitbaşı şunları söyledi: “Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan En İyi Narkotik Polisi Anne, Narko-Rehber, Narko-Yetişkin, Narko-Nokta ve Narko-Gençlik projeleri kapsamında toplamda 52 faaliyet gerçekleştirilerek 11 bin 300 katılımcıya eğitim ve bilgilendirme yapılmıştır.13.061 lt. motorin, 31 milyon adet doldurulmuş makaron, 2 bin 328 tarihi eser niteliği taşıyan obje, 4 bine yakın sikke, 218 lt. kaçak alkol,  9 bin 500 adet gümrük kaçağı emtia, 32 adet tabanca ele geçirilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğümüzce Türkiye geneli eş zamanlı olarak yapılan KAFES Operasyonu kapsamında Nitelikli Yağma suçuna yönelik 6 Ekim tarihinde yakalanan 4 şüpheli şahıs, 9 Ekimde tutuklanmışlardır.” İfadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE OLAYLARINDA YAKAMA ORANI YÜZDE 188 ARTTI

İyi Parti Teşkilatı Ankara'da İyi Parti Teşkilatı Ankara'da

Son olarak terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara değinen Vali Yiğitbaşı, “İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet müdürlüğü ekiplerimizce toplamda 104 operasyon gerçekleştirilmiş, bu operasyonlarda 115 şahıs hakkında işlem yapılmış, 33 kişi tutuklanmıştır. Yılın ilk 9 ayında Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak suçundan şahısların yakalanma oranı bir önceki döneme göre %188 artmıştır. Ayrıca Emniyet ekiplerimizce Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesinde öğrencilerin özgüvenlerinin geliştirilmesi, devletimize olan güven ve aidiyet duygusunun pekiştirilmesi, terör örgütlerinin tuzaklarına karşı gençlerimizi bilinçlendirmek amacıyla 9 Ekim ve 13 Ekim tarihleri arasında “Elele Güvenli Geleceğe” projesi kapsamında bilgilendirme stantları açılmıştır” şeklinde konuştu. AFYON ZAFER 

Editör: Afyon ZAFERİM