Sanayi sitesi esnafı TOGG’un onarım ve bakımı için harekete geçti

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG'un ilk modeli T10X yollarda yerini almaya başlarken, Afyonkarahisar’daki sanayi sitesi esnafı ise Togg’un bakım ve onarımı için eğitim faaliyetine başlıyor.
Afyonkarahisar Madeni Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Yılmazaslan, kentteki sanayi sitesi esnafının Togg’a arıza durumunda nasıl müdahale edecekleri konusunda yapılacak çalışmaları anlattı. Togg’a her ne kadar hazırlıklı olmasalar da esnafın eğitimlerle yetiştirileceğini dile getiren Yılmazaslan, “Türkiye’nin ürettiği Togg marka araçlarda biliyorsunuz elektrikle çalışan araç bunlar yaklaşık 400 ile 600 volt arasında çalışan elektrik üreten ve toplamda da 4000 volt elektrikle çalışan araçlar olarak biliyoruz. Bunlarla ilgili de bünyemiz hazırlıklı değildi. Tabi çalışan her araç gibi araçlarımız da arızalanacak bunlarla ilgili bizler odalar olarak ve federasyon olarak bu konuyla ilgili girişimde bulunduk. Biz bunların bakımlarıyla ve onarımlarıyla ilgili esnafımızı geliştirmek için elimizden gelen yapacağız. Çünkü bu araçlar en fazla 1-2 yıl içerisinde tamir ve bakım ihtiyacı duyan araçlar olacak. Bursa Uludağ Üniversitesinden makine mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliği ile ilgili sözleşmemizi yaptık. Bununla ilgili Türkiye bazında il il olmak üzere eğitimlere başlanıldı” dedi.

“Tamirci ve elektrikçi esnafımızın eğitim almadan kesinlikle Togg ile uğraşmalarını istemiyoruz”
Eğitim almadan hiçbir esnafın bu araçlara müdahale etmemeleri gerektiğini vurgulayan Başkan Yılmazaslan, “Türkiye genelinde 75 bin esnafımız var oto tamircisi ve oto elektronik üzerine çalışan. Bununla ilgilide dediğim gibi Bursa Üniversitesiyle eğitim için protokolümüze yaptık. Biraz hızlandırılmış eğitim olacak ilk tur. 400 ila 600 volt arasında da 4000 voltluk araçla çalışacak bunların eğitimleri mutlaka çok önemli. Ben özellikle tamirci ve elektrikçi esnaflarımıza bu araçların seminere katılmadan bilgisini almadan eğitimden geçmeden kesinlikle ve kesinlikle uğraşmalarını istemiyoruz. Esnafın bu araçlar için kıyafetleri de çok özel olacak. Elektriğe dayanıklı kıyafetleri olacak bizim iş elbiselerimizden olmayacak, özel kıyafetler olacak" dedi.

“Kaporta aksamında diğer araçlardan çok fazla farklılığı yok”
Togg’un kaportasına müdahale konusunda bir sıkıntılarının olmadığını kaydeden Başkan Yılmazaslan, yine de bu konuda eğitim alınması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Yılmazaslan, “Tamamen akü üzerinden güçlendirilmiş elektrikli motorlarla üretilen bir araçlar bunlar. Afyonumuzun esnafını bu seminerden geçirerek sertifikasını almalarını sağlayacağız. Kaporta aksamında diğer araçlardan çok fazla farklılığı yok kaporta aksamında. Fazla sıkıntı yok tabi bunlardan da eğitimden geçmesi lazım çünkü dediğim gibi yüksek voltajlı çalışan araçlar olduğu için bununla da ilgili çalışan esnafımızı bilgilendireceğiz” dedi.