OSBÜK Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, önceki dönem Sanayi ve  Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Üyeleri, Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanları katıldı.

 Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Afyonkarahisar Merkez 2. OSB Yönetim Kurulu Başkanı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyesi Hüsnü Serteser de OSBÜK Genişletilmiş Yönetim Kurulu toplantısına iştirak etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, konuşmasında 60 yıldır başarıyla sürdürülen OSB uygulamasının yıllar içinde ülke kalkınmasına katkı sağlayan, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu altyapı ve üstyapıyı belirli sistem dahilinde planlayan ve kendine ait mevzuatıyla kurumsal bir kimlik kazanmış hatta farklı ülkelerce örnek alınan bir modele dönüştüğünü söyledi. Kacır, “Teknoloji üreten, güçlü Türkiye hedefimiz doğrultusunda sanayimizi Türkiye Yüzyılı'nın itici gücü yapmakta kararlıyız” dedi.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Sanayinin GSYH içindeki payının geçen yıl yüzde 27,1 ile son 20 yılın en yüksek düzeyine ulaştığını ve imalat sanayi ihracatının 240 milyar doları aşarak Cumhuriyet tarihi rekorunu kırdığını hatırlatan Kacır, OSB'lerin “Türkiye Yüzyılı” vizyonuna, “Milli Teknoloji Hamlesi”ne büyük katkılar yapacağına inandığını bildirdi. Kacır, Türkiye'yi küresel pazarda daha fazla söz sahibi yapmak ve global üretim üssü statüsünü güçlendirmek için sanayicilere dünya standartlarında yatırım ortamı sunmaya çalıştıklarını ifade ederek, “OSB'ler bugün ülkemizin ihracat, üretim, istihdam ve yatırım ekseninde büyümemizin anahtarı haline geldi. OSB'ler, firmalar arasında güçlü bir ağ yapısının oluşmasını ve böylece firmaların yenilik potansiyelinin artırılmasını da sağlıyor. Kümelenme yaklaşımıyla birbirine yakınlaşan firmalarımızda önemli verimlilik artışları gerçekleşiyor. Son 20 yılda OSB sayısını 191'den 354'e çıkardık. Bugün OSB’si olmayan ilimiz kalmadı. 48 bin hektar olan OSB alanı ise 113 bin hektara ulaştı. İstihdam 6 kat artarak 415 binden 2,5 milyonun üzerine çıktı. Mevcuttaki tüm parsellerin üretime geçmesiyle bu rakamın 3,5 milyona ulaşması öngörüyoruz. Geçen yıl 21 yeni OSB ile yıl bazında en fazla OSB'yi kurduk ve yaklaşık 2,1 milyar lira harcama yaparak bugüne kadar en çok ödeneği kullandırdık” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR DÜZENLEME

Mevzuat düzenlemelerinin ise bu başarıların önemli bir ayağını oluşturduğunu vurgulayan Kacır, sanayicilerin dile getirdiği sıkıntılara kalıcı çözüm bulmak, OSB'lerin iş süreçlerini hızlandırmak ve rekabetçiliklerini korumak üzere OSB Kanunu'nda bu yıl önemli değişiklikler gerçekleştirdiklerini anlattı.

YEŞİL OSB HEDEFİ

Kacır, 2053 net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yeşil OSB tanımını mevzuata kazandırdıklarını, bu OSB projelerinin Bakanlıkça kredilendirilmesi ve öncelikli olarak değerlendirilmesine imkân verdiklerini dile getirdi. OSB'lerin yeşil OSB'lere dönüşümünü hızlandırmak üzere Dünya Bankası'ndan 300 milyon dolar finansman sağladıklarını anımsatan Kacır, “Bu finansman modeliyle OSB'lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artıracağız. Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın sanayicilerimize olası etkilerini en aza indirgeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNE DESTEK

Kacır, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin herkesi derinden sarstığını belirterek, bölgede hayatın normale dönmesini sağlamak için en önemli gördükleri hususların başında orada üretim ve ticaretin canlanmasının geldiğini bildirdi. Bakanlık olarak tüm birimleriyle bölgede desteklerini sürdürdüklerini vurgulayan Kacır, “Bu süreçte deprem bölgesine yönelik OSB'lerden ve bölgeden gelen sanayicimizin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yaklaşık 4 bin hektar büyüklüğünde 18 sanayi alanı ilan ettik. Deprem bölgesinde yer alan 11 ilimizde 25 OSB ve 13 sanayi sitesi projesi olmak üzere yaklaşık 21 milyar liralık 38 proje Bakanlığımız yatırım programında yer alıyor. Kısa sürede, bu bölgede üretimi eski seviyesinden daha yukarılara taşıyacak hamleleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

ULUSAL SANAYİ ALANLARI MASTER PLANI

Sanayicilerin kendilerinden doğru yerde, altyapısı tamamlanmış ve uygun bedelli sanayi alanları talep ettiğine dikkati çeken Kacır, mevcut tabloya bakıldığında sanayi alanlarının büyüklüğünün yaklaşık Türkiye'nin yüzde 0,36'sına tekabül ettiğini söyledi. Hedeflerinin gelecek 5 yılda bu rakamı iki katına, 10 yılda ise toplam yüzölçümün yüzde 1'ine çıkarmak olduğunu vurgulayan Kacır, “Bu amaçla büyük bir hızla Ulusal Sanayi Alanları Master Planı'nı hazırlayacağız. Türkiye'nin son 20 yılda gerçekleştirdiği tüm kara yolu yatırımlarını, liman yatırımlarını, raylı sistem yatırımlarını dikkate alan ve sektörel kümelenme odaklı bir Ulusal Sanayi Alanları Master Planı'nı inşallah sizlerle birlikte hazırlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Kacır, “Önümüzdeki dönemde dev altyapıların kurulduğuna şahit olduğumuz bu model sanayi alanlarını geliştirirken mevcut uygulamalarımızı yenilikçi yaklaşımlarla destekleyecek, yeni sanayi alanlarının yer seçimi süreçlerini hızlandıracak, bizce kısaltmamız gereken zaman dilimi olan kamulaştırma ve altyapı geliştirme süreçlerini çok daha hızlı hayata geçirme imkanına kavuşturacak. Sanayinin çarklarının hiç durmadan daha hızlı bir şekilde dönmesi için gerekli her türlü adımı atmaya hazırız. Sanayici, iş insanları ve girişimcilerle birlikte 'Teknoloji Üreten, Güçlü Türkiye' hedefimiz doğrultusunda Türkiye sanayisini Türkiye Yüzyılı'nın itici gücü yapmakta kararlıyız." ifadelerini kullandı.

OSB’LER YATIRIM, ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACATA ODAKLANDI

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, 81 ildeki organize sanayi bölgeleri ile Türkiye'nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45'ini gerçekleştirdiklerini ve 2 milyon 500 bin insana doğrudan istihdam sağladıklarını vurguladı.  Kütükcü, OSB’lerin tüm zor şartlara rağmen üreten bir yapıya sahip olduklarının altını çizerek, “Organize sanayi bölgelerimiz, ülkemizin sanayileşme tarihinde çok önemli bir yere sahip. 1961 yılında ilk organize sanayi bölgemizin Bursa’da kurulmasından bu yana, 62 yıldır Türk sanayisine öncülük ediyoruz. Bugün 81 ilimizde 354’ü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza, 39’u Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza bağlı toplam 393 organize sanayi bölgemizle 67 binin üzerinde katılımcı sanayicimizle Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin yüzde 45’ini gerçekleştiriyor, 2.5 milyon insanımıza doğrudan istihdam sağlıyoruz. Organize sanayi bölgeleri olarak şartlar ne olursa olsun, önceliğimiz her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi; yatırım, üretim, istihdam ve ihracat oldu” dedi.

Üretim camiasının  son dönemde zor bir sınav verdiğinin de altını çizen Kütükcü, tüm bu zorluklara rağmen üretimi öncelediklerinin altını çizerek şunları söyledi: “Önce pandemi, ardından Rusya-Ukrayna savaşı, küresel ekonomideki belirsizlikler, ülkemizin uzun yıllar unuttuğu ancak maalesef son dönemde yeniden yüzleşmek zorunda kaldığımız döviz-faiz ve enflasyon sarmalı ve hepimizi derinden sarsan deprem felaketi bu zorlu sürecin öne çıkan başlıklarının sadece özeti. İşte tüm bunlara rağmen OSB camiası olarak biz her zaman üretimi önceledik. Devletimizden, bakanlığımızdan en öncelikli beklentimiz de, üretimin önündeki engellerin kaldırılması, işletmelerimizin rekabetçiliğini artıracak yeni reformların hızla hayata geçirilmesi yönünde. Devlet-millet el ele verdiğimizde üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun olmadığına inanıyoruz.”

OSB UYGULAMA YÖNETMELİĞİ TALEBİ

Kütükcü, konuşmasının sonunda Bakan Kacır’a, Nisan ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren OSB Kanunu ile ilgili de teşekkür ederek, OSB Uygulama Yönetmeliğinin yayınlanması talebini iletti. Kütükcü ayrıca OSBÜK’ün çalışmaları ve projelerini içeren bir sunum yaparak Bakan Kacır ve beraberindeki heyete bilgi verdi. AFYON ZAFER 

Editör: Afyon ZAFERİM