TBMM Genel Kurulu yoklama ile açıldı. AK Parti ve MHP’li milletvekilleri yoklamaya katılmadı ancak olağanüstü toplantı için gereken 200 kişiye ulaşıldı. Bunun üzerine AKP ve MHP milletvekilleri de Genel Kurul salonuna girdi.

AK PARTİ VE MHP VERGİ VE ZAMLARI ONAYLADI

TBMM’deki müzakerelerin sonunda yapılan açık oylamada vergi ve zamların genel görüşmeye açılması AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Oylamada 491 milletvekili oy kullanırken, 234 kabul 257 ret oyu kullanıldı. TBMM Genel Kurulunda vergi ve zamlara RED oyu veren Saadet Partisi adına TBMM’de konuşan Grup Başkanı Selçuk Özdağ, “Bu zamlar ve getirilen vergi artışları daha fragman. Önümüzdeki aylarda iktidar, enflasyonu bilerek körükleyerek vatandaşların ceplerinden ne var ne yok almaya devam edecek” dedi. Saadet Partisi ve CHP’nin önergesi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu “vergi artışları ve zamlar” gündemiyle olağanüstü toplandı. AK Parti ve MHP milletvekilleri, yoklama sırasında TBMM Genel Kurulu salonuna girmezken, toplantı yeter sayısının buna rağmen sağlanmasının ardından salona girdi. Muhalefet tarafından verilen önergede, 18 Temmuz’da KDV ve ÖTV oranlarının iktidar tarafından yükseltilmesi ve temel ihtiyaç ürünlerindeki fiyat artışı görüşüldü.

EMEKLİ MAĞDURİYETİNİ HEMEN DÜZELTELİM

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, “Bugün yüce Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırma gerekçemizi, özellikle iktidar çevreleri popülist bir atraksiyon ve hatta zaman kaybı olarak gördüler. Asgari ücret ve emekli maaşları ile ilgili bir huzursuzluk… Bir kanunu düzenlemeyle; emekli mağduriyetlerini, şimdi hemen düzenleyelim, Ocak ayını beklemeyelim. Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, ‘Evet bir mağduriyet var bir eksikliğimiz var. Bu eksikliği gidereceğiz, sabırla bekleyiniz.’ Bu sabırla bekleyin dediğiniz zamana kadar 6 aylık bir süre var. Bu 6 aylık süre içerisinde insanlar tatilini yapamayacaklar, enflasyon karşısında ezilecekler. Vatandaşlarımız çocuklarını okula gönderirken ulaşımda özel okullarda çok ciddi sıkıntılar yaşayacaklar. Bir siyasi parti vatandaşlarına yalan söyler mi? Yapamayacağı vaatleri abartarak dillendirmek başka bir şey olmayan şeyleri varmış gibi göstermek Kaf dağının ardından sahte muştularla topluma umut pompalamak, göz boyamak bile isteye göz boyamak başka bir şeydir” ifadelerini kullandı.

BU ZAMLAR VE GETİRİLEN VERGİ ARTIŞLARI DAHA FRAGMAN

Editör: Afyon ZAFERİM