Türkiye'de bir ilk olan Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi, Afyonkarahisar'a özgü lezzetler başta olmak üzere çeşitli yiyeceklerin üretildiği tam donanımlı bir mutfakla donatılmış durumda. Merkez, engellilerin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış olup, otizmli çocukların sosyal hayata katılımını desteklemek amacıyla kuruldu.

DAHA GÜZEL GELİŞMELER YAŞANIR

Sertifika töreninde konuşan Afyon Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas, "Engellilerimiz bu mutfakta yemek pişirmeyi öğreniyorlar ve kurs sonunda sertifika almaya hak kazanıyorlar. Bu proje, Afyonkarahisar Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilen ve Türkiye'de ilk olan bir uygulama. Son derece başarılı bir proje oldu. Bu kurslar, çocukların sosyal hayata aktif katılımını sağlamak açısından büyük önem taşıyor. Umarım bu projenin devamında daha da güzel gelişmeler yaşanır" şeklinde ifadelerini paylaştı.

ÖZEL HİSSETMELERİNE DESTEK OLUYOR

Afyonkarahisar Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi Eğitmen Şefi ve Sorumlusu Pınar Avcı ise merkezin ticari amaç gütmeyen bir hedefi olduğunu vurgulayarak, engelli bireylere ulaşmayı amaçladıklarını belirtti. Avcı, merkezdeki kurslara eğitmenler eşliğinde devam ettiklerini ve Afyonkarahisar Belediyesi'nin engelli çocuklara destek olma amacını taşıdıklarını ifade etti. Öğrencilerin eğitimlerini dört farklı şefin denetiminde gerçekleştirdiği mutfakta almasıyla birlikte kontrolün tamamen ellerinde olduğunu da belirtti. Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi'nin, engelli çocukların topluma entegre olmalarına ve kendilerini özel hissetmelerine destek olduğu düşüncesiyle sözlerine son verdi. >>AFYON ZAFER

Editör: Afyon ZAFERİM