Sokak Sağlıklaştırma’da 3. Etap Çalışmaları Başladı

Belediyemiz, ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında tarih kokan Afyon Evlerini aslına uygun olarak restore etmeye devam ediyor. 3 etaptan oluşan proje kapsamında 2 etapta yapılan çalışmalar tamamlandı. 3. Etapta bulunan 98 evin restoresi ise devam ediyor.

35 milyonluk yatırımla şehrimizin kalbi niteliğindeki Afyon konakları sokak sağlıklaştırma projesi ile aslına uygun şekilde restore ediliyor. Mahalle kültürünün sergilendiği nadir yerleşim yerleri arasında olan bu konaklar yapılan çalışmalar sayesinde ihtişamını tekrar kazandı. Kentin tarihine ışık tutacak restorasyon ve çevre düzenlemelerine önem veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde, Tacı Ahmet ve Yukarı Pazar mahallelerinde bulunan Afyon Evlerinin gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından başlatılan sağlıklaştırma projesi kapsamında tarihi konaklar aslına uygun hale getiriliyor.

98 TARİHİ YAPI RESTORE EDİLİYOR

Çalışmalar çerçevesinde tarihi özelliği olan evlerin dış cephesi aslına uygun olarak restore edilip, renklendiriliyor. Bu projede yer alan son ve 3. etapta bulunan 98 tarihi yapı yeniden hayata kazandırılacak. Çalışmaların kısa zamanda tamamlanarak Afyonkarahisar’ın tarihi güzellikleri arasında yerini alması hedefleniyor.

Tarihi dokusu korunarak tamamen aslına uygun şekilde restore olan konaklar şehrin turizmine ve istihdamına da katkı sağlıyor. Belediyemiz, tarihi kimliğinin yanı sıra doğal güzelliklere sahip mahallelerin güzelliklerini ön plana çıkartan yatırımlarına devam edecek.

HEDEFİMİZ AFYONKARAHİSAR’I DUYURMAK VE TANITMAK

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Afyonkarahisar’ın geleceğine yapılan yatırımların tüm hızla sürdüğüne dikkat çekerek; “Anıtlar Kurulu tarafından tescilli 400’e yakın konağımız var. Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında bu konakları restore ederek turizme kazandırıyoruz. Şimdiye kadar 200’ye yakın konak restore edildi. Geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanımızla birlikte inceleme gezisi yaparak bu konuda yapılacak çalışmalar istişare edildi. 2020 yılında Bakanlığımızdan hibe desteği alarak 115 tescilli konağı yeniledik ve kullanıma açtık. Bu yılda ise kalan 98 konağımızın restorasyonu için ihale yaptık. 3. Etap’ta yer alan 98 konak ile birlikte Sokak Sağlıklaştırma Projesinde sona gelinecek. Afyonkarahisar’ın tarihini, kültürü ve doğal güzelliklerini turizme kazandırıyoruz. Mahalle kültürünün en yoğun yaşandığı Tacı Ahmet, Akmescit ve Burmalı Mahallelerimizde doğal gaz çalışması yapılacak. Kömür kullanımını azaltarak binaların dış cephesinin ve tarihi dokunun korunmasını sağlayacağız. Bu çalışmalar Afyonkarahisar’ın ekonomisine de ciddi katkılar sunacak. Hem şehrimizin güzellikleri ön plana çıkarma hem de bu güzellikleri artırmanın hedefi ile yatırımlar yapıyoruz. Tüm yerli ve yabancı misafirleri Afyonkarahisar’a bekliyoruz” diye konuştu.