TÜBİTAK Araştırma Yarışmaları Türkiye finalinde 4 ödül birden!..

Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri ve danışman öğretmenleri, TÜBİTAK Türkiye finallerinde Afyonkarahisar’a yüne büyük gurur yaşattılar ve Afyonkarahisar’a 4 dereceyle birden döndüler!..

Afyonkarahisar’dan yarışmaya katılan öğrencilerimiz, Ankara’da düzenlenen TÜBİTAK Liseler arası ve ortaokullar arası araştırma yarışmaları Türkiye finallerinden 4 ödülle döndü.

Afyonkarahisar’dan bölge finallerini birinci bitirerek Türkiye finallerine katılmayı başaran Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi ekipleri, finallerde 4 ikincilik derecesi aldı.

TÜBİTAK lise öğrencileri araştırma projeleri yarışması Türkiye finalinde, Tarih alanından danışmanlığını Muhammet Öztürk ' ün yaptığı, öğrenci Esmanur Yeşilkula’nın  “Hint Afişlerinin 1. Dünya Savaşı'nda Propaganda Malzemesi Olarak Kullanımı ve Göstergebilimsel Analizi”  isimli projesi Türkiye ikincisi oldu.

 TÜBİTAK ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışması Türkiye finalinde,  YİNE Dumlupınar BİLSEM’in üç projesi de ikincilik derecesi aldı.

Yarışmada ortaokul öğrencileri projeleri arasında Türkiye ikinciliğini kazanan projeler ise şöyle:

Tarih alanından danışmanlığını Muhammet Öztürk ' ün yaptığı, öğrenciler Nisa Ada Koyuncu ve Mehmet Ege Demir'e ait “Avustralya'da Bir Okul Dergisi: The School Magazine’den Çanakkale Savaşlarına Bakış (1916-1949)” isimli proje.

Kimya alanından danışmanlığını Yıldız Leblebicier'in yaptığı öğrenciler Ayşe Irmak Altıntaş ve İpek Taşpınar'a ait “Eko-Sünger ile Sulardaki Atık Yağın Geri Kazanımı” projesi…

Coğrafya alanından danışmanlığını Yıldız Leblebicier'in yaptığı öğrenciler Eylül Topal, Nihal Akdoğan ve Tuana Ünal'ın "Çölleşmenin Önüne Geçmek İçin Agar Örtülerinin Kullanılması" projesi…