Norveç’te Nansen Enstitüsünde kutup araştırmacısı Pal Walter Skedsmo ile proje konusu ile ilgili bir görüşme yapan Asli Kilci Norveç’te bulunduğu süre içinde kutup müzelerini gezdi, kutup halkları ve kültürlerine yönelik incelemelerde bulundu.

Taytak durdurulamıyor Taytak durdurulamıyor

Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi Tarih Öğretmen Muhammet Öztürk danışmanlığında kutup projesi için hazırlanan Asli Kilci “Kutup proje konumuzu eylül ayında belirlerken Norveç planlamamızı yapmıştık. Proje konumu belirlerken orada yapabileceğim çalışmalarla bağlantılı olmasına dikkat ettik” dedi.

Bir kutup ülkesi olan Norveç’e gitmesinin kutuplara olan heyecanını ve ilgisini artırdığını söyleyen Dumlupınar Bilsem öğrencisi Asli Kilci “Kutup kültürünü daha iyi anladığımı hissettim. Soğuk iklimden dolayı oradaki halkın nasıl yaşadığını anlamaya çalıştım hep. Bu beni etkiledi. Projemde kutup çizimleri üzerinde çalışıyorum. Birçok esere baktım. Hem çizimlerden gördüğüm şeylerin gerçek olması hem de Norveç’te önemli bir kutup figürü olan Nansen’in hikayesini yerinde öğrenmek benim için önemli bir kazanım oldu.  Kültürlerindeki benzerlik ve farklılıkların daha çok farkına vardım. Oslo’da Nansen Enstitüsünde önemli akademisyenlerle bir araya geldim. Onlarla önemli görüşmeler yaptım. Aynı zamanda Kutup Enstitüsü Müzesini gezme imkânım oldu. Çok güzel kutup eserleri  vardı. Projemle ilgili önemli bulgular elde ettim.” şeklinde konuştu.

İki senedir TÜBİTAK Kutup Araştırmalarında Türkiye birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü derecelerini Afyonkarahisar’a getiren Dumlupınar Bilsem bu sene de iddialı çalışmalarını devam ettiriyor.

Kaynak: BÜLTEN