2022 Yılının Ağustos Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi’nin 2022 yılının Ağustos ayı olağan toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci’nin idaresinde ATSO Meclis Salonu’nda düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, “Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yıldönümü’nü coşkuyla kutladığımız bu hafta siz değerli Meclis Üyelerimiz ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız’ın bir taraftan 100. Yıla özel faaliyetler gerçekleştirdiğini; diğer taraftan da kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen 100. Yıl etkinliklerine destek verdiğini belirtmek isterim. Bu bağlamda ben de Milli Savunma Bakanlığımız’ın Armoni Mızıkası konserine kıymetli eşimle birlikte katıldım. Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’ndeki bu büyük konser, memleketimizin dört yanından sunduğu ezgiler ve Milli Mücadelemiz’i kazanan kahramanlarımıza ithafen söylenen türkü ve marşlarla çok alkış aldı. Salonun tamamen dolduğu bu konserin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörlüğü ve Güzel Sanatlar Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen, Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının eserlerinden oluşan “100. Yılda 100 Eser” adlı karma serginin de açılış törenine katıldım. İlimizde bu tür sanat etkinliklerinin olması son derece önemlidir” dedi.

16.ATSO Spor Oyunları’nın Açılış Töreni’nin 28 Ağustos 2022, Pazar günü yapılacağını belirten Merdivenci, “Malumunuz olduğu üzere bu yıl ATSO Spor Oyunlarımız’ı 16’ncı kez düzenleyeceğiz. 28 Ağustos 2022, Pazar günü saat 20’de yapılacak 16. ATSO Spor Oyunları Açılış Törenimiz’e hepinizi aileleriniz ve çalışanlarınızla bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Merdivenci, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ülkemiz, uzun süredir yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Geçen Meclis toplantımızda belirttiğimiz gibi fiyat artışı bir nebze olsun dursa da hayat pahalılığını toplumun her kesimi derinden hissediyor. Böylesine zorlu şartlar yaşanırken İscehisar’da Karamehmet firması, 40 milyon TL’lik yatırımla yeni bir tesisi hizmete açtı. Karamehmet firmasının ortaklarını, yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor; istihdama sağladıkları katkı dolayısıyla teşekkür ediyorum.”

Ekonomideki gelişmeler hakkında da görüşlerini dile getiren Merdivenci, “Ekonomik durum, vatandaşın borçlanmasının artması sonucunu doğuruyor. Ödenmeyen borçlar ise icralık oluyor. Haberlere yansıyan verilere göre yılbaşından bu yana ülke genelindeki icra dosyalarında 1,5 milyondan fazla artış gözlemlendi. Günde 7 bine yakın icra dosyası hazırlanıyor. Vatandaşlarımızın omzundaki borç yükünün hafifletilmesi için erteleme, taksitlendirme gibi kolaylıkların sağlanacağına yürekten inanıyorum. Nitekim, Meclis toplantımıza hazırlanırken Hazine ve Maliye Bakanlığımız’ın bu konuda girişim yapacağını ve özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın icralık borçları hakkında kolaylık sağlayacağını öğrendik” dedi.

Merdivenci, açılış konuşmasını şöyle noktaladı:

“Konuşmamın başında belirttiğim gibi, Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılına erişmenin coşkusunu yaşıyoruz. Aynı zamanda Anadolu’yu yurt edinmemizi sağlayan Malazgirt Zaferi’nin de 951’inci yıldönümünü kutluyoruz. Bu vesile ile Malazgirt Zaferi’nin komutanı Sultan Alparslan’ı, Büyük Zafer’in mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, her iki savaşta görev almış bütün komutanlarını, isimsiz kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum. Gençliklerinden, canlarından, cananlarından fedakârlık ederek bu toprakları vatan yapanlara şükran borçluyuz, ruhları şad olsun.”

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2022’nin Temmuz ayının karar özetleri kabul edildi.

Toplantının üçüncü gündem maddesinde 2022’nin Temmuz ayının Hesap Hülasası tasdik edildi.

Toplantının dördüncü maddesinde Ekmek Azami Fiyat Tarifesi görüşüldü. ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol’un Meclis Üyeleri’ni bilgilendirmesinin ardından Meclis Üyeleri Hasan Akçay ve Abdullah Sancak söz aldı ve görüşlerini dile getirdi. Gündem maddesi kabul edildi.

Toplantının beşinci gündem maddesinde 2022-2023 Eğitim-Öğretim Dönemi için üniversite ve lise öğrencilerine verilecek bursların miktar ve bedelleri görüşüldü. ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol’un Meclis Üyeleri’ni bilgilendirmesinin ardından Meclis Üyeleri Halit Özutku ve M. Önder Artuk söz aldı ve konu hakkındaki önerilerini sundu. Yapılan oylama sonunda ATSO Yönetim Kurulu tarafından belirlenen burs miktar ve bedelleri kabul edildi.

Toplantının beşinci gündem maddesinde İscehisar ilçesinde ATSO Temsilciliği’nin açılması görüşüldü. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci “İscehisar ilçemizden, gerek Mermerciler Derneği’nden, gerekse üyelerden uzunca bir süredir Oda Temsilciliği açılması doğrultusunda talep geliyordu. Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü Serteser, defalarca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e gidip gelerek bu konunun takipçisi oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun özel izniyle bu temsilciliği açmayı başardı. Mermerciler Derneği, Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde bir yer verecek. Bununla ilgili altyapı hazırlandı. Bunun için hem firmam, hem de İscehisarlılar adına Sayın Yönetim Kurulu Başkanımız’a teşekkür ediyorum” dedi. Meclis Üyesi İbrahim Sömer, Oda Temsilciliği ile ilgili soru sordu. Merdivenci soruya yanıt verdi. Gündem maddesi kabul edildi.

Toplantının altıncı gündem maddesinde ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Akif İşbilir, Yönetim Kurulu’nun 2022 yılı Temmuz-Ağustos Faaliyet Raporu hakkında sunum yaptı. İşbilir’in ardından ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, güncel gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Toplantının son gündem maddesi olan “Dilek ve Temenniler” kısmında Meclis Üyesi M. Önder Artuk, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda organ seçimlerinin tarihini sordu.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Artuk’un sorusuna yanıt verdi.

Meclis Üyesi Hüseyin Şehitoğlu, madencilik sektöründe fiyat birliği noktasında sıkıntı yaşandığını, bu konunun aşılması gerektiğini kaydetti.

Meclis Üyesi Mesut Tabak, ulusal zincir mağazaların kırtasiye ürünlerini satmaması gerektiğini dile getirdi.

Meclis Üyesi İbrahim Sömer, Afyonkarahisar’daki elektrik dağıtım şirketi ile ilgili yaşanan sorunlardan bahsetti.

Meclis Üyesi Adnan Demirel, ATSO’nun İscehisar Temsilciliği’nin açılma kararı dolayısıyla TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’e ve ATSO Meclis Üyeleri’ne teşekkür etti. ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, İscehisar’ın her şeyin en iyisine layık olduğunu, ilçedeki Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapan firmaların dağlık alanı sanayi alanına çevirdiğini vurguladı.

Meclis Üyesi Mustafa Özer, Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi hakkındaki gelişmeleri sordu. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Özer’in sorusunu yanıtladı.

Meclis Üyesi Ahmet Hikmet Dönerkaya, AFJET abonelerinin kullanım bedellerine yapılan zam hakkında görüşlerini dile getirdi. Bu konuda Meclis Üyeleri Halil Hasırcıoğlu ile Mehmet Tamer Günel de düşüncelerini paylaştı.

ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, AFJET’teki durumu izah etti.

ATSO Meclis Başkanı Dr. Mehmet Sıtkı Merdivenci, Meclis Üyeleri’ne teşekkür etti; 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak toplantıyı kapattı.