Türkiye'de acil durumlarda ihbarda bulunmak için sağlık, emniyet, yangın, güvenlik gibi konularda ayrı ayrı numara kullanılmasına son verilmişti. Bu kapsamda tüm çağrılar artık 112 bünyesinde toplanıyor ve tüm acil ihbarlar 112 üzerinden alınıyor. Yeni Nesil 112 Sistemi ile vatandaşların tek bir numarayı öğrenmeleri ve acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay yerine ya da acil durumdaki kişilere ulaşmak kolaylaşırken, arayan kişinin nokta olarak adresinin sistemde görünmesi ile de ekiplerin işlerini hızlandırıyor.

112’nin çalışma sistemini etkileyen en önemli hususun asılsız ihbarlar olduğunu belirten Vali Vekili Keklik, 2022 yılında alınan çağrıların Yüzde 52’sinin, 2023 yılında alınan yaklaşık 535 bin 833 çağrının yüzde 66’sının asılsız olduğunu kaydetti.

“VEBALE GİRMİŞ OLUYORUZ”

112 bünyesinde jandarma, emniyet, sağlık, orman, itfaiye ve AFAD olmak üzere toplam 7 kurumun koordineli olarak hizmet verdiğini söyleyen Vali Vekili Keklik, "Afyonkarahisar 112 Acil Çağrı Merkezi'miz gelen çağrılara çok hızlı bir şekilde reaksiyon gösteriyor. İvedilikle de var olan sorunun çözümü noktasında personellerimiz harekete geçmektedir. Çağrı merkezimiz acil durumlarda kullanılmalıdır. Vatandaşlarımızdan en önemli ricamız bu önemli hattı gereksiz veya asılsız durumlarda aramamalarıdır. Çünkü acil bir durumda, asılsız bir çağrı gerçekleştirildiğinde vebale girmiş oluyoruz. Onun için biz 112 Acil Çağrı Merkezinin gerekli durumlarda aranmasını rica ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE 9. SIRADAYIZ”

112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tuncay Eroğul da gelen ihbarlara reaksiyon süreleri hakkında bilgi verdi. Eroğul, "İstatistik verilerine göre Afyonkarahisar'ımız Türkiye'de 9'uncu sıradayız. Bu konuda çok iyiyiz. Kahramanmaraş merkezi depremlerin ardından Hatay 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bir süre Afyonkarahisar 112 olarak biz baktık. Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı'nın açıklaması sonrası o dönemde ilimizde asılsız çağrı oranı yüzde 5'e düştü. Bu duyarlılıktan dolayı Afyonkarahisar halkına teşekkür ediyoruz. Bu duyarlılık, hayat normale döndükten sonra değişti. Yılbaşından bugüne kadar asılsız çağrı oranımız yüzde 66,33'tür. Bu da acil durumlarda insanların hizmet almasını ciddi şekilde aksatmaktadır "diye konuştu.

BAKAN GÖKTAŞ MEMLEKETİNE GELİYOR BAKAN GÖKTAŞ MEMLEKETİNE GELİYOR